Ana sayfa Donanım Fujifilm X-Pro1

Fujifilm X-Pro1

0

Klasik dış görünümü ve ergonomisi kadar, içinde barındırdığı algılayıcının teknolojisiyle de dijital bir devrim niteliğinde…
 

Fujifilm”de yeni ve güçlü aynasız sistemli modellerden en önemlileri arasında yer alıyor X-Pro 1. Retro tasarımlı aygıt dış tasarımında ve işlevleri ile Fujifilm”in X100 adlı bir diğer “çok özel” modeline benzerliğiyle dikkatimizi çekerken; ona göre biraz daha büyük bir görünüme sahip olduğunu, ayrıca işlevleri bakımından çok daha kapsamlı bir yapıyı barındırdığını bu noktada belirtelim. Elle tutuluğu son derece iyi olan X-Pro 1 tamamen özgün bir teknolojiye sahip; optik bir vizör (bakaç) sistemi bulunuyor ve istenildiğinde bu bakaç elektronik bir bakaca dönüşebiliyor. Görüntünün %100″ünü gösteren ve köşelerde dahi çok iyi bir görüş sunan 1.440k çözünürlüğündeki bu elektronik bakacın kullanıcıya sağladığı avantajların yanı sıra gövdenin arka bölümünde 3 inç büyüklüğünde ve 1.230k çözünürlüğünde “mükemmel” bir LCD ekran bulunuyor. Fotoğraf makinesi modellerinin LCD ekran çözünürlüklerinin 920k genellemesinden bir türlü sıyrılamadığı 2012″de Fujifilm”in bu denli yüksek çözünürlük değerine sahip bir LCD ekranla fotoğraf profesyonellerinin karşısına çıkması önemli bir adımdı. Fotoğraf profesyonelleri diyoruz çünkü bu aygıt, gerek fiyatı gerekse kapsamlı düzeyiyle yeni bağlayanlar için pek uygun bir opsiyon vaadetmiyor. Açıkçası profesyonel düzeyde bir objektifi değiştirilebilir kompakt model olduğunu belirtmekte fayda var. Şimde diğer detaylara göz atıyoruz.
 

 
Fujifilm, X-Pro 1″i üretmeden önce kullanıcılardan gelen istek ve şikayetleri değerlendirerek enstantane, diyafram ve sık kullanılan fonksiyonlar için akılcı çözümler getirmiş. Değişebilir objektiflerin üzerinde yeniden diyafram halkalarını görmek keyif verici. Ayrıca enstantane değişim çarkına bir kilit mekanizması ve sık kullanılan işlevler için “Q” düğmesi gibi yenilikler bulunuyor. X-Pro1″in asıl devrimsel nitelikteki özelliği içinde gizli. APS-C boyutundaki 16 milyon piksellik X-Trans CMOS algılayıcı da segment sınırlarını bir hayli zorluyor; bu algılayıcının kullandığı renk algoritması da çok farklı. 4 pikselden gelen verileri kullanarak renk oluşturan klasik Bayer interpolasyonu yerine, 9 pikselden gelen verileri kullanarak renk oluşturan bu yeni algoritma sayesinde “yanlış renk” olarak bildiğimiz “moiré” (harelenme) sorunu tamamen ortadan kalkıyor.

 

Bu sorun ortadan kalktığı için, klasik algılayıcılarda kullanılan “düşük geçirimli” (anti-aliasing) filtre kullanımına da gerek duyulmamış. Sonuçta, aynasız tasarımın getirdiği simetrik tasarımlı yüksek kaliteli Fujinon objektifler, düşük geçirimli filtre kullanılmayışı ve renk oluşturma mantığındaki yeniliklerin bir araya gelmesiyle, yüksek ISO değerlerinde bile çok yüksek görüntü kalitesine ulaşılabiliyor. Fujifilm”in iddiasına göre X-Pro1″in oluşturduğu görüntüler “full-frame” 21 milyon piksellik algılayıcılardan bile daha fazla detay barındırıyor. Bizlerde bu konunun üzerine gittik; sonuçlar Fujifilm”i doğrular nitelikteydi.
 

 
Fujifilm X-Pro 1 hızıyla da beğenimizi kazandı. EXR adlı profesyonel görüntü işlemcisi sayesinde saniyede 6 kare hızında peşpeşe çekim sağlanabiliyor. RAW ve JPEG görüntü formatlarına ek olarak MOV formatında Full HD çözünürlüğünde video çekimi de yapılabiliyor. 200-6400 aralığındaki ISO değerleri 100- 25600 aralığına genişletilebiliyor. Bununla birlikte ISO 6400 değerinin üstüne çıkıldığında sonuçlar aslında diğer birçok aynasız sistem modeldekine benzer durumda; yani çok iyi değil. Ancak farklı ışık koşullarında ve ışığın birden fazla noktada yer aldığı karmaşık fotoğraf anlarında, fotoğraf sonuçları tatmin edici düzeyde. 30-1/4000 saniye aralığındaki enstantane değerleri ve P, S, A, M modlarına ek olarak çok bölgeli, merkez ağırlıklı ve noktasal ışık ölçüm sistemleri de bulunduruyor. Flaşı bulunmayan X-Pro 1″in üzerinde standart bir flaş kızağı ve bir flaş senkron çıkışı bulunuyor. SD grubu bellek kartları kullanabilen fotoğraf makinesinin kart ve pil dahil ağırlığı 450 gram.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here