Ana sayfa Makale Fotoğraf Portfolyosu-Ozan Bilgiseren

Fotoğraf Portfolyosu-Ozan Bilgiseren

0
Mimar Sinan Güzel Sanatlar üniversitesi, Fotoğraf  Bölümü öğretim elemanı, bölüm başkan yardımcısı Yard. Doç. Ozan Bilgiseren ile 8 Nisan 2010 tarihinde İstanbul Moda Akademisi”nde açmaya hazırlandığı “Siyah Beyaz Fotoğraflar” adlı sergisi öncesinde konuştuk. Ozan Bilgiseren, hem moda fotoğrafı hem de kendi çalışmaları hakkındaki görüşlerini PhotoLine için özetledi.
 
İngiliz ressam Johann Heinrich Fussli bundan iki yüz yıl kadar önce “Beğeni, doğanın incelikle eğitilmiş meşru yavrusudur; moda ise geçiciliğin sanatlarla bezenmiş piçidir”diyor (*Aforizmalar kitabında – SEL Yayıncılık).

özellikle 90’lardan itibaren ülkede yayıncılık ve moda sektorü oluşumuna tanıklık etmiş ve etmekte olan biri olarak, işlerin ne denli hızlandığını, çalışma biçiminin başta teknoloji üzerinde ve sonrasında çalışma disiplinlerini değişime uğrattığını gördük.  Aşırı hızlı ve bol üretimin içinde yaşar olduk. Bu bol üretim, bereketli mi? Kifayetli mi? Kalıcı mı?
 
Kendi adıma sergiyi gerçekleştirmek istememdeki kafamdaki temel mesele bu ve benzeri soruları; bir seminer sonrasında fotoğraf sanatçısı Gültekin çizgen ile girmiş olduğumuz ağdalı tartışma sonrasında kendi kendime sormaya başlamamdır.

 

 


 

 


 

 


 

  

 


 

 


 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here