Ana sayfa Donanım Fotoğrafa makyaj

Fotoğrafa makyaj

0

Fotoğrafçıların en çok işine yarayan photoshop eklentileri

Eklentiler (plug-in) söz konusu olduğunda ilk akla gelen ve belki de en fazla eklentiye sahip olan yazılım kuşkusuz Photoshop”tur. 90″ların başında Photoshop 2.5 ile Adobe”nin tanıttığı eklentiler, o günden beri çeşitli firma ve kişilerce geliştirildi ve sayıları binlere ulaştı. Günümüzde 50″den fazla fotoğraf ve video programları Photoshop eklentilerini desteklemekte. Bu programların en çok bilinen ve kullanılanları ise Photoshop, Paint Shop Pro, PhotoImpact, Photo-Paint, Fireworks ve Photoshop Elements.
Photoshop eklentilerinin amacı asıl program tarafından yapılamayan ya da yapılması zor olan görsel efektlere alternatif ve ek efektler sağlamak. öyle ki bazı eklentiler kendi başlarına bir yazılım gibi çalışırken, oldukça gerçekçi efektlere imza atabiliyor. Pro etiketli yazılımlar eklenti (plug-in) kapısını açık tutarak yazılımın genişleyebilirliğine destek vermekte; kullanıcılar da ihtiyaç duydukları özellikleri karşılayan eklentileri, yazılımın araç-gereç portföyüne dahil edebilmekteler.

Bu dosyamızda sizler için, fotoğrafçıların en çok işine yarayacak Photoshop eklentileri içerisinde en popüler olanlarından bahsedeceğiz.

AV Bros Page Curl Pro 2.0

Page Curl Pro 2.0, basitçe kenar kıvırma efekti olarak algılansa da, sunduğu araçlara baktığımızda oldukça gelişmiş bir Photoshop eklentisi olduğunu söyleyebiliriz.

Surface bölümünde gerek sezgisel, gerekse numerik olarak verilen değerlerin ön izlemesini anlık ve yüksek kalitede, üstelik tatmin edici bir hız performansı ile sunabiliyor.

ön izleme penceresinin altında yer alan HQ Preview seçeneği yüksek kaliteli ön izleme sunarken, Options seçeneklerinden Real-Time Preview, gerçek zamanlı ön izleme imkanı veriyor. Yine Options seçeneklerinden “Use Current Layer as Backdrop” seçildiğinde, ön izleme penceresinde görselin efekt uygulanmış hali ile birlikte, orijinal halini de arka planda görüntülemek mümkün. Content penceresindeki Opacity değerleri ile oynayarak görselin ve efektin doygunluğu ayarlanabiliyor. 

Front Side Define bölümünde default olarak görselin kendisi tanımlı olsa da; renk veya başka bir resim tanımlaması (From File Tile/Resize to Fit) yapılabiliyor. Back Side Define bölümü, görseldeki kıvrılma efekti ile ilgili ayarları barındırıyor. Kıvrılan bölüm için renk tanımlaması yapılabildiği gibi, “From Current Layer” seçeneği daha gerçekçi bir etki yaratıyor.
Surface bölümü ise, kıvırma efektinin duruşunu belirleyen temel ayarları barındırıyor. özellikle, Real-Time Preview (gerçek zamanlı ön izleme) ile birlikte kullanımı oldukça pratik. Angle (açı) bölümünden, görsele uygulanacak kıvırma efektinin hangi köşeye uygulanacağı tanımlanabiliyor. Effect bölümünde yer alan Curl kıvırma etkisi yaratırken, Fold efekti tanımlı bölgeyi büküyor. Direction > Up, kıvrılmayı üst katmana doğru yaparken, Down seçeneği alt katmana uyarlıyor.

Level, Radius, Obliquity ve Torsion sürgülerini sezgisel olarak kullandığınızda kıvrılma efektinin karakterini kolaylıkla belirleyebiliyorsunuz. Level sürgüsünü kullanarak kıvrılacak bölümü tanımlarken, diğer sürgüler kıvrım şeklini oluşturmak için kullanılıyor.
Herşey bu kadarla da sınırlı değil. Page Curl Pro’nun verdiği 3D ve Light Effect desteği, görselin son hali üzerinde çeşitli ışık efektleri ve 3D uyarlamaları yap-manıza da olanak sağlıyor. Main > Save Settings ile ayarları kaydetmek ve yine aynı menüden Load Settings ile başka bir görsele uyarlama imkanı da mevcut.

Burn Edges

Burn Edges, yanık kağıt kenarı efekti oluşturmak için kullanılıyor. Contact/Expand Selection (cm) için verilen değer, görselden kırpılacak (crop) alanın sınırlarını belirliyor.
Burn Width ve Roughness değerleri ise yanık efektinin şiddeti ve şekli için belirleyici oluyor. Burn Inside seçildiğinde ise, Contract/Expand değeri tersine işliyor (Inverse) ve buradaki değer kadar alan yanık çerçeve oluşturacak şekilde kalırken, görselin içi boşaltılıyor.

Classic Mozaic

Görsele mozaik kaplama etkisi veren Classic Mozaic efektindeki Tile Size, mozaik parçalarının boyutunu, Grout Width parçalar arasındaki boşluk miktarını,  Edge Sensivity komutu ise mozaik parçalarındaki döngüyü belirliyor.

Constellation

Takımyıldızı anlamına gelen efekt, Keep Original Image komutu ile birlikte metal yüzeylerden yansıyan ışık efekti üretmek için kullanılıyor. Fill with solid color ile kullanıldığında düz renkler üzerinde yıldız kümeleri oluşturmak için kurgulanabiliyor.

Cracks

Duvar, taş, toprak gibi yüzeylerde erozyon, çatlama ve kırılma etkisi oluşturabilen Cracks efektini kullanarak, örnekte de görüldüğü gibi oldukça gerçekçi sonuçlara ulaşılabiliyor.

Lightning

Lightning, oldukça başarılı bir çakan şimşek efekti. Arc Thickness için verilen değer, şimşeğin ana damarının kalınlığını, Jaggedness için girilen değer ise şimşeğin salınımını belirliyor. Branching, çakan şimşeğin dallarının sayısını; Branching Spead ise dalların yayılımını ayarlıyor. Navigasyon alanına geçip şimşeğin başlangıç ve bitiş bölgelerini sezgisel ve gerçek zamanlı ön izleme ile oluşturmak da mümkün. Taper Main Arch işaretlenerek, çakan şimşeğe derinlik kazandırılabiliyor. Glow sekmesinden ışık patlamasının şiddeti, doygunluğu ve rengi tanımlanabiliyor.

Little Fluffy Clouds

Açık bir gökyüzüne sahip görselinizi bulutlandırabileceğiniz bu efekt, Perspective desteği ile etkisini daha da gerçekçi kılıyor. Basic sekmesindeki Puff Size, havadaki esinti şiddetini, dolayısıyla bulutların şeklini; Covarage ve Edge Sharpness değerleri bulutların görünürlüğünü belirlerken, Cloud mode menüsünden üç farklı bulutlu hava tipi moduna geçilebiliyor. Camera and Sky sekmesinden perspektif ayarları efekte derinlik kazandırırken, Draw Sky Backgrounds üzerinden gökyüzü ve ufuk çizgisi arasındaki renk geçişleri de belirlenebiliyor.

Puzzle

Xenoefex’in en başarılı efektlerinden biri de Puzzle. Columns (sütun) değeri,
puzzle parçalarının sayısını ve büyüklüğünü belirlerken, parçaların birleştiği alanların büyüklüğü için Connector Length bölümüne girilen değer belirleyici oluyor. Puzzle parçalarının sınırlarını belirleyen kenar çizgilerinin kalınlığı ise Groove Width değeri ile ayarlanabiliyor.
Navigasyon ön izleme bölümüne geçip üzerinde çarpı işareti bulunan ok imlecini parçaların üzerine tıklamak ve istenilen puzzle parçalarını görselden çıkarmak da (knockout) mümkün. Boşaltılan alanlar Fill Color ile renklendirilebildiği gibi, Make knockouts transparent komutu ile, şeffaf olarak da bırakılabiliyor. Lighting sekmesinde ise, puzzle parçalarının birleştiği bölgelerdeki ışık ve gölge tonlamalarına yönelik ayarlar yer alıyor.

Shatter

Paramparça etmek anlamına gelen Shatter efekti, Lighting sekmesindeki ışık ve gölgeleme desteği ile, parçalara ayırdığı görselin tüm parçalarını boyutlandırarak oldukça gerçekçi bir etki yaratıyor.
Efektin en ilginç tarafı, Time sürgüsünü kullanarak parçalanma sürecinin simule edilebilmesi. Buradaki değer düşürüldüğünde parçalanmanın henüz başlarında havası yakalanabiliyor. Bu efekti kullanırken Random Seed butonunu denemenizde de fayda var.

Television

 

Eski Photoshop kullanıcılarına tanıdık gelecek olan bu efekt, Xenofex’de çok daha gelişmiş özelliklerle karşımıza çıkıyor. Arayüzdeki hiçbir ayara dokunmadan Settings bölümündeki hazır halde bulunan eski tv, bozuk veya kayan görüntü gibi ayarlar bile kullanılabilir.
Alien Skin Splat
Mac OS X 10.4 ve üzeri sistemle uyumlu olan Alien Skin Splat, Photoshop CS2 9.0.2 ve üzeri versiyonları destekleyen Universal (PPC/Intel) bir efekt paketi.
Paketle birlikte yüklenen çeşitli doku ve materyaller kullanılarak görsellere çerçeve oluşturmak (border) esasına dayanmakla birlikte, görselin hazır dokular üzerine kaplanmasını destekliyor.

Border Stamp

Bu efekt ile arayüzdeki browse butonunda tanımlı görsel kullanılarak çerçeve oluşturulabiliyor. Shadow aktif hale getirildiğinde, çerçeveyi oluşturan görsellere derinlik etkisi kazandırılıyor. Browse butonuna basıp Splat > Contents > Stamp dizininde tanımlı .tub uzantılı görseller arasından seçim yapmak mümkün.

Edges


 

Edges; Halftone Dot, Halftone Lines, Pixel, Rough, Lumpy, Torn Paper efektlerini kullanarak, görselin kenarlarının deforme edilmesi esasına dayanıyor.
Fill Stamp
Bu efekt, Splat ile birlikte yüklenen ve border oluşturmak için kullanılan görsel objelerin kendi başlarına ve yığınlar halinde kullanılmasını sağlıyor. Ancak gerekirse, yığınları bir görsel üzerine bindirmek de mümkün.

Frame

çerçeve oluşturmak için kullanılan Frame efekti, Browse dizininde tanımlı hazır .rfr uzantılı görselleri kullanıyor. Wooden paketinde yer alan üç ahşap çerçeve dokusu dışındakiler bitmap tabanlı olduğundan, kullanışlı olduğu pek söylenemez.
Patchwork
Patchwork; ASCII, Stitch ve Peg.ptl uzantılı hazır materyallerin görselin sahip olduğu dokuyla eşleştirilerek deforme edilmesi esasına dayanıyor.

Resurface

Görselin çeşitli dokular üzerine kaplanmasını sağlayan Resurface için, Splat paketinin en başarılı ve işe yarar efekti diyebiliriz. Bu efektte kullanılan hazır dokuların .jpeg uzantılı olması, kendi dokularınızı hazırlayıp kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Tek yapmanız gereken tile mantığı ile kullanılan hazır bir dokuyu açıp incelemek. Aynı kriterlerde hazırladığınız tüm görselleri doku kaplaması için kullanabilirsiniz.
Kaynak: Kazım Taşkın 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here