Ana sayfa Donanım Fotoğraf ve Mac

Fotoğraf ve Mac

0

İhtiyacınıza uygun çözümler burada…
 

Fotoğrafçılar için çekim sonrasında fotoğrafları arşivleme, düzeltme, raporlar, sunumlar hazırlama gibi işlemler söz konusudur. Bu işlemler için fotoğrafçıların sahip olması gereken bilgisayarlar ve diğer donanımlara değinirken en ekonomik ve ihtiyaçlara en iyi şekilde karşılık gelen çözümleri bazı püf noktalar eşliğinde sunacağız.
 

 
çekilen dijital fotoğrafları saklamak ya da bir takım düzeltmeler yapmak için bilgisayarlara gereksinim duyulur. Fotoğraflar üzerinde düzenleme yapmayan yalnızca saklama amaçlı kullanan bir fotoğrafçıysanız dahi tercih edeceğiniz bilgisayar konusuna önemle eğilmenizde fayda vardır. Bilgisayar; fotoğrafçının fotoğrafları görüntülemesine, arşivlemesine, farklı yazılımlarla fotoğraflar üzerinde çeşitli geliştirmeler-değişiklikler yapabilmesine, sosyal medya üzerinden paylaşıma ve e-mail ile gönderim yapmasına olanak tanır. Bir MacBook Air ya da Mac mini ile ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz gibi daha yüksek profilli bir fotoğrafçıysanız farklı konfigürasyonlarda çeşitli ihtiyaçlara cevap veren Apple iMac”lerden birini de seçebilirsiniz. Ekran büyüklüğü sizing için önemliyse tercihinizi ona göre belirlemelisiniz. Bu noktada vurgulanması gereken bir diğer nokta da çalışma şeklinizdir; mobilite sizin için önemliyse taşınabilir Mac”lerden birini, stabil olmak önemliyse iMac ya da Mac Pro seçeneklerini değerlendirmeniz yerinde olacaktır.

 


Hangisi Bilgisayarı Tercih Etmeliyim?

Bilgisayar satın alırken dikkat edilmesi gereken konuların başında hangi seviyede bir kullanıcı olduğunuz gelir. örneğin orta düzey bir fotoğrafçıysanız 4 GB”lık RAM ve 4 çekirdekli işlemciye sahip bir bilgisayar işinizi görecektir. Yüksek boyutlarda, on binleri bulan sayıda fotoğraf üzerinde çalışan ve sıklıkla yazılım temelli çalışma prensiplerini derinlemesine uygulayan bir fotoğrafçıysanız yüksek RAM”li çok çekirdekli işlemcili ve yüksek depolama kapasiteli bilgisayarları tercih etmeniz yerinde olacaktır.
 


 
Sahip olduğunuzu yazılımların rahat ve performanslı şekilde kullanımı önemlidir. Günümüzdeki tüm Apple bilgisayarlar güçlü donanımsal özelliklerle birlikte gelmektedir. Temel seviye kullanıcıları için Apple MacBook dizüstü bilgisayar özellikleri yeterli olacaktır. Manipülasyon ve baskıya yönelik işlemler beraberinde daha yüksek performans gerektiren bir kullanım şekliniz söz konusuysa Apple MacBook Pro iyi bir çözümdür. MacBook Pro”nun maksimum ekran boyutu 17 inçtir. Ancak bir iMac ile bir MacBook Air arasındaki performans farklı gözetilmemelidir. Daha büyük ekranlarda çalışacaksanız ve daha yüksek performansa ihtiyaç duyuyorsanız Mac Pro veya iMac tercih edebilirsiniz. Tercihinizi belirlerken aşağıdaki detaylar size yardımcı olacaktır:

 

MacBook Air (2012)
Birçok otorite tarafından 2012 yılının taşınabilir bilgisayarı seçilen MacBook Air, 13 inç ekran boyutlu versiyonunda sahip olduğu güçlü özellikleri inanılmaz hafifliği ile bir arada sergiler. MacBook Air 11 ve 13 inçlik iki ekran opsiyonuyla gelir. 11 inçlik modeller i5 1.7GHz işlemci, HD grafik ve 4GB RAM özelliklerinin yanında farklı iki farklı flash depolama seçeneği ile tüketicilerin karşısına çıkmaktadır. 13 inçlik versiyon ise i5 1.8GHz işlemci, 4GB RAM ve HD grafik yanında 128GB ve 256GB olmak üzere iki farklı flash diskle gelir. Mobil olmayı seven fotoğrafçılar için ideal.

Apple MacBook Pro
MacBook Air”e göre çok daha geniş bir yelpaze sunan MacBook Pro”ların 13 ve 15 inç büyüklükte retinalı ve retinasız ekranlı seçenekleri vardır. i5 ve i7 işlemci modülleri ile 2.9 GHz”e ulaşan işlemci hızı sunabilen bilgisayarlar; 4-8 ve 16 GB RAM opsiyonlarının yanı sıra güçlü grafik ve depolama üniteleri sayesinde yüksek performansı taşınabilirlik beraberinde yaşatmayı başarırlar. Mobil çalışan, orta ölçekte işletme sahibi ya da büyük bilgisayarlara ayıracak yeri olmayanlar için mükemmel çözüm.
 


 
Mac Mini
Eğer bir ekrana sahipseniz ancak Apple keyfini de yaşamak istiyorsanız size parlak bir önerimiz var. Mac Mini, inanılmaz hafiflik ve kompaktlıkta, hani o çok eskilerden alışık olduğunuz bilgisayar kasalarının “en makro hali.” üstelik küçük boyutlarına karşın ihtiyaç duyacağınız tüm gücü size sunuyor. Taşınabiliyor olması sayesinde herhangi bir yere bağımlı kalmadan bir ekranla karşılaştığınız anda Mac keyfini yaşayabiliyorsunuz. Fotoğrafçıların stabil olmayanları için ideal.

iMac
Sınırları zorlamaya hazır mısınız? Fotoğrafçılığa dair tüm ihtiyaçlarınızı mümkün olan en iyi şekilde karşılamak istediğiniz anda iMac karşınızda. 21.5 ve 27 inç ekranlı iMac”ler ile 3.4 GHz”a varan Quad Core işlemcinin doğaüstü hızı, 1TB”a varan depolama kapasitesi, minimum 8GB RAM ve mükemmel grafik yapı taşları sizinle. Işık hızında işlemler ve şık tasarımda stüdyonuza artı değer katacak Apple iMac”ten memnun kalmamanız neredeyse imkansız.

 

Mac Pro
Mac Pro, performansın doruklarına ihtiyaç duyan, yüksek hacimli iş alanlarının beklentilerini sonuna kadar karşılayan üstün bir bilgisayar formatıdır. 12 çekirdekli işlemci modülü opsiyonları, 12GB RAM”e kadar üstün donanım yapı taşları, Intel Radeon HD 5870 grafikler ve çok yüksek depolama güçleri ile bilgisayar deneyiminin bir adım ötesinde yer alıyor. Mac Pro”lar, şık görünümleriyle de dikkat çekiyor.

Apple Cinema Display
Aklınızdaki büyük fikirler için daha büyük bir monitöre ihtiyaç duyduğunuz anda 27 inçlik ekran Apple Cinema Display ile birlikte çalışabilirsiniz. Apple Cinema Display”inizi Mac Pro ya da Mac Mini”yle birlikte kullanabileceğiniz gibi klasik PC”lerle de kullanabilirsiniz.
 


 
Fotoğrafların Saklanması
çekimden sonra fotoğrafları bilgisayara aktardınız. Ama şunu unutmayın, bilgisayarlar da birer teknoloji ürünüdür ve hangi marka olurlarsa olsunlar onlara özenli bir şekilde davranmalısınız. Sıvı teması ya da darbe gibi istenmeyen durumlar/kazalar bilgisayarınızı ve içindeki o değerli fotoğrafları kaybetmenize yol açabilir. Bu nedenle taşınabilir belleklerle, iCloud gibi güçlü teknolojilerle fotoğraflarınızı muhafaza etmelisiniz. Aşağıda size önereceğimiz bazı Mac uyumlu taşınabilir bellekler yer almaktadır:

Western Digital MyBook Studio II
2TB ile 6 TB arası değişen depolama kapasiteleri ile Mac için hazır.
Mac için formatlanan ve Apple Time Machine ile uyumlu bu sürücü anında kullanıma hazır. Aygıtın en dikkat çekici özelliklerinin başında bir dosyayı kaydettiğiniz veya değiştirdiğiniz her an otomatik olarak yedekleme yapması geliyor. Böylelikle gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra tüm fotoğraflarınızı otomatik olarak kaydedebiliyorsunuz. FireWire 800 arayüzü sayesinde süper hız sunan MyBook Studio II”nun kapasite göstegesi de bulunuyor.

 

Mac için Backup Plus Taşınabilir Disk
Seagate”in 1 TB kapasiteli Mac için Backup Plus taşınabilir diski, yaşamınızın kalan kısmına engel olmaksızın bütün dijital yaşamınızı kolayca koruma ve paylaşmanın en iyi yollarından biri. Kutusundan çıktığı haliyle Mac OS ve Time Machine için hazır; üstelik Thunderbolt teknolojisine yükselterek, aktarma hızlarınızı kolayca artırmanıza olanak tanıyor. Sosyal ağlarla yakın ilişki içindeki fotoğraf severler içinde dikkate değer özelliklerle gelen aygıt, tek tıkla fotoğrafların paylaşımına olanak tanıyor.

Apple ekranlar ve diğerleri
Satın alacağınız herhangi bir Apple marka bilgisayar, ekran aklibrasyonu ve gösterimi açısından çok iyidir. PC”ler ise üretici markaların belirlediği düzeylerde çalışırlar ve baskı çalışmaları için çok da ideal değildirler. PC”ler ve PC uyumlu diğer ekranlar ayrıca kalibrasyon çalışmaları gerektirdiklerinden ayrı bir sorun teşkil etmektedirler. Eğer renk ısısı, gamma ve aydınlatma gibi değerlerle ilgili olan kalibrasyonu yaptırmazsanız ekran üzerinde gördüğünüz renklerle baskıda karşılacağınız renkler farklı olacaktır. Eğer Apple harici bir marka bilgisayar tercih etmeyi düşünüyorsanız kalibrasyon konusu üzerinde önemle durup profesyonel yardım almanız doğru olacaktır.
 


 
Dosya Aktarımı
Sahip olacağınız tüm Apple bilgisayarlarda bellekler için SDXC kart okuyucular vardır. Bu sayede fotoğraflarınızı güvenle Mac bilgisayarlara akatarabilir ve dilediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. 2012 başında ilk kez bazı Nikon fotoğraf makinelerinde kullanılmaya başlanan XQD ya da MicroSD gibi depolama üniteleri kullanıyorsanız harici kart okuyucular kullanabilirsiniz. Bu kart okuyuclar, çok farklı depolama ünitelerininden de dosya aktarımlarına olanak tanır. Apple bilgisayarlar USB arabirimine sahip olduğundan tüm fotoğraf makinesi, yardımcı ekipman ve diğer USB çıkışlı ürünlerle uyumludurlar.

Grafik Tabletler

Grafik tabletler, fotoğrafçılara Adobe Photoshop gibi üst düzey yazılımlarla fotoğraflar üzerinde çalışırken büyük kolaylıklar getiren aygıtlardır. Grafik tabletlerle, ekranda gördüğünüz fotoğrafa dair örneğin rötuş işlemlerini bir stylus kalem eşliğinde yaparsınız. Grafik tabletin ekranında yaptığınız dokunuşlar, bilgisayar ekranında algılanır ve tablet üzerinde nerede bir işlem yapıyorsanız ekranda da o noktada işlemler uygulanır. Bu teknoloji, özellikle gölge düzeltme ve doku bazlı problemlerin düzeltilmesi için idealdir.
Grafik tabletler piyasada çok farklı fiyat alternatifleri ile yer alırlar. Ancak en çok tercih edilen grafik tabletlerin başında Trust”ın ultra ince grafik tableti, Wacom ve Genius marka grafik tabletler gelmektedir. Bamboo Create”de dikkat çekici grafik tabletlerde biridir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here