Ana sayfa Makale Fotoğrafçılık Alanındaki İlginç Teknolojik Gelişmeler

Fotoğrafçılık Alanındaki İlginç Teknolojik Gelişmeler

Son dönemde fotoğrafçılık alanında yaşanan teknolojik gelişmeleri sizler için derledik.

0

Geçen yıl birbirleri ile rekabet eden bir avuç fotoğraf makinesi gördük, ancak bunlar yıla damgasını vuran tek ürün değildi. Fotoğrafçılığın daha büyük resmine baktığımızda, merak uyandıran birkaç çarpıcı özellik de vardı. Bazıları yepyeniyken, diğerleri geçen yıl biraz eskidiler, ancak hepsi şirketlerin fotoğraf çekimlerimizi iyileştirmek için yaptıkları ilerlemeleri gösteriyor. İşte geçen yıl sunulan en yeni fotoğraf makinesi teknolojileri.

Electronik vizör optiği yakalıyor.

Aynasız fotoğraf makineleri artık DSLR’lerin küçük kardeşi değiller ve elektronik vizör (EVF) iyileştirmeleri de kamera üreticilerinin onları ortalamalara yakın tutma yollarından birisi. Elektronik tip, odak boyamasını (peaking) veya ön izleme özel efektlerini kullanma konusunda bazı avantajlara zaten sahipti, ancak Sony A9’daki EVF, aynasız bir tip için daha az dezavantaja sahip, çünkü çekim yapılırken vizör karartılmamakta, böylece eylemi daha doğru bir şekilde takip etmeye devam etmenize izin veriyor. Daha önce, aynasız bir fotoğraf makinesinin sensörü görüntüyü kaydetmek veya bir önizleme göstermek için kullanılabilirdi, ancak ikisi birden eş zamanlı olarak kullanılamazdı.

Fotoğraf işlemede yapay zeka, profesyoneller için kullanışlı olmaya başladı.

Fotoğrafçılıkta yapay zeka (AI) yeni bir şey değil, ama gerçekten iyi ve kullanışlı hale geliyor. Fotoğrafçılar için gerçekten yararlı olan AI destekli özellikler görmeye başlıyoruz ve bu trendin 2018’de de devam etmesini bekliyoruz. Örnekler: Lightroom CC, şimdi Adobe Sensei’yi kullanarak resimleri otomatik olarak etiketleyebiliyor; böylece büyük kütüphanelerde kolayca arama yapılabiliyor. Halen beta aşamasında olan ve sadece Lightroom’un online sürümünde bulunan bir diğer seçenek, en iyi fotoğrafları bulmak amacıyla resimleri ayırmak için AI’yi kullanıyor. Adobe bununla da kalmıyor: Yazılım devi yakın zamanda, bu sıkıcı seçimleri basitleştirmek için AI’yi kullanan, Photoshop için akıllı bir seçim aracını tanıttı. Mobil alanda, daha iyi fotoğraflar çekerken fotoğraf yönetimine de yardımcı olmak için AI ve makine öğrenimini kullanan Apple ve Google gibi şirketleri görüyoruz.

HEIF dosyalarla fotoğraf daha az yer kaplıyor.

Geçen yıl, yeni iPhone’lardaki güncellenmiş portre modunda, benzetimli stüdyo aydınlatması ve ikinci bir objektif gerektirmeyen Google Pixel 2’nin kamera efektleri gibi bir avuç akıllı telefon fotoğraf özelliği tanıtılmıştı. Ancak bilmemiz gereken bir özellik de HEIF ve HEVC’dir. Bu dosya tipleri (fotoğraf için HEIF, video için HEVC) daha az alan kaplıyor, bu nedenle, telefonunuzda boş alan kalmadığına ilişkin rahatsız edici uyarıları daha az alırsınız. Aslında HEIF ve HEVC yeni değiller, ancak Apple’ın iOS 11’inde bu dosya formatlarını benimsemesi onları ana akım haline getiriyor. GoPro, HEVC’yi yeni Hero6 Black’te kullanıyor ve Adobe de yazılımlarına destek ekledi.

4K zaman sınırlamalarını aşıyor.

Aşırı ısınma, kameraların yüksek çözünürlükte uzun videolar kaydetmesini engelleyen bir sorundur. Ancak Panasonic GH5, pil bitene veya bellek kartı dolana kadar 4K’da 60 fps’de kayıt yapabiliyor. Eğer bu yeterli değilse, Panasonic tüm bunlara sahip yeni bir amiral gemisi olan G9’u piyasaya sürdü ve Olympus’un Micro Four Thirds kameralarında sunduğu etkileyici 6.5 stoplu stabilizasyonu ile karşı karşıya geldi.

Yüksek çözünürlüklü makineler yavaş mı? Bir daha düşünün…

 

Fotoğraf makineleri için, dosyalar ne kadar büyük olursa kayıt süresi de o kadar uzun olur. Fakat bir avuç farklı gelişme bunu artık geçmişte bırakıyor. Geçen yıl, birden fazla marka hem yüksek çözünürlüklü hem de yüksek burst hızlarını tek bir kamerada birleştirmeye çalıştı. Nikon D850, pil tutamağını eklediyseniz saniyede 9 karede 45 megapiksel dosyalar halinde fotoğraf çekebiliyor; buna karşın Sony A 7R III, 45 megapiksel çözünürlüğü 10 fps’de buluyor. Otomatik netleme, Sony A9’daki AF sistemi gibi gelişmiş doğrulukla birlikte bu hızlara ayak uydurmak için de geliştiriliyor. Megapiksel sayısı ve burst hızı tek başlarına duyulmadılar, ancak 40+ megapikselli bir kamera artık yavaş burst hızı anlamına gelmiyor.

İstifli sensörler artıyor.

Sony iki yıldır istiflenmiş sensör üretiyor, ancak 2017’de bu kavram tümüyle büyüdü ve profesyoneller tarafından kullanılabilir hale geldi. Sony A9, istiflenmiş konseptini tam kare sensör halinde kullanan ilk kamera oldu. Bir katmanı verilerin toplanması için ve verileri işlemek için de bir başka katman sunan istiflenmiş sensör, 20 kat hızlı işlem yapılmasını sağlıyor. Yeni sensör tasarımı muhtemelen 2017’de zirve noktasına ulaşamadı; sadece Canon, otomatik netleme hızını da artıracak bir varyasyona patent aldıysa da, özellik akıllı telefon kameralarına da geçebildi.

Otomatik odaklama kumanda çubuğu yaygınlaşıyor.

 

Otomatik odaklama kumanda çubuğu çok basit bir kontrol şemasıdır, ancak fotoğraf çekiş deneyiminde ciddi bir gelişme sağlayan bir kontrol şemasıdır. Kumanda kolu yeni bir konsept değil; daha önce Canon 5D serisi ve Nikon D500 modellerinde yer alıyordu, ancak bu araç, meraklılara yönelik Fujifilm X-T20 gibi diğer kameralara da yayılmaya başladı. Standart olmasını dilediğimiz özelliklerden biri.


Bu yazı Photoline dergisinin 138.sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here