Ana sayfa Yazılım Fotoğraflarınıza Gerçekçi Gölgeler

Fotoğraflarınıza Gerçekçi Gölgeler

0

İnternet sitelerinizde kullanmak istediğiniz fotoğraflarınıza Fireworks”ü kullanarak gerçekçi bir gölge efekti vermek suretiyle çok daha hoş görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

1-Yeni bir sayfa oluşturun. Fotoğrafımızı sahneye almadan önce yapmamız gereken bir iki ön çalışma var, önce onları halledelim.
 

  2-Rectangle Tool ile sahneye yatay bir fotoğraf ölçüsünde bir dikdörtgen çizin. Dolgusunu gradient olarak sol üst köşeden sağ alt köşeye doğru ayarlayın. Beyaz renkten grimsi bir renk olsun. Bu dikdörtgen bizim ana dikdörtgenimiz olacak ve fotoğrafımız için çerçeve vazifesini görecek.

(Resim 1)
 

3-Şimdi de biraz sonra kullanacağımız fotoğrafa maske olması için aynı şekilde bir dikdörtgen daha çiziyoruz. Bu seferki biraz küçük olsun. Rengini ise tek renk dolgu yapalım. Ben turuncu kullanıyorum.

(Resim 2)

 

 
  Artık fotoğrafımızı sahneye alabiliriz. Ctrl+R kısa yolunu kullanarak veya File > Import diyerek kullanmak istediğimiz fotoğrafı programımızın içine çağıralım. Dilerseniz fotoğrafınızın saydamlığını azaltarak sahnede ayarlamalar yapabilirsiniz. Ben fotoğrafa %60 saydamlık verdim ve turuncu dikdörtgenin içine uygun görünebilecek şekilde kendimce sahnede konumlandırdım.

(Resim 3)
 

Ayarlamaları yaptıktan sonra az önceki saydamlık değerini tekrar %100 yapın ve resmi seçerek Edit > Cut (Ctrl+X) yapın. Resminiz sahneden kaybolunca turuncu dikdörtgeni seçin ve Edit > Past Inside (Ctrl+Shift+V) yapın.

(Resim 4)
 

 
  Fotoğrafı ayarladıktan sonra ışıklandırma ile ilgili detaylara geçelim. Ana dikdörtgenimizi seçin, kopyalayın (Ctrl+C) ve en üst layer olacak şekilde yapıştırın. Şimdi gradient ayarlarında küçük bir değişiklik yapacağız. %100 saydamlıkta siyahtan %0 saydamlıkta siyaha dolgu olacak şekilde ayarlayın.

(Resim 5)
 

Şimdi en son kullandığımız dikdörtgeni seçin ve Edit > Clone (Ctrl+Shift+D) yapın.  Sonra Modify > Transform > Rotate 180° yolunu izleyin. Böylece şekil 180 derece dönmüş olacaktır. Hemen dolgu ayarlarını değiştirelim, bu kez %100 beyazdan %0 beyaz yapalım. Dolgu çubuğunu da resimdeki gibi ayarlayın. Böylece alt köşe kısmına biraz gölge ve ışık izlenimi vermiş olacağız.

(Resim 6)
 

 

 

 

  Sahnedeki bütün objeleri seçin (Ctrl+A) ve Modify > Transform > Numeric Transform (Ctrl+Shift+T) tıklayın. Gelen iletişim kutusundan açılır menüden Rotate seçin ve kutucuğa 15 rakamını girin.

(Resim 7)
(Resim 8)

Şimdi sıra gölgelendirmeye geldi. İlk yaptığımız ana dikdörtgeni seçin (Layers panelinden seçebilirsiniz) ve bir kopyasını oluşturarak (Ctrl+Shift+D) en alta taşıyın (yine Layers panelini kullanın). Dolgu rengini tek renk siyah yapın ve saydamlık (opacity) ayarını 60 yapın, sonra da Properties panelinden Filters tıklayın, açılan menüden Blur > Gaussian Blur seçin, değeri de 4 olarak girin ve birkaç milim aşağı taşıyın.

(Resim 9)
(Resim 10)
 

 
 Yine en son üzerinde çalıştığımız dikdörtgen seçili iken Modify > Ungroup (Ctrl+Shift+G) yapın. Böylece şeklimiz düzenlenebilir hale gelecektir. Şimdi Pen Tool”u seçin ve bu şekilde orta kısımlarda düzenleme noktaları oluşturun. Bu noktaları sağa sola eğip bükmek suretiyle farklı gölgelendirmeler oluşturmanız mümkün.

(Resim 11)
(Resim 12)
 

 
Fakat bu şekilde rasgele değil de, belli bir düzende gölge vermek en iyisi. Onun için orantılı bir şekil üzerinden gölge ayarlaması yapıyoruz.

(Resim 13)

çalışmamız tamamlandı. Şimdi hepsini seçin (Ctrl+A) ve grup (Ctrl+G) yapın. çalışmanız tek parça haline gelmiş oldu. Elbette gözünüze hoş gelmeyen kısımlarda ufak tefek düzenlemeler yapabilirsiniz (saydamlık, gölgeler vs.). Bu durum zaten kullandığınız fotoğrafa göre de farklılık gösterecektir.

(Resim 14)
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here