Ana sayfa Makale Fotomanipülasyon

Fotomanipülasyon

0
 

Yzn: Şafak Yıldız

Dijital fotoğrafın yaygınlaşması ve gün geçtikçe yeteneklerini arttıran Photoshop gibi fotoğraf rötuş programları yaratıcılığınızı kullanarak farklı boyutlarda çalışmalar yapmaya olanak tanıdı. Photoshop”u kullanarak çekmiş olduğunuz fotoğrafların sadece rengini, tonunu, keskinliğini ayarlamanın dışında, manipülasyon tekniği ile fotoğrafları bambaşka bir forma sokabilirsiniz.

Geçmişte bu işi ilk yapan (HIGH-ART) Yüksek Sanat Dönemi sanatçılarından Oscar Rejlander”dir (1813-1875). Kendisi ressam ve fotoğrafçıydı. En ünlü eseri ise “The Two Ways of life” yani “Hayatın İki Tarafı” fotoğrafıdır. Bu fotoğrafı inanılmaz kılan konu ise; herkesin fotoğrafını tek tek çekip, daha sonra bu fotoğrafları cam bir levha aracılığı ile pozlayarak birleştirmesi. Bu teknik o zamana kadar hiç denenmemişti. Yani ilk fotomanipülasyon”dur. Bu fotoğraf fotoğrafçılık tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul edilir.

Günümüzde ise herkesin bildiği gibi Photoshop diye çok yetenekli bir program var ve artık bu tür fotoğraf montajları yapmak çok daha kolaylaştı. Bir nevi Photoshop aydınlık oda olarak tanımlanıyor. Fakat gerçekçi bir görüntü elde edebilmek için, her şeyi programa bırakmadan birleştirecek olduğumuz bütün fotoğrafları doğru pozlama değerinde, doğru ışıkta, doğru perspektifte planlayarak çekmek gerekiyor.

 

Farklı yer, zaman ve mekanlarda çekmiş olduğunuz fotoğrafları kurgusal bir dil ile birleştirip gerçek bir fotoğraf karesine dönüştürebilirsiniz. Fotoğrafları resim yapar gibi işleyebilir; yağlı boya tablo tadında, karakalem tarzında kolaj çalışması yapabilirsiniz. 

Bunun için sadece Photoshop programı ile dijital bir dünya oluşturulabildiği gibi, analog bir yapı da kullanılabiliyor. Benim son zamanlarda daha çok ilgimi çeken ve üzerinde çalıştığım konu “Fotoğraf Tasarlamak”. Fotoğraf için var olmayan ama var olmasını istediğim mekanlar tasarlıyorum. Gerçeküstü görüntüler elde edip, kurgularını gerçek bir fotoğraf karesi gibi işliyorum. Ortaya izleyiciyi şaşırtan çalışmalar çıkıyor.

 

Peki nedir bu fotoğraf tasarlamak? 
Kurgusal bir fotoğraf yapmaya karar verdiğim zaman öncelikle konusunu belirleyip ufak bir metin yazıyorum. Daha sonra bu fotoğrafı yapmak için hangi malzemeler gerekiyorsa onları temin etmem gerekiyor. Bütün malzemeleri bir araya getirip ufak bir maket oluşturuyorum. Maket bana ışık, gölge, renk, kontrastlık gibi temel referans değerleri sağlıyor. 

Maket deyince aklınıza uğraştırıcı, profosyonel bir çalışma gelmesin. Tam aksine basitçe halledilebilecek bir konu. Mesela bir çatı katı fotoğrafı mı lazım? Mukavva kartonlar belli boy ve oranda kesilip bu form oluşturulabiliyor. Daha sonra dereotlarını kesip mukavva kartonun üzerine yapıştırıyorsunuz. En son noktasında ise, uzun pozlama tekniğini kullanarak bir ışık kaynağı ile boyama yapıyoruz. Bunun için cep telefonu ışığı veya fener kullanılabilir. Veya sizin yaratıcılığınızla başka bir ışık kaynağı da olabilir. önemli olan mümkün olduğunca gerçekçi görüntü oluşturmak.

Bu süreç içerisinde anladım ki, fotoğraf tasarlamak için sanıldığı gibi çok pahalı makine ve stüdyo ekipmanlarına ihtiyaç yok. Bu basit, sıradan obje ve nesnelerle yapabiliyor. Mesela ışık kaynağı için sadece cep telefonun arkasında bulunan “fener ışığını kullanmak” bile yeterli olabiliyor.

İşin keyifli taraflarından biri ise, bu tarz maket yapımıyla uğraşırken dijital dünyadan biraz sıyrılıp analog bir dünyaya geçiş yapmak. Ortaya çıkan sonuçlar gerçekten şaşırtıcı olabiliyor.

 

Günümüzden Bir örnek: Erik Johansson
Benim için bugün bu işi en iyi yapanlardan biri Erik Johansson adında isveçli bir fotoğraf sanatçısı. Kendisini sürreal fotoğraf sanatçısı olarak tanımlıyor. Johansson hem fotoğrafları kusursuz bir planlama ile çekiyor, hem de Photoshop”ta nasıl işlemesi gerektiğini çok iyi biliyor. Kurgusal işlerde amaca uygun fotoğraf çekmek çok önemli. Mesela denizin içinde ağaç fotoğrafı çekecekse, ağacı kesip denizin içerisine yerleştiriyor ve fotoğrafını çekiyor. Böylelikle en gerçekçi görüntüyü elde edebiliyor. Elbette her kurguyu bu şekilde yapmak olanaksız. Bu prodüksiyon para, zaman, emek, bilgi, tecrübe işi. Bir çalışmanın bitmesi sizin kurgunuza bağlı olarak bazen günler sürebilir. Bu konuda çok sabırlı olmak gerekiyor.

Johansson oldukça kaliteli ekipmanlar kullanıyor. Kamera olarak Hasselblad H6D-50c, flaşı Profoto ve Elinchrom, monitörü ise Eizo ColorEde CG318-4K. Bu işleri tam anlamıyla profesyonel yapmak için bu tarz ekipmanlar elbette gerekli, fakat bu ekipmanlarınız yoksa da yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here