Ana sayfa Foto Galeri Fotoğraflarla Google-Alphabet

Fotoğraflarla Google-Alphabet

0

Görsel: Modwells

Gece saatlerinden Google’ın yönetici kadrosu tarafından açıklanan Alphabet oluşumu ile ilgili fikirler oluşturmaya çalışıyoruz. Yeni şirketle ilgili birçok haber yapılırken, ağız birliği sağlanan tek düşünce Alphabet’in bir Google X çalışması olduğunu söylemeliyiz. Google X’in adını yaklaşık 2,5 yıldır daha net bir şekilde duymaya başladık ancak bu Google X ekibine ait ne bir internet sitesi, ne bir blog sayfası ne de projeleri listeleyen somut bir rehber var. Sık sık bahsediliyor, anonim şarkımız olan “orda, bir köy var uzakta” dizelerini hatırlatıyor bizlere. Bu, Alphabet meselesi, belki de Google X’in somutlaştırılması olabilir, ancak bünyesinde Boston Dynamics çalışmalarını ve Google’ın sağlık çalışmalarını da barındıracak. 

Asıl soru “Alphabet nedir?” değil, “Alphabet ne yapacak?, amaçları ne?” sorusu olmalı. Bugüne kadar ortaya çıkan başlıca Google projeleri çerçevesinde Alphabet meselesine ışık tutuyoruz.

1- Android Wear

Android Wear, aslında bir akıllı saat işletim sisteminden ve fitness uygulamalarından fazlası. Google, Android Wear aracılığı ile elde ettiği fitness-sağlık sonuçlarını saklayarak sağlık çalışmalarına hız kazandırıyor. Ellerindeki veriler, gelecekteki sağlık problemlerinin çözümlerine yardımcı olmasıyla birlikte yeni nesil spor teknolojileri üretimlerinde yardımcı olacak.. örneğin, Android Wear’lar, nabız haritaları çıkarabildiği için, kalp ölçümleri de gerçekleştirebiliyor. Böylece kalp ölçümlerini Android Wear kendi bilgi havuzunda saklıyor ve kalp sağlığı ile ilgili çalışmalar yürütülüyor. Artık bu çalışmaları Alphabet yürütecek gibi.

2-Şeker hastalıkları

Google’a yakın kaynaklar, Google X’in şeker hastalıkları ve özellikle tip-1 diyabetiği ile ilgili çalışmalar yürüttüğünü belirtiyor. Google X, şeker hastalıklarıyla ilgili herhangi bir önleme projesi üzerine çalışmıyor, şeker hastalarının pankreas faaliyetlerini daha düzgün hale getirmeye ve diyabetlerin insülin iğnesi olmadan bir yaşam sürdürebilmelerinin üzerine çalışıyorlar. Yine giyilebilir teknolojilerle olacak fakat akıllı saat vey akıllı bileklikler ile değil, daha farklı giyilebilir teknolojilerle sağlanacak.

 

3-Akıllı lensler: Akıllı kontakt lensler geliştirecekler. Bu lensler, önceki sayfada belirttiğimiz şeker hastalıklarına yardımcı olmaya çalışacak, aynı zamanda Google’ın Alzheimer çalışmalarına yardımcı olacak. Google X’e göre, kontakt lenslerle, hastaların veya genç bireylerin gözlerinden ihtiyaçları oldukları vitaminler, minareller ve besin öğeleri nokta atışıyla anlaşılabilir ve herhangi bir doktor ve ilaç satmaya çalışan güruhlara ihtiyaç duyulmadan lens sahiplerine sunulacak ve aileleriyle birlikte önlemlerini alacaklar.

3.1: Parkinson: Parkinson, hala tedavisi bulunamayan veya bulunmak istenmeyen bir tür hastalık. özellikle kadınlarda oluşabilen ve vitamin, glüten eksikliklerinden dolayı ortaya çıkan bir hastalık. Bahsettiğimiz akıllı bileklikler ve akıllı kontakt lensler aracılığı ile Parkinson’a da çözüm bulunacak.

3.2: Aynı akıllı lenslerle, Google X Alzheimer hastalıklarına çözüm bulacak. Google X, Alzheimer’ın başlıca nedeninin buğdaydan gelen vitaminlerin eksik olduğunu belirtiyor.

 

4- Google Glass projeleri

Google Glass, artık üretilmiyor. Piyasada bulunmasına rağmen, Google bu Google Glass projesinden epeyce zarar gördü ve aleyhine, Google Glass’ın kaydedebilme özelliği yüzünden çok defa belalar açıldı. Fakat Google elbette Google Glass projesinin peşini bırakmayacak ve Google Glass gelecekteki yapay zeka bilgisayarlarının bir parçası olacak. üstelik Google Glass ile ilgili çekilen bir belgselde, Google Glass’ın bilgisayarlara insan düşüncesini aktarabileceği söylenirken, bilgisayar fareleriyle gerçekleştirilen her hamlenin Google Glass aracılığı ile sadece kafa hareketleriyle mümkün olacağını belirtiyorlardı. Bu projeyi de Alphabet yürütecek.

5-  Otizm’lii bireyler: Google, geliştirdiği bir çeşit işletim sistemiyle Otizm’li bireylerin daha iyi iletişime geçebilmelerini sağlayacak. Yine bir giyilebilir teknolojinin yardımcı olacağı proje, Otizim’li bireyler düşüncelerini bilgisayara aktaracaklar ve bu bireylerin aslında ne demek istedikleri bilgisayarlar aracılığı ile topluluğa aktaracaklar. Anlaşıldığını çözen Otizim’li bireylerin alacağı bu moral ile hastalıklarını yenmede büyük bir mesafe alacaklar. 

 

6-Boston Dynamics: Google, geçmiş dönemde robot teknolojileri üreten Boston Dynamics’e yatırım yapacağını açıklamıştı. Fotoğraftaki robotun adı ise yakın dönemde tekmelenerek tanıtılan, Spot. Belki de Google, Skynet’in bir parçası olacaktır bu robotlarla.

 

7-Internet of Things: Google’ın yürüttüğü projelerden bir tanesi de Nesnelerin İnterneti platformu. Bilinen yüzüyle, akıllı saatlerle ışık kapatıp- açmayı amaçlamıyor, Google IoT ile birlikte endüstriyel fabrikaların IoT ile güvenliğini sağlamayı amaçlıyor. Bunun için de, geliştirilmekte olan Google Brillo duyuruldu. Brillo Android veya Chrome OS’tan bağımsız çalışabilen bir işletim sistemi. IoT’un ortak platformu olup şu dönemde sadece geliştiriliyor, aktif olarak kullanılmıyor.

Lakin bu projeleri geliştiriyor Google, bir taraftan da ciddi problemlerle karşı karşıya. örneğin Google Street View için kullanılan araçların, ekolojiyi bozabilecek materyaller sızdırdığı düşünülüyor, olay şu sıralarda mahkemede.

 

8-Doktorlara rehberlik edecek olan teknolojiler: Bu projenin öncülüğünü yine giyilebilir teknolojiler çekiyor. Doktorların eğitimlerini üstlenecek olan bu giyilebilir teknolojiler, ayrıca cerrahların da hata yapmalarını önleyecek. Fakat bu teknolojilerin odak noktası Tıp Fakülteleri.

 

Google Jump: Yakın dönemde tanıtılan Google Jump projesi ile ilgili net bir tarih açıklaması yok. Proje, GoPro ile ortaklaşa yürütülüyor ve artık Google’ın değil, Alphabet’in yürüttüğü ve geliştirdiği bir proje olacak. Google Jump, mekanların 3 boyutlu taramalarını gerçekleştirebiliyor, herhangi bir mekanla ilgili VR görüntüler oluşturabiliyor, bilgisayarlar aracılığı ile yaratılan VR ortam ile ilgili çizimler, montajlar ve bunun gibi şeyler yapılacak. Bu proje de artık Alphabet’in projelerinden biri olacak gibi görünüyor.

 

Elbette birkaç fotoğrafla, bütün Google X projelerini ve Alphabet’in ne olduğunu deşifre edebilecek gücümüz yok. Fakat yaklaşık 3 yıldır Google’dan gelen proje haberleri bunlar. Haliyle Google’ın sadece günlük teknoloji üreteceğini ve Alphabet’in daha çok marjinale kaçacağı söylendiğine göre, bu projelerin Alphabet aracılığı ile geliştirleceğini söylemek bir gazeteci-editör tarafından söylenmesi pek zor değil. Alphabet ile ilgili bu özgün içerik, haklılığını yakın zamanda görecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here