Fotoğrafta Kompozisyon-3

Fotoğrafın “olmazsa olmaz” koşullarından biri olan düzenleme işlemi, konuyu görmek istediğiniz gibi izleyiciye aktarmanızı sağlar.

Fotoğrafın “olmazsa olmaz” koşullarından biri olan düzenleme işlemi, konuyu görmek istediğiniz gibi izleyiciye aktarmanızı sağlar. Bazı basit önlemlerle etkileyici görüntüler oluşturabileceğinizi zaten biliyorsunuz. Yeni konu başlıklarımızla kompozisyon konusunun son bölümünü yayınlıyoruz…
 

DİNAMİZM

Sözcük anlamıyla “hareketli” olmayı ifade eden dinamizm, fotoğrafta çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. İlk akla gelen etkisi, hareketli bir konunun düşük enstantane kullanımıyla ortaya çıkan görüntüsüdür. Hareket netsizliği ya da hareket uzaması olarak adlandırılan bu etki, durağan olmayan görüntülerin oluşturulmasında sık kullanılır. Tam tersine, yüksek enstantane kullanılarak havada dondurulmuş bir aksiyon sahnesi de dinamizmi vurgular. Kısacası, sıradan enstantane değerleri yerine, insan gözünün görmediği etkileri oluşturabilen uzun ve kısa enstantane değerleri fotoğrafta dinamizm yaratmanın ilk akla gelen yöntemleridir. Bunları yaparken konu ile aynı yönde kamerayı hareket ettirmekten tutun da, kamerayı kendi etrafınızda çevirmek, sarsmak gibi çok çeşitli hareket etkilerini uygulayabilirsiniz.
 
fotoğrafta kompozisyon
 
Yukarıda anlatılanları kavramak ve uygulamak kolaydır. Ancak, dinamizm başka şekillerde de kendini gösterebilir. Derinliği olan bir fotoğrafta, hem ön planın hem de arka planın aynı derecede etkili olduğu durumlarda da dinamizm etkisi ortaya çıkar. Yani, konunun ya da fotoğraf makinesinin hareketli olması gerekmez. Bu etkiyi ortaya çıkaran, güçlü bir ritm duygusudur. İç içe geçmiş çerçeveler, üst üste binmiş ağaçlar, ya da bir yamaca dizilmiş rengarenk gecekondular dinamik etkiler oluşturur. Bu etkiyi vurgulamak için bakış açısının doğru seçilmesi ve uygun ışığın beklenmesi yeterlidir. Biraz gözlem gücü ve biraz sabır ile fotoğraflarınızda dinamizmi vurgulayabilirsiniz.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER