Ana sayfa Makale Fotoğraf Portfolyosu – Ümit Karalar

Fotoğraf Portfolyosu – Ümit Karalar

0
ümit Karalar kimdir?
1986 İstanbul doğumluyum, fotoğrafla olan ilişkim ortaokul yıllarında ağabeyimin Zenit 122″sini elime almamla başladı. Lise yıllarında fotoğrafa olan ilgim arttı. 2004 yılında yetenek sınavına girerek tek tercihim olan Marmara üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü”nü kazandım.

Fotoğraf eğitimin devam ederken, 2005 yılında dijital fotoğrafçılık alanındaki çalışmalarım yoğunlaştı ve bu zaman zarfında çeşitli reklam ajanslarında çalışıp elde ettiğim deneyimlerle kendimi dijital tanıtım fotoğrafçılığı alanında geliştirmeye başladım. Bu yıl Marmara üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü”nden mezun oldum. İlgi alanımı moda ve reklam fotoğrafçılığı oluşturuyor. Reklam sektöründe moda, still-life, mekân ve portre fotoğraflarıyla dünyanın her yerinde profesyonel fotoğraf çalışmaları yapmaya devam ediyorum.
 

Fotoğraf Portfolyosu
 
Şimdiye kadar hangi projelerde yer aldınız?
SHEDDEATH ilk serginiz mi?
Birçok projede yer aldım, ama benim için en önemlisi Aralık ayında gerçekleşecek olan ilk kişisel sergim. Serginin ana teması “Kadın ve Şiddet”. Birçok ünlü tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, ses sanatçısı, avukat, öğretmen, ev hanımı ve çeşitli meslek dallarından kadınlarımız gönüllü olarak objektifime poz verdi. Bir okul projesi olarak yola çıktım; sonrasında sosyal sorumluluk projesine döndü. çok sayıda dernek, kuruluş ve sendika bu projeye destek vermekte. Bunun için oldukça heyecanlıyım; en kısa sürede gerçekleşmesini ve beni takip edenlerin sergimi ziyaret etmelerini bekliyorum. Buradan sizin aracılığınızla bu sosyal sorumluluk projesinde yer alan, destek veren tüm isimlere teşekkür ederim.

 

 

çekim süreci ve detaylar nasıl gelişti?

Stüdyoda gerçekleştirdiğim çalışmada, kadın modele profesyonel plastik makyaj uygulayıp, onları şiddet görmüş bir hale getirerek (yüzde morluklar, sigara izi, derin yaralar) fotoğrafladım. Plastik makyajın dışında, mimiklerle, şiddetin kadında yarattığı duygusal çöküntüyü ve çaresizliği objektifimden topluma aktararak, kadının fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik açıdan zarar görmesine yol açan, kadının temel hak ve özgürlüklerini kısıtlayan derin toplumsal yaraya değindim.

Kadına uygulanan şiddet olaylarına ayrım yapılmaksızın her ortam ve koşulda rastlanmaktadır. Ancak ne yazık ki, kadınlar için en korunaklı yer olarak düşünülen aile içinde şiddet daha yaygın gözlenmektedir. Hakaret, tehdit, dayak, aşağılama, taciz, tecavüz, yaralama ve hatta öldürmeye varan bu eylemler, erkeklerin kadınlar üzerinde egemenlik sağlamak amacıyla fiile dönüştürdükleri güç gösterileridir. Aile içerisinde uygulanan gizli şiddet, topluma yansıtılması açısından daha fazla önem arz ettiğinden, şiddete maruz kalmayı, şiddetin kadında yarattığı duygusal ve fiziksel çöküntüyü, toplum bilincini uyandırmada benim de katkımın olmasını istedim. Bu yüzden okulda bitirme projemin konusu olarak belirleyip kendi tarzım ve fotoğraflarımla betimlemeye çalıştım.

Sonraki hedefleriniz nelerdir?
Uluslararası bir fotoğraf sanatçısı olmak istiyorum. Moda fotoğrafçılığı fazlasıyla ilgimi çekiyor ve bu alanda profesyonel işler çıkarmaya devam edeceğim. Bir yandan da sosyal sorumluluk içeren projelere ve sergilere yoğunlaşacağım.

çok teşekkür ediyor ve başarılı çalışmalarınızın devamını diliyoruz…

 

Portfolyo fotoğraflarını görmek için tıklayınız.

 

 

Fotoğrafların büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız.
 

Fotoğraf Portfolyosu

Fotoğraf Portfolyosu

Fotoğraf Portfolyosu
 

 

 

Fotoğraf Portfolyosu

 

  Fotoğraf Portfolyosu

 

Fotoğraf Portfolyosu   Fotoğraf Portfolyosu

 

 

Fotoğraf Portfolyosu

Fotoğraf Portfolyosu

Fotoğraf Portfolyosu

Fotoğraf Portfolyosu
 

 

Fotoğraf Portfolyosu   Fotoğraf Portfolyosu
Fotoğraf Portfolyosu

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here