Ana sayfa Makale Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK)

Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK)

0

Kuruluş amacı doğrultusunda geniş bir vizyonla 1994 yılından bugüne çalışmalarını sürdüren Fotoğraf Sanatı Kurumu, kurulduğu günden bu yana ülkemizin fotoğraf gündemini belirleyen etkin kurumlar arasında yer almaktadır.
 

Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK) fotoğraf sanatına, sanatçısına duyulan saygınlığı artırmak ve fotoğrafın gelişmesine, yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak, fotoğraf aracılığıyla insanların bilgilendirilmesine ayrıca fotoğraf çalışanlarıyla ülkemizdeki fotoğraf dernekleri arasındaki dayanışmaya katkıda bulunmak amacıyla 1994 yılında Ankara”da kurulmuştur.
 
fotoğraf sanatı kurumu
 
Kültürümüzü, sanatımızı ve ülkemizi, her yönüyle yurt içinde ve yurt dışında tanıtmaya çalışmak, kaybolup gitmekte olan tarihi, doğal ve kültürel değerleri belgelemek ve korumak, bunların sosyal ve bilimsel açıdan değerlendirilmesini sağlamak kurumun diğer amaçları arasındadır. FSK, Fevzi çakmak Sokak 22/2 Kızılay-Ankara adresindeki dernek merkezinde aylık olarak düzenlenen kültür-sanat etkinlikleri kapsamında fotoğraf gösterileri, fotoğraf sergileri, söyleşiler, müzik-şiir dinletileri, panel/konferans/açık oturum/tartışmalara, imza günlerine ve sinevizyon/video/belgesel film gösterimlerine ev sahipliği yapmaktadır. FSK, sunduğu/organize ettiği eğitim seminerlerinde kalite, çeşitliliğe önem veren eğitim yöntemlerini yeni teknolojinin getirdiği olanaklarla güçlendiren ayrıca üyelerin beceri ve yönelimine göre farklı çalışma atölyeleri gerçekleştiren bir kurum özelliği taşır. FSK bunların yanı sıra Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu”nun (TFSF) kurulmasında öncü derneklerden biri olmuştur.

 

FSK 1998 yılından bu yana gerçekleştirdiği “Ankara Fotoğraf Günleri”, etkinlikleri kapsamında fotoğraf ilgililerini Ankara”ya çekmekte, ülkenin gündemine fotoğrafı yerleştirmektedir. ülkemizin farklı kamu veya özel kurum/kuruluşlarıyla ortaklaşa fotoğraf yarışmaları organize eden FSK, fotoğraf yarışması düzenlemek isteyen kurum/kuruluşlara destek vermektedir ayrıca yürüttüğü bütün faaliyetlerin, fotoğraf dünyasından haberlerin ve fotoğrafla ilgili çeşitli yazıların yer aldığı “Fotoğraf Sanatı Kurumu Bülteni”ni kurulduğu 1994 yılından beri aylık olarak yayınlamaktadır. Bülten aylık 3000 adet basılmakta ve sadece FSK üyelerine değil, ülkemizdeki pek çok noktaya ve fotoğraf ile ilgili kişi ve kurumlara ulaştırılmaktadır.
 
fsk
 
Dinamik bir yapıda hazırlanan www.fsk.org.tr adresindeki kurum internet sitesi ile geniş bir kitleye erişilmekte, siteye üye olan 2500 e-posta adresine düzenli olarak etkinlik bilgileri gönderilmektedir. Kurum üyeleri, bireysel ve grup olarak, çeşitli fotoğraf projelerinde çalışmakta, ülkemizin tüm bölgelerini gezerek her köşesini fotoğraflamakta ve kamuoyunda yaşanan olayları fotoğraflarla belgelemektedir. Grup üyeleri ayrıca fotoğraf etkinliklerinde yer almakta, ulusal ve uluslararası yarışma, sergi ve gösterilerde, kişi veya ekip olarak ülkemizi başarıyla temsil etmektedirler. Fotoğraf öğrenmek, fotoğraf üretmek ve fotoğraflarını kitlelere sunmak gibi fotoğraf sanatı alanında faaliyet gerçekleştirmek isteyen herkese kapısı açık olan FSK, bu gibi etkinliklerin dernek merkezinde yapılmasına olanak sağlayarak fotoğraf sanatına ilgi duyan kişilerin kendilerini geliştirmelerine fırsat vermektedir. Kurum, dünyanın en büyük fotoğraf yarışmalarından biri olan Austrian Super Circuit”da 2004 yılından “En İyi Dernek” kategorisinde “altın madalya” ile ödüllendirilmiştir.FSK”ya herhangi bir dernek veya kurumdan temel fotoğraf eğitimi almış, 18 yaşından büyük, üyelik başvuru formu ve portfolyosu ile başvuruda bulunan kişiler, Yönetim Kurulu kararıyla üye olarak kaydedilirler.
Ayrıntılı bilgi için: www.fsk.org.tr

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here