Ana sayfa Donanım Fujitsu’dan dünyanın en hızlı bilgisayarı

Fujitsu’dan dünyanın en hızlı bilgisayarı

0

Bir saniyede 8,2 katrilyon hesaplama

Fujitsu’nun Gelişmiş Hesaplama Bilimleri Enstitüsü Riken ile birlikte geliştirdiği ‘K Computer’ isimli bilgisayar Dünyanın en hızlı bilgisayarlarını sıralayan TOP500 listesinde ilk sıraya yerleşti. Doğrusal denklemleri matris hesaplama yoluyla çözen LINPACK programıyla yapılan sıralamada ‘K Computer’ en hızlı bilgisayar olmasının yanı sıra % 93’lük hesaplama verimliliği ile de dikkat çekti.
fujitsu bilgisayar
Süper bilgisayar, 2004 yılında ‘Earth Simulator’ isimli bilgisayardan sonra TOP500 sıralamasında birinciliğe yerleşen ilk Japon yapımı bilgisayar oldu. çin yapımı ‘Tianhe – 1A’ ikinci sırada, Oak Ridge Ulusal Laboratuarı’nda bulunan ve Amerika’nın en hızlı bilgisayarı olan süper bilgisayar ise üçüncü sırada yer aldı. K Computer”in yanı sıra TOP500 listesine giren diğer bilgisayarlar, Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen 26’ncı Uluslararası üstün Hesaplama Konferansı’nda (ISC ’11) sergilendi.

 


K Computer’in hızı 1 milyon masaüstü bilgisayarın hızına eşit

‘K Computer’, bir saniye içerisinde 8,2 katrilyon hesaplama yapabiliyor. Diğer bir deyişle, süper bilgisayarın hesaplama gücü saniyede 8,2 petaflop. Halen geliştirme aşamasında olan ‘K Computer’in performansı ise ortalama bir milyon adet masaüstü bilgisayarınkine eşit. Sistem kartlarıyla dolu 672 adet dolaptan oluşan süper bilgisayarın şu anda toplam 68.544 ana işlem birimi (CPU) bulunuyor. RIKEN’in araştırma laboratuarında yer alan ‘K Computer’in büyüklüğünün 800 dolaba çıkarılması planlanıyor.

2012 yılının Kasım ayında tamamlanması hedeflenen ‘K Computer’, 10 petaflop’luk LINPACK performansına ulaşmak üzere tasarlandı. Fujitsu ve RIKEN’in üzerinde çalışmaya devam ettiği süper bilgisayarın global iklim araştırması, meteoroloji, afet önleme ve ilaç gibi alanlarda önemli gelişmelere yol açarak toplumun daha güvenli olmasını sağlaması bekleniyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here