Ana sayfa Makale Fotoğraf Portfolyosu-Selim Seval

Fotoğraf Portfolyosu-Selim Seval

0
1953 yılında İstanbul”da doğan Selim Seval, 1972 yılında Darüşşafaka Lisesi”nden mezun olmuştur. 1976 yılında Boğaziçi üniversitesi Ekonomi Bölümü”nden lisans, 1978 yılında ise aynı üniversiteden finans konusunda yüksek lisans derecesini almıştır. 1986 yılında İstanbul üniversitesi İşletme Fakültesi”nde finans ana bilim dalında doktora çalışmasını tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatında ağırlıklı olarak banka ve finansal kurumlarda üst düzey yönetici posizyonlarda çalıştıktan sonra 1994 yılından bu yana Finar A.Ş.”nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı”nın da Yönetim Kurulu Başkanı”dır.


 

İSTANBUL SURLARI

FOTOGEN Fotoğraf Sanatı Derneği”nin kurucu üyesi olan Selim Seval”ın fotoğrafla ilk tanışması 1960″lı yılların ortalarında annesinden kalan bir kutu makina ile olmuştur. İlk sergilerini 1971 yılında okuduğu lisede ve 1972 yılında çemberlitaş Sanat Galerisi”nde açmıştır. Daha sonra çeşitli yarışmalara katılarak Türkiye”yi temsil etmiş ve son sergisini 2006 yılında Sarayevo”da açmıştır.

Selim Seval”ın bu kitabından önce beş albümü yayınlanmıştır. Ulaşım A.Ş. tarafından sponsor edilen Metroİstanbul 2004 yılında, Deniz Kültür Sanat tarafından yayınlanan Upuzun bir Düş – İstanbul 2005 yılında ve TAV tarafından sponsor edilen Airportİstanbul albümü 2006 yılında basılmıştır. Temsa tarafından sponsorluğu yapılan Terminalİstanbul ve TAV tarafından sponsorluğu yapılan Man-At-Work adlı albümleri ise sırasıyla, 2007 ve 2008 yıllarında yayınlanmıştır. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan İstanbul Surları, Selim Seval”ın altıncı kitabıdır. Halen bir albüm çalışması yayın, diğeri ise tamamlanma aşamasındadır.

Bugünlerde dijitale geçmiş olmakla beraber, zaman zaman eski alışkanlığı olan film de kullanmaktadır.

En beğendiği fotoğrafçılar arasında Henri Cartier Bresson, Sebastiao Salgado, Josef Koudelka ve Ara Güler ön sıralarda yer almaktadır.

 

  


 
 

 

 

  


 

 

  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here