Ana sayfa Sektörden Fotoğrafçılığa mesleki standart getirmek şart

Fotoğrafçılığa mesleki standart getirmek şart

0
İstanbul Ticaret Odası(İTO) 40 No”lu Fotoğrafçılık Meslek Komitesi Başkanı Bayram İşcan, İstanbul”da 2000-2500 fotoğrafçının bulunduğunu, ancak bunun dışında bilmedikleri pek çok kişinin olduğunu söyleyerek, fotoğrafçılıkta AB kriterleri doğrultusunda düzenlemeler yapılması gerektiğini vurguladı. Meslek Komitesi Başkan Vekili Turan Kocaalp ise dijital teknolojinin fotoğrafçılık sektörünü olumsuz etkilediğini belirtti. Komite ve Meclis üyesi Selami Sarıtaş da, KDV”nin geçici bir süre de olsa %8″lere indirilmesini istediklerini bildirdi. Komite Başkanı Bayram İşcan, meslek olarak bakıldığında, fotoğrafçılığın kişisel yetenek, mesleki eğitim ve ehliyet gerektirdiğini söyledi. Işcan, fotoğrafçılıkta bugün kimin profesyonel olup olmadığından veya profesyonel olacak kişilerin başvuracağı, değerlendirme alacağı ve kurallarını öğreneceği bir meslek kurumunun olmamasından yakınarak, “Eline fotoğraf makinesi alan fotoğrafçıyım diyor. İstanbul”da 2000-2500 fotorğafçı meslektaşımız bulunuyor. Tabii bilmediklerimiz kim bilir kaç tane?” dedi.

Avrupa”da kurallar çok sert
AB direktifleri doğrultusunda düzenleme yapılması gerektiğine işaret eden İşcan, “5544 sayılı yasa tanımında kapsam içinde bulunan mesleklerde AB kriterlerine uyum için mesleki standartların, yeterliliklerin, belgelendirme ve sertifikalandırılması zorunlu kılınmıştır. İşte bu noktada Avrupa çok serttir. Neden bizim ülkemizde de olmasın?” dedi. Avrupa ülkelerinde sektörün açılışlarının izne ve mahal koşullarına göre yapıldığını hatırlatan İşcan, nüfus ve çevre gibi demografik unsurlar göz önüne alınarak işletme açılışlarına izin verilmesi gerektiğini söyledi. Resmi dairelerde kullanılan fotoğraflarda bir standart olmamasını eleştiren İşcan, sözkonusu standartların oluşturulması ve profesyonel fotoğrafçıların da bu özelliklerde fotoğraf çekmesi gerektiğini vurguladı. İşcan sözlerini şöyle sürdürdü: “Halkımızın fotoğraf konusunda mağdur olmaması için gerek yayın organlarında, gerekse bütün resmi ve devlet dairelerinde bunu afişe etmeliyiz. Nasıl ki vize için gerekli fotoğraf ölçüleri bütün konsoloslukların girişlerinde bildiriliyorsa, biz de bunları ilan etmeliyiz.”

Başka meslek gruplarının da fotoğraf çekerek sektörde haksız rekabet yarattığını belirten İşcan, hiçbir yerde kaydı olmayan, yeterlilik belgesi bulunmayan, devlete tek kuruş vergi vermeyen, kalitesiz çekim yapan ve insanları mağdur eden kişilerin önüne geçilmesi gerektiğine dikkat çekti. İşcan, halkın fotoğrafa olan ilgisini ve sevgisini artırmak gerektiğini de vurgulayarak, “Fotoğrafın önemli olduğunu, sadece bir kağıt parçasından ibaret olmadığını anlatmalıyız. Halkımızın fotoğrafa olan ilgisini artırmak için reklamlar hazırlamalı ve çeşitli yarışmalar düzenlemeliyiz” dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here