Ana sayfa Donanım Fotoğrafta devrim: Lytro

Fotoğrafta devrim: Lytro

0

Fotoğraf çekmek hiç bu kadar kolay olmamıştı! Dijital teknolojinin son 20 yılında yaşanan en devrimci buluş olarak nitelenen Lytro, özel yazılımı sayesinde fotoğrafı çektikten sonra istenen herhangi bir noktaya netlik yapabiliyor

2005 yılında Stanford Universitesi”nde bir araştırma konusu olarak başladıkları “plenoptik kamera” konseptini geçtiğimiz ay piyasaya sundukları Lytro adlı ürünle hayata geçiren genç araştırmacılar, dijital fotoğrafçılığın başlamasından beri en heyecan verici buluşu insanlığa armağan etmiş oldular. Lytro adlı fotoğraf makinesi şekli ve rengiyle olduğu kadar yapabildikleriyle de ilgi çekici bir ürün. 2012″nin başında piyasaya çıkması beklenen “Lytro Light Field Camera” dahili bellek kapasitesi bakımından iki farklı modele sahip: 8 GB ve 16 GB. Lytro”nun en önemli özelliği, herhangi bir netlik yapmadan fotoğraf çekebilmesi.
çekim sonrasında istenen noktaya netlik yapılabilmesi gerçekten sıra dışı bir özellik. Bildiğimiz çözünürlük kavramını farklı bir boyuta taşıyan Lytro 11 megaray”lik (milyon ışın) bir çözünürlüğe sahip. Bu değer yaklaşık olarak 2 milyon piksellik bir çözünürlüğe denk düşüyor. Söz konusu değeri az bulanlar olabilir, fakat Lytro”nun kullanım kolaylığı ve sunduğu olanaklar düşünüldüğünde,hiç kimsenin oluşan görüntülere itiraz edeceğini sanmıyoruz. 35-280 mm eşdeğeri f/2 sabit açıklıklı objektif barındıran dikdörtgen prizma şeklindeki gövde üzerinde deklanşör dışında düğme bulunmaması da dikkat çekici. Lytro”nun internet sitesi üzerinden satışı yapılan ürünler için belirlenen fiyatlar şöyle: 8GB için 399 dolar, 16 GB için 499 dolar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here