Ana sayfa Donanım Fotoğraflara “Stop Motion”

Fotoğraflara “Stop Motion”

0

Fotoğrafları canlandırmak nasıl mı olur? Onları hareketlendirerek olur; yani stop motion yaparak.
 

Stop motion çok zor gibi görünse de (ki oldukça zor bir tekniktir gerçekten) basitve birbiri ardına eklenmiş kareler mantığıyla çalışır.1800″lü yılların başlangıcından sonlarına kadar geçen zaman diliminde sinemanın bulunuşuyla birlikte çizgi film ve stop motion teknikleri kullanılarak film yapma çalışmaları da ortaya çıkmaya başlamıştır. Model animasyonu veya 3 boyutlu animasyon olarak da anılan stop motion, Amerika”da ortaya çıkıp gelişen çizgi filmin aksine, gölge oyunları ve kukla geleneğine sahip Orta ve Güney Avrupa”da daha fazla kullanılmış ve geliştirilmiştir. Uzak Doğu”da, özellikle Japonya”da çok kullanılmaktadır.

Stop motion yukarıda belirttiğim gibi ard arda dizilmiş kareler mantığıyla çalıştığı için aslında ilkel bir sinemadır, eskiden satılan koşan at oyuncağını hatırlayanlarınız eminim hala vardır. Esasen sinemanın tek farkı belirli bir zaman diliminde daha fazla karenin ard arda gösterilmesidir. Bu ölçek saniye ile temsil edilir. Normal bir film saniyede 24 kare oynatır. Düşük kalite video formatları saniyede 15 kareye kadar düşebilir. Saniyede oynayan kare sayısını düşürdükçe stop motion”a yaklaşırsınız.
 


 
Tekniğin Detayları
Stop motion”ın güzelliği ise hayal dünyanızı bir filme yansıtmanın en kolay yollarından biri olmasıdır. örneğin bir ağacı solarken göstermek için, 3D modelleme yöntemi ya da yıllarca bir ağacı fotoğraflamak yoluna ihtiyaç olmadan temsili olarak el becerinize bağlı bir ağaç yaparsınız. İster kağıttan, isterseniz oyun hamurundan ve onu soldurursunuz. Evet stop motion biraz el becerisi ister. Her hareket için objeye şekil verip fotoğraflamanız gerekir ki zaman tasarrufu söz konusu değildir. Oldukça da meşakkatlidir. Ama basit bir oyun hamuruyla ya da bir tükenmezkalem ve biraz kağıtla bir film ortaya çıkarabilirsiniz. çizgi filmler tamamıyle stop motion tekniğinden yola çıkmıştır. Bugün internet sitelerinde gördüğümüz banner”lar da aslında stop motion tekniğini kullanırlar. Tüm animasyon dünyası aslında stop motion mantığı üzerine kuruludur. “Arka arkaya dizilmiş sahneler”.

 

En basit şekilde bir defter alıp köşesine bir çöp adam çizerek ve her sayfada ona bir hareket vererek stop motion elde edebilirsiniz. Aslında her seferinde söylediğim gibi yapacağınız stop motion filmi de tamamen sizin hayal gücünüze bağlıdır. Elbette ki el becerisini de burada geri plana atamayız.

Fotoğraflara Hayat Vermek
Şimdi gelelim fotoğraflarınıza hayat vermeye. Başlangıç için basit bir konu seçin. örneğin ilerleyen bir biblo ya da dönen bir ofis sandalyesi gibi. Sonra kendinize küçük bir stüdyo oluşturun ; bir gece lambası (masa lambası) sabit bir fon ve objeniz yeterli olacaktır.
Masa lambası ışığın değişmemesi için gereklidir. Eğer güneş ışığına güvenirseniz uzun süren fotoğraflama işlemleri nedeniyle yarı yolda kalabilirsiniz. Sabit fon ise anlatacağınız objenin hikayesinde karışıklığı önlemek içindir. Değişken fon her sahnede farklı kareler oluşmasını sağlar ve sahneler arasındaki sürekliliği kötü yönde etkileyebilir. Şimdiobjemiz sabitken ilk karemizi çekelim, ve sonra objemize küçücük bir hareket verip ikinci kareyi, ardından aynı işlemi tekrarlamaya devam edelim. Şu an için saniyede 12 kare bizim için yeterlidir. Yani objeye vereceğiniz hareket çok ince olmalıdır. Her saniyeyi 12 kareyle anlatıyoruz ve verdiğiniz 12 hareketi 1 saniye içerisinde yapıyor objeniz. Hareketleri buna göre verirsek çok daha başarılı sonuçlar alırız. Anlatacağımız hereketin bitimine kadar fotoğraflamaya devam ediyoruz.
 


 
Sonuç
En sonunda elimizde bolca fotoğraf oluyor. Şimdi sıra geldi bu fotoğraflara hayat vermeye. İnternet üzerinde çok sayıda stop motion yapma programı mevcuttur. Kimi bedava programlar olduğu gibi genellikle deneme sürümlerinden yararlanmanız gerekebilir. Bu durumda sınırlı kare oynatma, ya da belli ölçüler haricinde çıktı alamama gibi problemlerle de karşılaşabilirsiniz. Ama eğer elinizde Adobe Flash programı mevcut ise bu sıkıntıları çekmeye hiç gerek yok. Basit bir şekilde tek bir layer açıp her frame için bir fotoğraf atarsanız sonuca çok rahat ulaşırsınız. Elbette After Effects”in de stop motion için özel ayarları mevcuttur. Aslında eğer ben bu programları bilmiyorum derseniz size Mac”iniz destek çıkar ve imovie programınızla bile bu stop motion filmini hayata geçirebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here