Ana sayfa Makale Fotoğraf sektöründe 2011’in ardından

Fotoğraf sektöründe 2011’in ardından

0

Fotoğraf, dijital görüntüleme ve baskı sektöründe 2011″i geride bıraktık. 2011 yılı içinde yaşanan gelişmeler ve gündemde yer alan konuları sizler için derledik
 

2011, fotoğraf sektörü adına sayısız gelişmeyle birlikte geride kaldı. Hem Türkiye”de hem Dünya”da fotoğraf sektörüne dair finansal, sosyal, teknolojik, kültürel gelişmeler ve çeşitli etkileşimlerle birlikte geride bırakılan yılı kısaca hatırlıyoruz.

Japonya”da yaşanan deprem ve global etkileri

Şüphesiz 2011″in en üzücü olaylarından ilki Japonya”da Mart ayında yaşanan deprem felaketiydi. Sonrasında Tayland”da yaşanan sel felaketi, teknoloji üretimi bağlamında fotoğraf sektöründe önemli düzeyde olumsuz etkiler bıraktı. Japonya”daki büyük depremin Japon ekonomisine, üretim ve dağıtım senkronizasyonu bağlamında önemli düzeyde negatif etkileri olurken dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden bazıları fabrikalarını 1 aydan fazla süreyle kapatmak zorunda kaldı. Japon teknoloji üreticileri, üretimsel aksamaların önüne geçmek adına birçok üretim programını, dünyanın başka ülkelerindeki üretim tesislerine kaydırdı. Bu olumsuz durumun yaşandığı 2011″de sektörde genel kapsamı ile normal düzeye ancak yaz mevsimi ortalarında ulaşıldı.
 

fotoğraf sektörü
 
Canon”da üretim merkezlerinde birkaç kesinti ve hafif ölçekli tahribat olduğu belirtildi ve üretime bazı noktalarda bir aydan fazla ara verildi. Nikon Şirketleri bünyesindeki LCD Stepper, tarayıcılar, lens, optik lens imalatı, optik cam, kalıp optik cam, ARGE ve diğer birçok alanda üretimsel temelli oluşumların tümünde ekipman ve bina hasarları gerçekleştiği belirtildi. Temmuz ayı ortalarında Nikon adına dengeler yerine oturdu. Sony, deprem ve tsunamiden bölgede bulunan sekiz üretim tesisinin etkilendiğini açıkladı. üretim ve sevkiyat sorunları anlamında Sony”de kısa sürede depremin olumsuz sonuçları atlatıldı.

Epson, üç tesisinde deprem sonucu geçici elektrik kesintileri nedeniyle bir süre üretimsel ara verildiğini açıkladı. Olympus”un fotoğraf bölümleri depremden etkilenmezken endoskopiyle ilgili tesisi zarar gördü. Programlama ve makine hasarları oluşan ve bazı üretimsel operasyonların askıya alan Sigma”da üretim süreci, Nisan ayı itibariyle önceki temposuyla devam etmeye başladı. Ricoh, bazı işlemlerin Nisan ayı ortalarına kadar durdurulduğu açıklamasında bulundu. Kamera ve lens tesisleri başta olmak üzere bazı üretim tesisleri zarar gören Pentax”ın sahibi Hoya Corporation”da trafik sorunu ve elektrik kesintileri nedeniyle üretimin kısa süreli etkilendiği açıklanmıştı.

 

Fujifilm”de bazı üretim ve sevkiyat gecikmeleri nedeniyle global anlamda dengeler yaz ayı içinde oturmaya başladı. Panasonic”te Lumix fotoğraf makinelerinde yaşanan üretimsel gecikmeler nedeniyle birkaç ay süreyle tedarik dengesinde negatif sonuçlar gözlendi. Tamron depremden sonraki birkaç gün için üretime ara verirken kısa sürede yeniden üretime geçti. Depremin merkez üssünden 500 kilometre uzakta olan Sandisk fabrikası, depremden sonraki birkaç gün kapalı kalırken Mart ayı içerisinde üretime bütün birimlerde devam edildi.

Sektörün kalbi Photo&Digital 2011″de attı

Fotoğraf, dijital görüntüleme, albüm, baskı teknolojileri ekipmanları sektörünün kalbinin attığı Photo&Digital 2011 rekor katılımla düzenlendi. Türkiye”nin en kapsamlı fotoğrafçılık fuarı bu yıl 14-17 Nisan 2011 tarihleri arasında İstanbul Yeşilköy CNR Expo Center”da sektörün tüm bileşenlerini ve uzmanlarını bir araya getirdi. 4. kez düzenlenen Photo&Digital 2011, verimli çizgisiyle fotoğraf meraklılarını ve profesyonellerinin harmanlanma noktası özelliğini devam ettirdi.
 


 
Sektörün önde gelen markalarının ve tedarikçilerinin en son ürünlerini sergiledikleri Photo&Digital Fuarı, Türkiye”nin dört bir yanından gelen amatörden profesyonele fotoğrafçılık, dijital görüntüleme ve baskı sistemleriyle ilgilenen herkesi bir araya getirme özelliği taşıdı.Photo&Digital”in Fuarı”nın sonraki düzenleniş tarihi olarak 2013 yılı planlanıyor.

2011″de öne çıkan Dijital SLR ve orta format makine gelişmeleri

Nikon “un merakla beklenen yeni Dijital SLR” si D5100, küresel tüketicileriyle buluştu. Nikon, 16.2 milyon piksel D5100 dijital SLR fotoğraf makinesinin, sanatsal yaratıcılıkla kendini her açıdan ifade etmek için çok yönlü bir makineye ihtiyaç duyanlar için tasarlandığını açıklarken yeni model Türk pazarında büyük ilgi gördü.

Canon yeni DSLR modelleri EOS 600D, 1100D”yi Türk pazarına sundu. Yeni modeller, özellikle yaz döneminin en dikkat çekici satış grafiğini sergileyen modeller arasında yer aldılar. 2009″da D90″la en iyi dijital SLR ödülünü kazanan Nikon, 1 yıl aradan sonra D7000″le TIPA tarafından bu özel ödüle layık görüldü.

 

Yaz mevsiminin sonunda piyasaya sunulan Sony SLT-A35 dijital sistem fotoğraf makinesi her kesimden fotoğrafsever ve kullanıcıya profesyonel seviyede çekim hızları ve çeşitli yaratıcı çekim seçenekleri sunan bir model olarak öne çıktı.

Dünyanın en prestijli fotoğraf makinesi üreticilerinden Hasselblad, profesyonel fotoğrafçılar için tasarlanan paslanmaz çelik kasalı ve 40 milyon piksel algılayıcıya sahip, büyük sensör-orta format dijital SLR fotoğraf makinesinin 100 adet üretildiğini açıkladı.

Sigma 70-200mm F2, 8 EX DG OS HSM objektifi prestijli EISA lens kategorisi, yılın en iyi ürünü ödülünü kazandı. Sigma 70-200mm F2, 8 EX DG OS HSM, 2011″de TIPA ödülü de kazanmıştı.

Prestijli TIPA “En İyi Giriş Seviyesi Lens ödülü” Tamron”un SP 70-300mm f/4-5.6 Di VC USM modelinin oldu.
 


 
öne çıkan kompakt dijital fotoğraf makineleri

Panasonic Lumix FT3, TIPA En Dayanıklı Kompakt Fotoğraf Makinesi ödülü”nün sahibi oldu. 12.1 milyon piksel fotoğraf çekebilen FT3, 12 metreye kadar suya, 2 metreye kadar darbeye ve -10 dereceye kadar donmaya dayanıklı.

Exilim kompaktlığı ve şaşırtıcı özelliklerin harmanlanma noktası Casio Exilim H20G yılın öne çıkan Casio modelleri arasındaydı. H20G, 14.1 megapiksel CCD görüntü algılayıcı ve 24mm geniş açı özellikli zum lensi ile tüketiciler tarafından büyük ilgi gördü.

Nikon Coolpix P500 dijital fotoğraf makinesi, üst/ alt kategoriler arasında köprü görevi gören P100 modelinin devamı niteliği ile piyasaya sunuldu. Temmuz ayında piyasaya sunulan 12.1 milyon piksellik model pazarda yoğun ilgi gördü.

Nikon Coolpix P300, TIPA tarafından 2011″in “En İyi Kompakt Fotoğraf Makinesi” ödülüne layık görüldü. Leica 14.1 Milyon etkin piksel sensöre sahip yeni dijital kompakt fotoğraf makinesini piyasaya sundu. Birçok manuel ayar seçeneği bulunan yeni ürün ayrıca GPS fonksiyonuyla dikkat çekti.

 

Casio”nun 2011″de tasarım ödüllerini hegemonyası altına alan yenilikçi modeli EX-TR10, Guinness Rekorlar Kitabında “Dünyanın En Ayarlanabilir Dijital Fotoğraf Makinesi” olarak yer aldı.

30 ve üzeri zum faktörüne sahip en küçük kompakt fotoğraf makinesi olan Olympus SP-810UZ, Olympus Traveller serisinin en güçlü fotoğraf makinesi olarak lanse edildi.

Fonksiyonel Fujinon objektifi ve parlak vizör kombinasyonu ile dikkat çeken Fujifilm X10 2011″in son döneminde piyasaya sunuldu. Ayrıca Fujifilm, dikkat çeken başka modellerde piyasaya sundu: Finepix JX370 ve F600EXR, “hızlı ve kolay” tanımını hak eden modeller olarak öne çıktı.
 


 
Berlin”de düzenlenen IFA 2011″de ilk kez görücüye çıkan lensi değiştirilebilir fotoğraf makinesi Samsung NX200, geliştirilmiş görüntü kalitesi parametreleri ile dikkat çekti.

Ağustos ayında Nikon Coolpix modellerinin duyurulduğu bir ay oldu. En dikkat çekici modellerin başında Coolpix P7100 gelirken, ilgili model yaratıcı manuel kontrolleri ile piyasadaki birçok kompakt modelden ayrıldı. Nikon ayrıca suya, darbelere ve soğuğa dayanıklı ilk kompakt fotoğraf makinesi AW100″ü; Nikon Coolpix S8200, S6200, S1200pj ve Coolpix S100″ü de bu dönemde duyurdu.

Pentax 2011″de Optio modelleri RZ18 ve RS1500 ile sektöre farklı düzeydeki estetik değerler kattı. Samsung, 3inçlik dokunmatik ekranının180 derece çevrilebilir özelliği ile dikkat çeken yeni modeli MV800″ü küresel pazarlara sunarken 2012″de dikkat çekici bir model olması öngörülen Samsung WB750″yi Berlin”deki IFA Fuarı”nda tanıttı.

 

Kodak”ın 2011″de piyasaya sunduğu modeller arasında dokunmatik ekranlı 4 yeni EasyShare modeli; EasyShare Touch M5370, Easyshare M5350, M23 ve Z5010 dikkat çeken modeller oldu.

24x optik zoom özellikli Panasonic Lumix FZ150 piyasaya sunuldu. 25mm ultra geniş açı objektifi ile standart bir 35mm kamera ile karşılaştırıldığında %196 daha geniş bir bakış açısı sağlayan yeni model büyük ilgi gördü.

Sony Cyber-Shot DSC-HX9V 2011-2012 EISA ödülleri Yılın Kompakt Fotoğraf Makinesi kategorisinde ödüle layık görüldü.
 


 
2011″de aynasız fotoğraf makineleri

Nikon 1 Serisi başlığı altında konumlandırdığı V1 ve J1 adlı iki model ile aynasız fotoğraf makinesi pazarına giriş yaptı. Türkiye lansmanı büyük ilgi gören yeni modellerin sektörel sonucu olarak dünyanın en büyük 3 fotoğraf makinesi üretici markası olan Canon, Sony ve Nikon arasında aynasız pazarına girmeyen tek şirket kaldı. Canon ise yıl sonuna doğru yayınladığı teknoloji patenti ile ilk aynasız fotoğraf makinesi patentini duyurmuş oldu. 2012″ye dair Canon”dan aynasız fotoğraf makinesi beklentileri böylelikle güçlenmiş oldu.

Sony, NEX serisini güçlendirmeye devam etti. Firmanın NEX segmentine eklediği son aynasız fotoğraf makinesi olan NEX-C3, dünyanın en küçük ve en hafif kompakt sistem kamerası olarak lanse edildi. NEX-C3, 16.2 milyon piksel fotoğraf çekebiliyor. Kullandığı sensör ise APS-C CMOS.

Olympus, 2011″de üç yeni PEN fotoğraf makinesini piyasaya sundu. PEN E-P3, PEN E-PL3 ve PEN E-PM modelleri hafiflikleri ve gelişmiş teknolojileri ile dikkat çektiler.

İnce, kompakt ve özgün tasarımlı yeni Panasonic Lumix GF3 piyasaya sunuldu. Sony NEX ailesine 2011 yılı içinde iki yeni mirrorless(aynasız) model daha katıldı. özellikle son 2 senede DSLR-like pazarında NEX serisiyle başarılı adımlar atan Sony, seriye eklediği NEX-5N ve NEX-7 ile başarısını bir adım ileriye taşıdı.

 

2011 ve baskı sektörü

Matbaa ve yayınevlerinin daha büyük tabakalara baskı yapma talebine Xerox, “XXL” çözüm sundu. Xerox iGen4 üzerinde geliştirilen bu çözüm, XXL diye tanımlanan geniş ebatlı dijital baskı uygulamaları yapmayı mümkün hale getirdi

Tasarım ödülleri olan iF 2011 ve Reddot 2011 ödüllerine, 2 Canon teknoloji ürünü layık görüldü. Canon”un X Mark 1 serisi hesap makinesi ofis ve iş kategorisinde “iF 2011” ve “Reddot 2011” tasarım ödüllerine layık görüldü. Canon”un PIXMA MG8150 yazıcısı da kendi kategorisinde “Reddot 2011” tasarım ödülü aldı.

Japon Kyocera Mita Türkiye temsilcisi Bilgitaş, ofislerin düşük maliyetle kaliteli doküman çoğaltma ihtiyacına cevap verdiği Kyocera TASKalfa 180 modeli ile 2011 yılı içinde büyük ilgi gördü.
 


 
Xerox ilk kablosuz ürünü Xerox WorkCentre 6015NI”yı piyasaya sürdü. Baskı teknolojileri ve dijital görüntüleme şirketi Epson iPad, iPhone ve iPod Touch kullanıcıları için sunulan AirPrint kablosuz baskı uygulaması, Eylül 2011 itibariyle yeni mürekkep püskürtmeli yazıcı modelleri tarafından destekleniyor.

Sektörden kısa kısa…

Sektör büyüdü! 2010″da 141 milyon fotoğraf makinesi satılmıştı ve bu satış adedi 2009 “a göre yaklaşık 14,5 milyon daha fazla fotoğraf makinesi satışı anlamına geliyordu. 2011 verileri henüz açıklanmadı ancak tüm Japonya”daki ve Tayland”daki yaşanan ve teknoloji dünyasını derinden etkileyen üzücü gelişmelere rağmen global düzeyde sektörün büyüdüğü gözlerden kaçmadı.

Gfk TEMAX”ın yaptığı araştırmanın verilerine göre Türkiye”de toplam tüketici teknolojisi ürünleri pazarı 2010 yılının aynı dönemine göre yüzde 25 büyüyerek 5,1 milyar TL oldu. Bu verilerle sektör, kriz öncesindeki 2007 rakamlarına ulaşırken tüketici elektroniği sektörü yüzde 40.1 “lik büyüme gerçekleştirdi.

 

Ayrıca Bloomberg”in haberine göre 2010 yılında küresel fotoğraf makinesi pazarının yüzde 17.9″unun kontrolünü ele geçiren Sony”de bu oran, NEX serisi aynasız(mirrorless) fotoğraf makinelerinin gördüğü yoğun ilgiyle ilişkilendirildi. Sony”nin yanı sıra Samsung”unda aynasız fotoğraf makineleri ve geniş lens seçenekleriyle önemli pazar payı düzeyinde yer aldığı belirtildi. Canon, en fazla fotoğraf makinesi satan üretici konumunda yer alırken 2. sırayı Sony ve 3. sırayı Nikon elde etti. Bu 3 markanın toplam Pazar payıysa yüzde 44,5 olarak açıklandı.

Ricoh, fotoğraf ve fotoğraf malzemeleri üreticisi Pentax”ı, Pentax”ın sahibi Hoya”dan satın aldı. 124.2 milyon ABD doları tutarındaki bu alışveriş, kompakt makine üreticisi Ricoh”un
fotoğraf pazarından daha fazla pay almak istemesinin bir sonucu olarak düşünülüyor. Pentax dünyanın 10. büyük fotoğraf makinesi üreticisi konumunda yer alıyor.
 


 

Panasonic, dünya çapında en çok takdir gören fotoğraf ve görüntüleme ödülleri olarak bilinen TIPA”da bu yıl üç ödül birden kazandı. Panasonic Lumix GH2 “En İyi Kompakt Sistem Kamera Uzmanı, ve Panasonic Lumix FT3 de “En Dayanıklı Kompakt Fotoğraf Makinesi” ödüllerini alırken Gold SDHC UHS-I SD kart “En İyi Görüntü Depolama Ortamı” kategorisinde ödülün sahibi oldu.

Japon lens üreticisi Kenko Tokina, kare filtreleriyle ünlü olan ve bu alanda pazarın %90″ını elinde bulunduran Fransız filtre üreticisi Cokin”i satın aldı.

Toshiba Corporation, Berlin”deki teknoloji fuarı IFA 2011″de kablosuz LAN işlevselliğine sahip dünyanın ilk SDHC bellek kartını teknoloji basınına ve fuar ziyaretçilerine tanıttı
Canon yazıcı alan herkesi, www.gorselakademi.net web sitesi üzerinden videolu kullanma kılavuzlarına ulaşımına imkan tanıyan Canon hizmeti, büyük ilgi görürken tüketiciler tarafından oldukça beğenildi.

Delkin 8 ile 64GB arasında değişen depolama kapasiteleriyle 103mb/saniye hızındaki CF kart modelini duyururken Delkin ile Sandisk arasında 2011 yılı içinde yoğun bir şekilde ” hız teknolojileri” yarışı yaşandı.

SanDisk, yeni dijital içerik saklama ürünü SanDisk Memory Vault”u piyasaya sürdü. Yeni ürün, fotoğraflarınızı 100 yıla kadar saklayabilme garantisi veriyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here