Ana sayfa Makale Fotoğraf Endüstrisi Üretiyor!

Fotoğraf Endüstrisi Üretiyor!

0

çekimlerde kullanmak için üretilmiş o kadar çok efekt malzemesi var ki!

Son dönemlerde birşey dikkatimizi çekti; kapak çekimlerimizde hep bayanları kullanıyoruz. Ayrımcılığın her türüne karşıyız, cinsiyet ayrımcılığı dahil. O zaman bu sayıda bayan kullanmaktan vazgeçelim, erkek model kullanalım dedik. Elimizin altında kim var diye düşündük, kimse çıkmadı, biz de Muammer”i kullanmaya karar verdik.
 
 Sağ olsun Muammer poz vermek için elinden geleni yaptı, ben de onun etkileyici pozlarını çekebilmek için bayağı emek verdim. Sonuç aşağıda. Tatmin olduk mu peki? Tabii ki hayır. İşte o zaman anladık, neden bayan modellerle kapak çalışmayı tercih ettiğimizi. çünkü Sümeyye, Muammer”den daha güzeldi. Sümeyye de kim mi? Erberk Ajans”tan gelen model arkadaş. Sümeyye ile daha önce de çalışmıştık, Bolu”da. Mayıs 2004 sayımızın kapağı olmuştu..

Kapağımızı 6X6 diapozitif film ile çalışıyoruz. Beyaz fon üzerine zemine koyduğumuz pleksiglas levhaya, modelin yansıması düşüyor. Bu da hoş bir etki yapıyor. Aynı zamanda, beyaz fon kağıdının kirlenmesini önlüyor. Zeminde pleksiglas levhadan yararlanmanızı tavsiye ederim. Bolca ışık kullanarak, homojen bir aydınlatma yapmaya çalışıyoruz.
 

 

 

Şimdi asıl konumuza geliyorum: efekt malzemeleri.
Geçenlerde Sirkeci”ye gittiğimde Arfo Mağazası”na uğradım. Raflara dizilmiş malzemeler dikkatimi çekti, “Bunlar nedir?” diye sorduğumda, çağatay Dobada bunların fotoğrafçıların ve filmcilerin kullandıkları efekt malzemeleri olduğunu söyledi. Hep bu malzemeleri Türkiye”de bulabilir miyim diye düşünmüşümdür. Meğerse elimizin altındaymış. Şimdi sizlerle bu bilgileri yerimiz el verdiğince paylaşmak istiyorum.

İlk olarak donma efekti spreyini deneyelim. Test için iki renkli şişeyi siyah fona koyuyoruz.

Ardından spreyimizi biraz uzaktan tutarak şişelere püskürtüyoruz.
 

 
Sonuç çok tatmin edici. özellikle tek yönden püskürttüğümüz için şişelerimiz sanki rüzgarda donmuş gibi bir görüntü sağlıyor. Oluşan buzlanma görüntüsü, silmediğiniz takdirde hiçbir şekilde bozulmuyor. çok pratik.
Diğer efekt ürünlerini uygulama şansımız olmadı ama broşüründen aldığım bilgilerin bazılarını kısaca aktarıyorum.
 
 
 

 

 

 
 
Burada yer verebildiklerimiz dışında birçok efekt malzemesi mevcut. Bunlar ucuz malzemeler olmasa bile, gerektiğinde çok ihtiyaç duyabileceğiniz ürünler. Zaten birçoğu profesyoneller tarafından kullanılmakta. Dondurma fotoğrafı mı çekeceksiniz, erimesiyle, şeklinin bozulmasıyla uğraşmanıza gerek yok. Alıyorsunuz dondurma efekti malzemesini, saatlerce çekim yapabiliyorsunuz. ürün çeşitlerini Sirkeci Postane Caddesi”ndeki Arfo Ticaret”te görebilirsiniz.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here