Fotoğrafta renklerin etkisi

Renkler fotoğrafın heyecan verici, canlı, gizemli hissedilmesini sağlayan en önemli faktörlerden biridir.

Renklerin önemi yaşamın her alanında onları gören insanlar üzerinde sahip olduğu zihinsel ve duygusal etkilere dayanmaktadır. Düşüncelerimizi ve gerçekliğimizi etkileyen derin bilinçaltı anlamlara sahiptir.

Renkler popüler kültürün de bir parçasıdır. Örneğin futbol takımlarının renklerinin taraftarlar açısından benimsenmesi önemlidir. Hatta sahaya çıkarken tercih edilen forma renklerinin takımların ya da sporcuların başarılarına etki edip etmediğine dair bilimsel araştırmalar bile yapılmaktadır.

Son zamanlarda renklerin insanlara şifa vermek amacıyla kullanıldıklarını biliyoruz. Böylece, bir kişinin zihinsel veya fiziksel sağlığını da etkileyebildiğini anlıyoruz. Her renk belirli bir titreşime sahiptir ve bu titreşimler vücudumuzdaki belli frekans ve enerjileri etkilemek için kullanılabilir. Örneğin araştırmalar, kırmızı rengin bakan bazı insanların kalp atışlarını arttırdığını daha sonra kan akışına ek adrenalinin pompalanmasına yol açtığını gösteriyor.

Gün boyunca renk seçenekleri ile karşı karşıya kalırız. Günün ilk kararı sabah ne giyeceğimizi düşünürken verilir. Çoğu kez giysilerimizi o günkü hislerimize ya da karşı tarafa hissettirmek istediğimiz duygulara yönelik olarak seçeriz. Giysi seçiminden daha önemli olan elbette ki işimizle ilgili olan renk seçimleridir. Renk araştırma, planlama ve tasarım sürecinin önemli bir parçasıdır. Bir tasarıma başlamadan önce mesajı iletebilmek için uygun olan renkleri seçmemiz gerekir.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam