Fotoğrafın Kızıl Saatleri

Kızıl renklerin üzerinde yoğunlaşmaya gayret edeceğim; Kieslowski’nin Kırmızı’sından da ilham alarak…

Kızıl renklerin üzerinde yoğunlaşmaya gayret edeceğim; Kieslowski’nin Kırmızı’sından da ilham alarak…
 

Unutmak; özlemediğini varsaymaya çalışmaktır. Sesinde patlayan o buğulu nefesi içine çekip, inatla nefes almaya devam etmektir. Gözlerinde karanlıkta bile baş gösteren kısılma refleksidir unutmak. Kurduğun bir uzun cümlenin başlangıcını hatırlarken, sonunu getirememe durumudur sık sık. Zihnin sana oynadığı bir oyundur unutmak. Bir anatomik hatadır. Olan bilgiye ulaşamama halidir. Ama asıl oyun; bu senaryonun zihnin zıt köşesinde farklı olarak yazılmaya çalışılmasıdır. İstenç ile paralel çalıştığında, unutmak eylemi, bir hata olma durumundan, bir kurtarılma haline doğru evrilir.
 

 
Zihin unutmayı isterse, bunu neden istediğini hiç unutmaz.

Unutmak; göremediğini reddetmektir. Bilemediğini yok saymak, aslında istediğini istemiyor görünmektir. Yaşadığı güzel anların farkına varamamış olmaktır unutmak.

O halde en azından renkleri ve renklerin doğada yeniden sahneye konduğu saatleri unutmamak gerekir. Bunun için ilk adım onların farkına varmaktır. Renklerin duyularda yarattığı gerilimi duymak ve şaşırmak ile başlamak gerek sanırım. Fotoğraf serüveninin kutsalı olan kadrajı; renk denen o ilahi malzeme ile oluşturmak; fotoğrafımızda peşinde koştuğumuz aurayı muhakkak bize sunacaktır.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam