Ana sayfa Sektörden Fotoğrafa genç bir soluk: Emrah Nihat Erel

Fotoğrafa genç bir soluk: Emrah Nihat Erel

0

Hiç eğitim almamış birisi de çok güzel fotoğraflar çekiyor olabilir, fakat işlerini yansıtma aşamasında mutlaka bir yanlış yapıyordur…


 

Emrah Nihat Erel
  Emrah Nihat Erel, genç bir fotoğrafçı. Halen fotoğraf üzerine yüksek lisans eğitimi alıyor. 2008 Cebit Bilişim Fuarı”nda İstanbul Digital Vakfı tarafından düzenlenen fotoğraf yarışmasında birincilik ödülü aldı. Konsept ve moda fotoğrafı üzerine çalışmaları olan Emrah Nihat Erel”in bir tutkusu da kediler. özellikle kedi portreleri üzerine çalışmalar yapan Erel, bu çalışmalarını uluslar arası bir platformda sergilemek için çalışmalarına devam ediyor.

Photoline: Photoline okurlarına Emrah Nihat Erel”i tanıtarak başlayalım dilerseniz. Kimdir Emrah Nihat Erel? Bugün bulunduğu noktaya nasıl geldi?
Emrah Nihat Erel: 1983 ‹stanbul doğumluyum. Fotoğrafa olan merakım 2000 yılının başlarına dayanıyor. Babam o yıllarda bana DSLR-benzeri bir kamera almıştı. 2000 yazını babamın yanında, yurtdışında geçirdim ve o makine ile orada birçok fotoğraf çektim. Daha sonra 2002″de üniversiteye başladığımda artık sürekli olarak fotoğraf çeker hale gelmiştim. 2007″de üniversiteden mezun oldum. Sonrasında Haliç üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Fotoğraf ve Video Anasanat Dalı”nda yüksek lisansa başladım. Bu yılın sonunda buradaki eğitimimi tamamlamış olacağım. Bunun öncesinde okulumda bulunan fotoğrafçılık kurslarına katılıyordum. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışında çeşitli seminerlerde izleyici olarak bulundum.

 

PL: Gerçekleştirdiğiniz ve gerçekleştirmek istediğiniz fotoğraf projelerinizden bahseder misiniz?
ENE: öncelikli olarak konsept fotoğrafı üzerine yoğunlaşmış bulunmaktayım. Ancak bunu yaparken insanlarla çeşitli nesneleri özdeşleştirerek yaptığım ve halen üzerinde çalıştığım bir projem var. Lakin bunu gerçekleştirme aşamasında her şeyin reel olarak yapılması gerektiğini düşünerek, yani photoshopa çok fazla başvurulmadan olması taraftarıyım. Yani bu bir illüstrasyon olmamalı benim için. Diğer yandan ise kedilere olan aşırı merakım sebebiyle sadece kedi portrelerinden oluşan bir sergi açmayı planlıyorum. Ancak bunu uluslararası bir platformda gerçekleştirmek istiyorum.

PL: Fotoğrafçılar birbirlerinden etkilenir mi? Sizin etkilendiğiniz sanatçılar, örnek aldığınız, alanında başarılı bulduğunuz fotoğrafçılar kimler, sizi hangi yönleriyle etkilediler?
ENE: Elbette herkesin etkilendiği bir kişi, bir tarz vardır. Sadece fotoğraf tarihi içerisinde değil, diğer sanat akımlarında da bunun örneklerine rastlanmaktadır. örnek aldığım fotoğrafçılar içerisinde ise son dönemde beni en çok etkileyen isimlerden birisi Mehmet Turgut. Kendisinin bambaşka bir tarzı var. Bunun dışında beğendiğim fotoğrafçılar Settimio Benedusi, Akif Hakan çelebi ve Eolo Perfido.

 

PL: Fotoğrafçılıkta farklı bir tarzda çalışmak isterseniz bu ne olabilir? Sizi çeken farklı alanlar hangileridir?
ENE: Açıkçası kendi tarzımın dışında çalışmak istesem, bu herhalde deneysel fotoğrafçılık üzerine olurdu. örneğin pinhole kameralar hep ilgimi çekmiştir. Ancak bunlar zahmetli işler elbette. ?u anda fotoğraf çeken insanların çoğu karanlık oda nedir bilmiyorlar bile. önce bir kutu bulup ona bir delik açacaksınız, kutunun içine fotoğraf kağıdını koyacaksınız, sonra karanlık odada tab edeceksiniz; uzun bir süreç. Ama o fotoğrafı elinize aldığınızda o tamamen size ait olacağı için güzel bir duygu. Bu sebeple ilgimi çeken alanlar içerisinde.

PL: Bir fotoğrafçı mutlaka eğitim almış olmalı mı? Yeni başlayanlar için önerileriniz neler olur?
ENE: Kesinlikle evet. Ancak yetenek insanın içinde var olan bir duygudur. Hiç eğitim almamış birisi de çok güzel fotoğraflar çekiyor olabilir, fakat işlerini yansıtma aşamasında mutlaka bir yanlış yapıyordur. Eğitim alarak alanda olan yeteneğini doğru şekilde kullanmayı bilmesi esastır. Yeni başlayanlar için önerilerim; deklanşöre basmaktan korkmasınlar bence. Bol bol fotoğraf çeksinler. Pratik yapmak insanın kabiliyetini artırması doğrultusunda oldukça iyi bir yöntem. Bunun dışında çeşitli kuruluşların zaman zaman açılan kursları, seminerleri oluyor. Bunlara katılmalarını tavsiye ederim. Tüm bu aşamaları geçtikten sonra eğer bunu kendilerine meslek edinmek istiyorlarsa akademik alanda bir eğitime başvurmalarını tavsiye ederim.

 

PL: Fotoğraf üzerine dijital manipülasyon ile müdahale edilmesi konusundaki görüşleriniz neler?
ENE: Son zamanlarda oldukça yaygın manipülasyon müdahale. Bu konuya elbette karşı değilim ancak bu çok hassas ve kararında yapılması gereken bir işlem. Aşırıya kaçıldığında fotoğrafı mahvetmeniz söz konusu. çoğu kişi dur şurasını da rötüşleyeyim, aman şuradan da kırpayım derken fotoğrafını mahvettiğinin farkında değil. Tüm bunların sonucunda elde gerçek bir belge yerine gerçeği yansıtmayan, illüzyondan ibaret yalan bir belge kalıyor.

PL: Fotoğraf için ekipman ne kadar önemlidir? Kullandığınız kameralar, donanım ve yazılımlar neler?
ENE: Elbette çekeceğiniz konuya göre bu değişir. Ancak ben bilhassa optik konusunda çok hassasım. Elbette gövde olarak kamera da önemli ancak optikin kalitesinden ödün verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. ?u ana kadar birçok farklı kamera ve değişik marka kullandım. Ekipmanlarım ise Nikon D70, Nikon D300, battery gripler,  18-135mm f3.5 nikon lens, 24-85mm f2.8 nikon lens, 70-200 mm f2.8 sigma lens, Nikon SB800 flaş, Elinchrone stüdyo tipi flaşlar. Yazılım olarak tercihim ise Photoshop CS3ve 4. Bunun dışında nadiren de olsa Lightroom ve Nikon”un kendi yazılımı olan Capture nx”i tercih ediyorum.

 

PL: Fotoğrafta başarının anahtarı nedir, böyle bir şey söz konusu mu?
ENE: Bana göre fotoğrafı çektikten sonra hiç bir müdahaleye gerek duymuyorsanız o zaman başarıyı elde etmişsiniz demektir. Teknik olarak ise ışığı doğru kullanmak sizi başarıya götürecek olan en önemli etken. Aksi takdirde bunun mümkün olmadığını düşünüyorum.

PL: Gelecekle ilgili hedefleriniz neler? 10 sene sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?
ENE: Gelecek ile ilgili hedeflerimin başında konumumda başarılı bir fotoğrafçı olmak ve akademik alanda fotoğraf eğitmenliği yapmak geliyor.

PL: Okuyucularımız fotoğraflarınıza nerden ulaşabilir?
ENE: İnternet sitemin henüz tam olarak güncellenmesi tamamlanmadı ancak fotoğraflarıma ulaşmak isteyenler bana www.emrahnihaterel.com adresinden ya da facebook hesabımdan ulaşabilirler.BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here