Fotoğrafta renklerin etkisi

Renkler fotoğrafın heyecan verici, canlı, gizemli hissedilmesini sağlayan en önemli faktörlerden biridir.

 

Renklerin duygular üzerindeki etkileri iş ve sanat alanında iyi bilinir ve fiziksel etkileşim oluşturması için çok fazla kullanılır. Tıpkı fotoğrafçılar gibi ressamlar ve tasarımcılar için de renklerin avantajlarının nasıl kullanılacağı çok önemlidir. Renkler sözsüz iletişimdir ve mürekkeplerin ötesine geçen anlamlara sahiptirler. Basılı yayınlar, web siteleri ve logolar hazırlanırken renklerin karşı tarafa nasıl etkileşim vereceğini göz önünde bulundururlar. Renklerin insanların çoğunluğu nasıl etkilediğini bilmek fotoğraf dahil olmak üzere tüm tasarım yapanların müşterilerine sunabileceği son derece değerli bir uzmanlıktır. Pazarlama ve reklamcılık renkleri tüketiciyi yönlendirecek şekilde kullanmaları ile bilinir.

Dijital fotoğrafçılık renkleri ayarlayıp değiştirme, üzerinde oynama olanakları ile fotoğrafçıların, çevrelerindeki dünyaya kendi yorumunu katma imkanı vererek yaratıcı olanaklar sunmuş, fotoğrafçının anlatım gücünü artırmıştır.

Peki çekim yaparken renkleri ayarlayabilir miyiz? diye bir soru aklımıza gelebilir. Elbette renkleri kontrol edebilmek için bir şeyler yapabiliriz. Işık fotoğraf oluşturmak için gereken en temel şeydir. Işık olmadan fotoğraf oluşamaz. Işık aynı zamanda renk üretme kabiliyetine de sahiptir. Renk belirli ışık frekansları tarafından üretilir ve bu görünür ışık olarak da bilinir. Bu yüzden ışık renkleri muazzam bir şekilde değiştiren faktörlerden biridir. Çekim yaparken renkler günün saatine, ışık koşullarına bağlı olarak değişecektir. Tüm bunların nasıl olduğunu anlayabildiğimiz zaman renklerin nasıl görüneceği konusunda biraz kontrol sahibi olabiliriz. Işığın etkisiyle aynı obje günün çeşitli saatlerinde fotoğraflandığında ortaya farklı sonuçlar çıkar. Örneğin gün ışığında yapılan bir çekimde renkler daha parlak olacak, akşam üzeri yaptığımız bir çekimde ise doymuş renkler hakim olacaktır.

Renkler duygulanımı, kompozisyonu bu nedenle tüm fotoğrafı etkiler. En temel seviyede renkler soğuk ve sıcak olarak iki genel kategoriye ayrılır. Soğuk renkler arasında mavi, yeşil ve mor bulunur. Sıcak renklerden biraz daha hafiftirler. Onlar suyun, doğanın ve gecenin renkleridir ve genellikle yatıştırıcı, rahatlatıcı ve sakindirler. Soğuk tonlarda biraz yalnızlık ve üzüntü hissi vardır. Mavi renk yelpazesinde soğuk olan tek ana renktir. Diğer soğuk renkler mavi ile sıcak bir rengin birleşiminden oluşmuştur. Yeşil rengin mavi ile sarı, mor rengin ise mavi ve kırmızının karışımı olması gibi.

Diğer soğuk renkler karıştıkları sıcak renklerin de özelliklerini alırlar. Yeşil renk doğanın rengidir. Mavinin sahip olduğu sakinleştirici özellikleri taşırken aynı zamanda da sarı rengin enerjisini de yansıtır. Yeni bir başlangıca ve büyümeye işaret ettiği gibi yenilenme ve bolluğu da ifade eder. Mor renk ise kırmızı ve mavinin birleşimidir. Yaratıcılık ve hayal gücünü temsil eder. Tayland’da mor rengin yas tutan kadınların rengi olduğunu duymuştum, oysa biraz daha açığı olan lavanta rengi bizde romantizmi temsil eder.

Sıcak renkler içerisinde kırmızı sarı ve bu renkler arasında çeşitlenen turuncu bulunur. Bu bahsettiklerimiz günbatımının ve doğumunun renkleridir. Sonra düşen yapraklar ve ateş aklımıza gelir. Genelde enerji verici, tutkulu ve pozitiftir. İnsanların iştahını açmak mı istiyoruz? Öyleyse sarı ve turuncu renkleri rahatlıkla kullanabiliriz. Bu renkler genellikle yiyecekleri çağrıştırır ve iştahımızı açabilir. Zaten çevremizdeki yiyecek markalarına baktığımızda bunun ne kadar doğru olduğunu fark edebiliriz. Tasarımlarımızda tutku, mutluluk, coşku ve enerjiyi yansıtmak için sıcak renkler kullanabiliriz.

Çekim yapmadan önce fotoğrafımızdaki her ögenin tasarımımıza nasıl bir katkıda bulunduğunu anlamak için zaman ayırmak ve seçeneklerimizi keşfetmek çok önemli olabilir. Sonuçta hangi seçeneği değil neden seçtiğimizi bilmek kendimizi daha iyi ifade edebilmekte önemli bir adım olacaktır…
 

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam