Ana sayfa Yazılım Fotoğraf Rötuşlama

Fotoğraf Rötuşlama

0
Fotoğraf albümleri ve fotoğrafların durumları evlerde hep tartışılan konulardan olmuştur. Ayda yılda bir maziyi hatırlamak maksadıyla yapılan albüm ziyaretleri, hep sıkıntılarla başlar ve hoşnutsuzluklarla biter. Ne kadar derli toplu olsak da, lazım olduğunda bir türlü albümün yeri bulunamaz. “Orada mıydı, yoksa burada mıydı?” derken zaten geniş bir zaman zarfını geride bırakırız. Bazen sırf bu sebepten fotoğraf albümlerinin kapağını bile açmak istemeyiz.

Albümün bulunmasıyla rahatladığınızı düşünsek de aslında sıkıntı burada başlar. Rahat koltuğunuzda, bazen hüzünlü bazen de gülümseyen gözlerle resimlere bakarken bir anda bütün keyfiniz kaçar. özenerek verdiğiniz pozlar, yaptığımız gezilerden kalan güzel hatıralar, artık yanınızda olmayan kişilerin özlemleri hep bu fotoğraflarda tekrar tekrar canlanır ve fotoğrafların kötülüğünden keyfiniz hepten kaçar.
 

 

 

Bu mutluluk anını elbette ki bozan şeyler de olur. Fotoğraflara göz gezdirirken fotoğraflarınızdaki kalite farkını görürsünüz. O anki zamandan geriye doğru gittikçe resimlerin kalitesi de sizin moraliniz de düşer. Geçen zaman ve yenilenen teknoloji ile birlikte eskiden çekilmiş resimlerin kaliteleri artık sizi tatmin etmemektedir. örneğin geçen senelerde çektirmiş olduğunuz bir resminizi görürsünüz; “Aaa gözlerim kırmızı çıkmış. Ben niye fark etmedim ki o zaman.”, “Görüyor musun fotoğrafçının yaptığını, kalitesiz malzeme kullanmış, resim solmuş.” gibi kötü sürprizler zamanda geriye gittikçe çoğalmaya başlar.
Fakat bütün bu sıkıntıların geride kalması sizin elinizde. Bu ve benzeri problemlerden kurtulabilirsiniz. çünkü size asistanlık yapacak ve resimlerinize zevkle bakmanızı sağlayacak güzel bir program artık emrinize amade. Adobe yeni öğeler eklenmiş ve geliştirilmiş haliyle Element 8.0″ı piyasaya sürdü.

Bu zamana kadar Element 8.0 programını kullananlar, bu yazıyı okuduklarında gülümseyerek; “Bizim böyle bir derdimiz yok.” diyeceklerdir. Artık sizlerin de rahatlıkla eski resimlerinizden bahsedebilmenizin ve gönül rahatlığıyla eski resimleri saklayabilmenizin zamanı geldi.

Element 8.0, fotoğraflarınızın olağanüstü görünmesini sağlayan ve hayat hikayelerinizi benzersiz baskı kreasyonları ve web deneyimleriyle paylaşabileceğiniz bir program. Sadece bununla da kalmayıp, tüm fotoğraf ve video kliplerinizi kolayca yönetip korumanız için gücü ve basitliği birleştiriyor. Fotoğraflarınızı yönetebilir, düzenleyebilir, geliştirebilir ve paylaşabilirsiniz. Türünün tek örneği olan çevrimiçi albümlerle fotoğraflarınızı sergileyebilirsiniz. Bütün bunları yaparken, yeni animasyon şablonlarını kullanarak resimlerinizi renklendirmeniz de mümkün.

Elbette ki Element 8.0″ı bir paragrafa sığdırmak mümkün değil ama kısaca Element 8.0″dan bahsettikten sonra, geliştirilen ve yeni eklenen özelliklerinden detaylı bir şekilde bahsedelim.

Akıllı Fırça
“Akıllı Fırça” aracını kullanarak tek bir darbeyle, resimde seçtiğiniz alanların hepsine aynı anda hayalinizdeki resimleri oluşturmak için inanılmaz efektler uygulayabilirsiniz. Burada önemli olan nokta ise efektlerin zenginliği. Toplam sekiz kitaplıktan oluşan 50″den fazla efekti kullanarak, daha iyi ışıklandırmalar, zengin dokular ve birçok değişik işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca Element 8.0″ın Photomerge özelliğini kullanarak resimde göstermek istediğiniz her ayrıntıyı rahat bir şekilde sergileyebilirsiniz. Bu özellikle, bu işlemleri yapmak artık sizin için bir çocuk oyuncağı haline getirilmiş.
 

 

 

En iyi poz seçimi
Element 8.0″ın yeni eklenen özelliklerden biri olan Photomerge Exposure özelliği ise artık resimlerinizdeki aydınlığa sizin karar vermenizi sağlıyor.
Bu özellik ne işe yarıyor? Resim çekeceğiniz yeri belirledikten sonra, ilk önce makinenizin flaşını kapatıp fotoğrafı çekiyorsunuz. Daha sonra aynı pozu bu sefer flaş açıkken çekiyorsunuz. Photomerge Exposure bu çekimleri mükemmel aydınlatılmış tek bir fotoğraf halinde birleştiriyor.
 

 


Işıltılı Görünümler
Yeni şekil ve şablonları kullanarak, fotoğraflarınıza eğlenceli ve şık yeni görünümler kazandırabilirsiniz. Beğenmediniz mi? Geri alın başka bir şablon deneyin. Zengin şablon ve şekiller emrinizde.
 

En iyi fotoğraflarınızı ararken vakit kaybetmeyin

Albümünüzde saklayacağınız en iyi ve en güzel resmi bulmak için, çekilen yüzlerce resim içeresinde saatlerce kaybolmanıza hiç gerek yok. Element 8.0″ın Auto-Analyzer özelliğinden yararlanarak, ilginizi çekebilecek yüksek kalitedeki resimleri ve hatta videoları kolayca bulabilirsiniz. Auto-Analyzer sizin için bu özellikteki resimleri ve videoları otomatik olarak etiketleyecektir. Size kalan işlem ise, bu etiketlenecek resimleri ve videoları işlemeye başlamak.
 

 

 

Arkadaşınızı ararken kaybolmayın
Kişi Tanıma özelliği sayesinde, önceden tanımladığınız arkadaşlarınızı ve aile üyelerinizin olduğu resim ve videoları kolayca bulabilirsiniz. Kişi Tanıma, kısaca fotoğraflarınızı hizaya sokan, aralarında disiplini sağlayan bir program. Bunun haricinde birkaç tane de Photoshop”un eski versiyonlarında olup geliştirilen özelliklerinden bahsedelim.

Birkaç saniyelik işlemle kusurlu fotoğraflara son
“Dişlerim sararmış gözüküyor.”, “Arka fondaki gökyüzü soluk çıkmış” gibi sıkıntılar artık sizi üzemeyecek. Tek adımlık kısayolları kullanarak dişlerinizi kar beyazı yapmanız, gökyüzünü masmavi yapmanız çok kısa sürede mümkün.
Bu özellik sayesinde, fotoğraf üzerinde sadece sizin belirlediğiniz bölgelere işlem yapma özgürlüğüne de sahipsiniz. Ayrıca bütün bu tek adımlık işlemleri yaparken (renk, kontrast, ışık) önizleme grubundan en iyi sonucu görebilir ve seçiminizi buna göre hızlıca yapabilirsiniz.

Esnek düzenlerle yenilikçiliğinizi sergileyin
Hayalinizdeki resmi tamı tamına elde edecek şekilde özelleştirebileceğiniz anı defteri sayfaları, fotoğraf albümleri ve kartpostallar gibi büyüleyici fotoğraf baskı kreasyonları oluşturun. Yeni şekiller ve şablonlarla eğlenceli, ışıl ışıl görüntüler elde edin.
 


 
 

 

 

Resminiz büyük olsun
Artık fotoğrafları görüntülerken hızla düzenlemenize izin veren tam ekranlı önizlemelerin olduğu “Organizer” içinde, fotoğraf ve video kliplerinizi tam boyut etkisinde görün.

Kolay kullanılan seçeneklerle fotoğraflarınızı bambaşka biçime dönüştürün
Renkli orijinallerinizi, zarif, incelikli siyah-beyazlara dönüştürün veya mükemmel pozlamayı elde etmek için renk eğrileri ayarlarını kullanın.

 

 


Adım adım yardıma elinizin altında

Element 8.0″da yapmak istediğiniz şeyleri öğrenmek diğer programların aksine çok kolaydır. çünkü adım adım yardım özelliğiyle yanıbaşınızdaki bir eğitmen gibi yardımcı olacaktır. Fotoğraflarınızı karakelem eskizine dönüştürerek farklı efektler mi eklemek istiyorsunuz? Resimleriniz üzerinde rötüş mü yapmak istiyorsunuz? Korkmanıza gerek yok. Dediğimiz gibi adım adım yardım elinizin altında.

Bütün bunların yanında, Element 8.0 son kullanıcıya sınırsız kolaylıklar sağlarken eğitmenleri de unutmuş değil. Eğitmenlerin en büyük sıkıntılarından biri olan arayüz farklılıkları artık Element 8.0″la tarih oluyor. Adobe Windows ve Mac arayüzlerini neredeyse aynı hale getirirek büyük bir adım atmış oluyor. Artık “Windows”da burdaydı, Mac”de neredeydi” şeklindeki sıkıntılarla karşılaşılmayacak.
 

[paste]
 

Yeniliklerden ve geliştirmelerden detaylı bir şekilde yukarıda bahsettik. İsterseniz bir de liste halinde yenilikleri ve geliştirilmiş özellikleri sizinle paylaşalım.
• Element 8.0 paketi editör ve imaj yönetim uygulamaları ile 2 bileşenden oluşmakta.
• Yukarıda Mac versiyonu ve Windows versiyonlarının bazı özelliklerinin haricinde birbirine çok benzediğinden bahsetmiştik. Mac versiyonunun Windows versiyonundan farklı olarak Bridge CS4 ile birlikte gelmesi birbirlerinden farklı olan özelliklerden.
• Element 8.0 karşımıza yeni farklı bir arayüz ile çıkıyor. Element 8.0 bu yeni arayüzü ise CS4″den almış.
• Yeni özelliklerden bir tanesi, Recompose. Photoshop”un Content-Aware Scale özelliğinin daha “kullanıcı canlısı” hali.
• Smart Brush, size fotoğraftaki bir alanı çabukça seçmenize ve bu alana 50?den fazla efekt uygulamanıza izin veriyor. Gökyüzü renklendirme, diş beyazlatma, kontrast ayarlama vs… Bu biraz Photoshop”daki Quick Selection Tool”a benzemekte.
• Yeni Photomerge aracı, farklı exposure değerleri ile çekilmiş farklı fotoğraflar olduğu zaman, bunlardan en uygun değerleri kullanarak, optimum değerlere sahip fotoğrafı ortaya çıkarmanızı sağlıyor.
• Scene Cleaner ise, aynı sahnede çekilmiş birçok fotoğrafı kullanarak son kompozisyonu ortaya çıkarmanızı sağlıyor.
• Yeni Auto-Analyzer özelliği en çarpıcı ve yüksek kaliteye sahip fotoğraf ve video’ların otomatik olarak analizlerini yapıyor ve bunları etiketliyor.

 

 

• People Recognition özelliği, çektiğiniz fotoğraflardaki insanları tanımlıyor. Zamanla fotoğraflardaki kişileri ve isimlerini etkileştirmeyi öğrenip, otomatik olarak etiketliyor.
• Yeni full-screen previews özelliği, gösterim modundayken direkt olarak düzenleyici içerisinden fotoğraları ve video klipleri önizlemesini sağlar. Kullanıcılar fotoğraflara bakarken ufak tefek değişiklikler yapıp, çabukça düzeltebiliyor ya da etiketleyebiliyor.
• Kullanıcılar artık, tüm medyalarını birkaç bilgisayar üzerinde otomatik olarak senkronize edebiliyor.
• Photomerge Scene Cleaner, fotoğraflardaki istenmeyen öğeleri ortadan kaldırmaya yarıyor. (örneğin; insanlar ya da arabalar gibi…) fotoğraf serilerinden en mükemmel sahneyi oluşturmak için.
• Smart Brush özelliği ufak bir fırça darbesiyle fotoğrafta belirlenmiş bölgeye inanılmaz efektler uygulayabilmeyi sağlıyor.
• Touch-Up brushes özelliği genel düzenleme görevlerini çabukça halletmeyi sağlıyor, (örneğin; diş beyazlatma ya da bulutsuz bir gökyüzü yaratmak gibi).

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here