Ana sayfa Haber FUJIFILM ve Xerox güçlerini birleştiriyor

FUJIFILM ve Xerox güçlerini birleştiriyor

0

FUJIFILM ve Xerox uzun süredir faaliyette olan ‘Fuji Xerox’ ortak girişimi olarak birleşme kararı aldı. Söz konusu karar, Ocak ayının son gününde alındı. Yenilikçi baskı teknolojileri ve akıllı iş çözümleri alanında dünya çapında lider olmayı hedefleyen yeni şirket, yıllık 18 milyar dolar gelir elde etmeyi amaçlıyor. 

Söz konusu birleşme sonrasında Xerox hissedarlarına önemli miktarda nakit ödemesinin sağlanacağı belirtildi. Aynı zamanda yetkinlikleri önemli ölçüde artış gösteren yeni yeni şirkette de önemli bir paya sahip olmaları sağlanacak olan Xerox hissedarlarına hisse başına 9.80 dolara denk gelen 2.6 milyar dolarlık nakit ödeme yapılacak. 

Birleşme, hem Fujifilm hem de Xerox”un Yönetim Kurullarında oybirliğiyle kabul edildi. Birleşmeyle ortaya çıkan şirket “Fuji Xerox” adını taşıyacak ve NYSE”de XRX koduyla işlem görecek. Yeni Fuji Xerox”un biri ABD”de Norwalk, CT”de, diğeri de Japonya”da Minato, Tokyo”da olmak üzere iki genel merkezi ve 180″den fazla ülkede faaliyetleri olacak. Birleşmeyle ortaya çıkan şirket, faaliyet gösterdiği bölgelerde artık simge olmuş “Xerox” ve “Fuji Xerox” markalarını muhafaza edecek.

Fujifilm”in Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Shigetaka Komori, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Fujifilm ve Xerox, halihazırda faaliyet gösteren Fuji Xerox ortak girişimimiz üzerinden olağanüstü bir ortaklık kurabilmiştir. Bugün atılan adımsa güçbirliğimizin stratejik evriminde bir sonraki aşamadır. Doküman çözümleri faaliyetleri Fujifilm”in portföyünde önemli bir rol oynamakta olup yeni Fuji Xerox yapısının oluşturulması bize hızla değişen bir pazarda liderlik konumuna ulaşmada daha doğrudan bir yol sağlayacaktır. Fujifilm”in mürekkep püskürtme, görüntüleme ve yapay zeka alanları başta olmak üzere yenilikçi görüntüleme ve bilgi çözümleri konularında teknolojik gelişim geçmişinin yeni Fuji Xerox”un başarısında önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz.”

Sn. Komori sözlerine şöyle devam etti: “Fujifilm”in değişimin önünü açma yeteneğinin ve kendisini başarıyla yeniden yaratma deneyiminin yeni Fuji Xerox”a rekabet avantajı vereceğine ve hem yeni Fuji Xerox”un hem de Fujifilm”in hissedarlarına ciddi değer yaratma olanağı sunacağına inanıyorum. Xerox”un ve Xerox çalışanlarının Fujifilm ailesine katılımından büyük memnuniyet duyuyor ve sektörümüzün geleceğini birlikte şekillendirme bağlamında güçlerimizi birleştirmeye can atıyoruz.”

Xerox CEO”su Jeff Jacobson ise konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Teklif konusu birleşme, sektörde atılması gereken bir adımı yansıtıyor; birleşmeyle ortaya çıkan şirket açısından ciddi büyüme ve üretkenlik fırsatlarının önünü açarken bir yandan da Xerox hissedarlarına ciddi değer getirecektir. Yeni Fuji Xerox, bugünün gerçek anlamda global ölçekli iş dünyasında rekabet gücünü artıracak, hızla büyüyen pazarlardaki konumunu güçlendirecek, ve müşterilerimizin hızla gelişen taleplerini etkin bir biçimde karşılayabilmek için gereken inovasyon yeteneklerini ortaya koyacaktır. Bunların yanında birleşmeyle ortaya çıkan şirketin güçlü mali profili pazarda liderliğin devamını destekleyen yatırımların önünü açarken bir yandan da zaman içinde sermayenin getirisini artırmaya yönelik yeni fırsatlar da sunacaktır.”

Xerox Yönetim Kurulu Başkanı Robert J. Keegan ise şunları söyledi: “Bugün yapılan açıklama, 2016″da Conduent”le yolların ayrılması sonrasında stratejik ve finansal alternatiflerle ilgili olarak Xerox”un bağımsız yöneticileri liderliğinde yapılan kapsamlı bir değerlendirme sonrasında gelmiştir. Şirketin önündeki tüm alternatifleri dikkatle değerlendirdikten sonra Yönetim Kurulu, bu birleşmenin hissedarlarımız açısından değer yaratmanın açık bir biçimde en iyi yolu olduğu sonucuna varmıştır. Birleşmeyle ortaya çıkan şirketin gelecekteki başarısına katılmanın yanında cazip ve kati bir nakit temettü ödemesi Xerox hissedarları açısından değer denkleminde son derece akıllıca bir pozisyona işaret etmektedir. Xerox”un dönüşüm yolculuğunun bir sonraki aşamasına geçtiğimiz bu günlerde Fujifilm”le uzun yıllardır devam eden ilişkimizi daha da güçlendirecek olmak bize heyecan vermektedir.”

Yenilikçi Baskı Teknolojileri ve Akıllı İş çözümleri alanında bir Dünya Lideri doğuyor

• Xerox hissedarlarına hisse başına yaklaşık 9,80 dolara tekabül eden 2,5 milyar dolarlık özel bir nakit temettü ödemesi1 yapılacak ve Xerox birleşmeyle ortaya çıkacak şirketin %49,9″una sahip olacak. Fujifilm”in payı ise %50,1 olacak.
• Birleşmeyle ortaya çıkan şirketin toplamda en az 1,7 milyar dolar maliyet tasarrufu getirmesi, bunun da 1,2 milyar dolarının 2020 yılına kadar gerçekleşmesi öngörülüyor.
• Global erişim, sektör liderliği getiren ölçek ve gelişmiş inovasyon yetenekleri üzerinden gelir büyümesinin yolu açılıyor.
• Yüksek hızlı mürekkep püskürtmeli baskı sistemleri, endüstriyel baskı ve işyeri çözümleri gibi büyümeye açık alanlarda liderlik pozisyonunu almak için uygun bir konum sağlanmakta olup bir yandan da Fujifilm”in kapsamlı teknolojileri değerlendirilebiliyor.
• Birleşmeyle ortaya çıkan şirket, gelecekteki büyümeye yönelik yatırımlar ve sermaye karlılığı ile daha büyük boyutta mali esnekliğe sahip olacak.
• Birleşmeyle ortaya çıkan şirketin, biri ABD”de Norwalk, CT”de, diğeri de Japonya”da Minato, Tokyo”da olmak üzere iki merkezi olacak ve faaliyet gösterdiği bölgelerde artık birer simge konumuna ulaşmış “Xerox” ve “Fuji Xerox” markalarının kullanımı devam edecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here