Ana sayfa Haber Fujitsu ile evrenin sınırlarına yolculuk

Fujitsu ile evrenin sınırlarına yolculuk

0

Japon teknoloji devi Fujitsu, evrenin sırrını çözmeye çalışan teorik fizik araştırmacılarına yardımcı oluyor. Tokyo üniversitesi Kozmik Işın Araştırma enstitüsünden Dr. Takaaki Kajita hayatını uzay ve evrenin gizem örtüsünü kaldırmaya adamış bir bilim insanı.

Fujitsu’dan yapılan açıklamaya göre, Dr Kajita, yıllar boyu süren proton bozulması deneyleri gerçekleştirerek, nötronların derin uzaydan geldiğini gözlemledi. Dr.Kajita yaptığı araştırmalarla nötronların da kütlesi olduğunu ispat etti. Ekim 2015″te araştırmalarından ötürü Nobel fizik ödülü ile onurlandırıldı. Dr. Kajita”nın bu büyük çalışmalarını gerçekleştirdiği Super-Kamiokande laboratuvarlarında Fujitsu teknolojileri kullanıldı.

 

Dr. Kajita yerin bin metre altında, Super-Kamiokande adı verilen 50 bin ton su depolama kapasitesi bulunan araştırma laboratuvarında uzun soluklu deneyler yaparak başarıya ulaştı. Dr. Kajita, 20 yıl süren araştırmasında her gün 11 bin foto sensöründen süzülen 500 GB”lık veriyi Fujitsu teknolojilerini kullanarak inceledi. Büyük veri yığınlarından işe yarar anlamlı bilgiler üreterek araştırmalarına yön verdi. 

Dr. Kajita”nın yürüttüğü derin uzay araştırmalarıyla oluşturulan dev veri yığınları, Fujitsu”nun gelişmiş bilgisayar ve yapay zeka teknolojileri kullanılarak anlamlı bilgiye dönüştürüldü.

 

Veriden anlamlı bilgi üretmek dijitalleşmenin temel amaçlarından biri. İş dünyasında her gün sayısız veri ile boğuşuluyor. Müşteri bilgileri, üretim bilgileri, toplantı notları, saha araştırma raporları gibi. Tüm bu veri yığınından işleri büyütecek anlamlı bilgiyi oluşturabilmek için dijitalleşmek son derece önemli. Fujitsu Zinrai yapay zeka sistemi ve bulut tabanlı hizmetleri, ihtiyaç duyulan veri işleme gücüne sahip olmayı sağlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here