Ana sayfa Haber Fotoğraf eğitimi veren kurumlar

Fotoğraf eğitimi veren kurumlar

0

Amatör fotoğrafçılardan profesyonellere kadar tüm fotoğrafseverlere hitap eden eğitim kurumlarını, sunduklarıeğitim ve imkanları sizler için derledik

Sonbahar aylarının gelmesiyle birlikte eğitim kurumlarında başlayan hareketlenme fotoğraf eğitimi veren kurumlara da sıçrıyor. Her ne kadar çoğu fotoğraf kurumu yaz döneminde de seminer, atölye ve gezilerine hız kesmeden devam ediyor olsa da pek çok fotoğrafsever yaz aylarınıdaha çok pratik yaparak geçiriyor. Yaz tatilin sona ermesini ve hava koşullarının yavaş yavaş kötüleşmesini fırsat bilen pek çok fotoğrafsever de bu dönemde bilgilerini pekiştirmeyi tercih ediyorlar. Bu dosyamızda, çoğunluğu İstanbul”da olmak üzere,  fotoğrafa yeni başlayan amatör fotoğrafçılardan profesyonellere kadar tüm fotoğrafseverlere hitap eden eğitim kurumlarınıaraştırdık ve sunduklarıeğitim ve imkanlarısizler için derledik.

İFSAK

49 yıllık deneyimli İFSAK’ın 154. dönem temel fotoğraf seminerleri 21 Ekim Salı, 22 Ekim çarşamba ve 25 Ekim Cumartesi günleri başlıyor. Eğer bu tarihleri kaçırdıysanız bir sonraki dönem için 8 hafta beklemeniz gerekiyor. Salıve çarşamba günleri 19:30-21:30; Cumartesi günleri 11:30-13:30 saatleri arasında yapılacak olan seminerlerde; fotoğraf makinesi I (gövdeler ve örtücü hızı, fotoğrafta hareket etkisi), fotoğraf makinesi II (objektifler, net alan derinliği), fotoğrafta ışık ve kullanımı, filtreler ve yardımcıcihazlar, 1. pratik uygulama eğitimi, 1. pratik uygulama değerlendirme toplantısı, çekim teknikleri, kompozisyon, 2. pratik uygulama eğitimi, 2. pratik uygulama değerlendirme toplantısı, karanlık oda (uygulama ve teorik), fotoğrafın evrimi ve geleceği gibi dersleri işleniyor.

Seminer süresince teorik dersler yanında, uygulama için 2 gezi düzenleniyor. Bu gezilerden ilki şehir içinde (Sultanahmet ve çevresi), ikincisi ise şehir dışında (gidilen yer mevsim ve ışık şartlarına göre değişmektedir) yapılıyor.
Uygulama gezilerinde çekilen fotoğraflar gezi sonrasıdüzenlenecek toplantılarda değerlendiriliyor.
www.ifsak.org

Fotografevi

Fotografevi’nin düzenlediği temel fotoğraf semineri, fotoğrafa başlangıç için ilk adım. Bu seminere katılanlar fotoğraf fiziği ve fotoğraf kimyasına ilişkin bilgileri, pratik kullanımlarıgereken yanlarıyla öğreniyorlar. Her 3 haftada bir açılan seminerler toplam 4 hafta sürüyor.

Hafta içi, pazartesi ve perşembe günleri 19:15-21:30 arası, hafta sonu cumartesi günleri 12:00-16:45 arasında yapılan derslere ek olarak 2. ve 3. pazar günleri çekim gezisi yapılıyor. Son hafta pazar günü yapılan değerlendirme ile 4 haftalık Temel Fotoğraf Eğitimi sona eriyor.

Temel Fotoğraf Seminer’inde; makineler ve objektifler, ışık bilgisi ve değişkenler, dijital fotoğraf makineleri, çeşitleri, avantajlarıve kullanım teknikleri, kompozisyon, çekim teknikleri, çekim gezisi (uygulama), fotoğraf değerlendirmesi (workshop), çekilen fotoğrafların değerlendirmesi ve eleştirisi yapılıyor. Ekim ayında düzenlenecek olan seminerlerin tarihi bu dosya hazırlanırken henüz belli değildi. Yeni açılacak seminer sınıflarınıFotografevi”nin internet sayfasından takip edebilirsiniz.
www.fotografevi.com

İstanbul Fotoğraf Merkezi

İstanbul Fotoğraf Merkezi”nde temel fotoğraf, siyah beyaz, dijital fotoğraf, fotoğraf tarihi ve stüdyo tanıtım eğitimleri veriliyor. Temel eğitimin ilk adımında fotoğraf nedir, fotoğraf makineleri, diyafram-hız ve zaman ayarı, film, pozometre kullanmak, ışık ölçmek, test çekimleri konularıişleniyor ve haftalık ödev değerlendirmesi yapılıyor. Siyah beyaz eğitimde de karanlık oda donanımının tanıtımı, SB film ve baskıkağıtlarının tanıtımı, banyo kimyasallarının tanıtımıyapılarak, SB film banyosu, kontak baskı, agrandisör ile büyülterek fotoğraf baskısı, fotoğraf baskılarının kontrast değerlendirmeleri konularıanlatılıyor.

İstanbul Fotoğraf Merkezi”nin siyah-beyaz eğitimini verdiği karanlık odalar çağdaş ve konforlu düzende tasarlanmış, tüm sağlık koşullarına uygun olup son teknoloji ürünü donanıma sahip. Siyah-beyaz eğitimi için temel fotoğraf bilgisine sahip olma ön koşulu var.
İstanbul Fotoğraf Merkezi”nde, fotoğraf bilgisine sahip olup stüdyo ve tanıtım fotoğrafçılığıyetkinliğine ulaşmak veya bu konuda yeni deneyimler kazanmak isteyen katılımcılar için de atölye çalışmalarıyapılıyor. Bu çalışmaların programı, yine konularında en gelişmiş ve güvenilir fotoğraf makineleri ve ışık sistemleri olanaklarıyla gerçekleştiriliyor.
www.istanbulfotografmerkezi.com

Muammer Yanmaz
Fotoğraf Atölyesi

Reklam fotoğrafçılığıve özel fotoğraf projeleri yapmakta olan Muammer Yanmaz, kendi adıyla kurduğu atölyesinde de fotoğraf dersleri veriyor. Makine (dijital/analog) ve yardımcıaraçlar, ışık bilgisi, kompozisyon, uygulamalıçekim, değerlendirme, reklam fotoğrafçılığı, stüdyo makineleri ve ışık bilgisi, makine teknikleri, dış çekim, değerlendirme ve dia gösterisi hazırlama ve portföy hazırlama konularının ele alındığıdersler sonrasında da “40 Haramiler” adıaltında ortak çalışmalar devam ediyor. 11 Ekim 2008’de başlayacak olan 29. dönem, cumartesi günleri 10-12 saatlerinde olmak üzere toplam 8 hafta sürecek.
www.muammeryanmaz.com

İFOD (İzmir Fotoğraf

Sanatı Derneği)

İzmir’de yaşayan ve kimileri farklıkurumlarda fotoğraf kolu biçiminde etkinlik gösteren amatörlerin, 1986 yılında gerçekleştirdikleri ortak bir serginin ardından aldıklarıkararla kurulan İFOD yıl boyunca çeşitli eğitim seminerlerine ev sahipliği yapıyor. Temel fotoğraf seminerlerinde; fotoğraf makineleri, objektifler, değişkenler, alan derinliği, ışık ve renk bilgisi, filmler, filtreler, yardımcıaraçların kullanımı, kompozisyon, karanlık oda teorisi gibi konular işleniyor ve uygulama amaçlıgeziler düzenleniyor. Hafta sonu Temel Fotoğraf Eğitim semineri 11 Ekim Cumartesi günü, hafta içi Temel Fotoğraf Eğitim semineri 15 Ekim çarşamba günü, Dijital Fotoğraf Eğitimi semineri ise 06 Ekim Pazartesi günü başlayacak.
www.ifod.org
Fiyat: Yeni dönem fiyat bilgisi için
(232) 464 32 12″yi arayabilirsiniz. 


Fotoğraf Atölyesi

Bağdat Caddesinde gerçekleştirdiği fotoğraf etkinlikleri ve eğitimleri ile Anadolu yakasındaki fotoğraf ilgililerinin buluşma noktasıhaline gelen Fotoğraf Atölyesi, Taksim şubesi”ni de açtı. Fotoğraf Atölyesi Taksim şubesi”nde hafta içi Temel Fotoğraf Semineri 9 Ekim, hafta sonu Temel Fotoğraf Semineri ise 11 Ekim tarihinde başlayacak.

Temel Fotoğraf Semineri ile katılımcıların; temel fotoğraf bilgileri ve kavramlarının yanısıra görüntü işleme temel bilgileri ile de donanmış ve bu bilgileri uygulamaya dönüştürmüş olmasıhedefleniyor. Temel Fotoğraf Semineri; toplam 5 oturumda 15 teorik saat ve
2 uygulama gezisinden oluşuyor. Fotoğraf Atölyesi Taksim şubesi; ekim ayında ücretsiz eğitimler, fotoğraf ve film gösterimleri, söyleşiler, sergiler gibi katılımın ücretsiz olacağıetkinlikler de hazırlıyor.
www.fotografatolyesi.com.tr
Fiyat: Yeni dönem fiyat bilgisi için
(216) 357 44 63 numaralıtelefondan bilgi alabilirsiniz.

AFSAD (Ankara Fotoğraf SanatçılarıDerneği)

1977 yılında, o dönemdeki çağdaş Sahne Kültür Merkezinin kültürel etkinliklerinden biri olan fotoğraf çalışmalarının hızla gelişmesi sonucunda çıkan bir fikirle kurulan AFSAD çeşitli seminer ve atölye çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

AFSAD”da temel fotoğraf eğitimi, karanlık oda, uygulama seminerleri, fotoğraf tarihi, sanat tarihi, stüdyo fotoğrafçılığı, doğa fotoğrafçılığıgibi pek çok konuda verilen seminerler dışında dernek üye ve aday üyelerine değişik projelerde atölye şefleri ile birlikte çalışma ve yaratıcılıklarınıgeliştirme olanağınısağlayan atölye çalışmalarıda mevcut.

11 Ekim 2008″de başlayacak olan Dijital Fotoğraf Makineleri ve Dijital Ortamda Fotoğrafçılık semineri, fotoğrafın çekilmesine kadar olan aşamada nelere dikkat etmek gerekli, çektikten sonra nasıl işlemeli ve slide show/baskı/web”de yayınlamaya hazır hale getirilmeli, dijital fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeli’ den başlayıp bilgisayarımızda fotoğraflarıdoğru görebilmek için nasıl bir yol izlemeli ile bitiyor. 5 hafta sürecek olan seminer, cumartesi ve pazar günleri 11:00-13:00 saatleri arasında yapılacak.
www.afsad.org.tr
Fiyat: Yeni dönem fiyat bilgisi için 
(312) 417 21 15″den bilgi alabilirsiniz. 

Fototrek

 

Temel Fotoğraf, UygulamalıFotoğraf, İleri Fotoğraf, çocuklar için Fotoğrafçılık gibi çeşitli seminerlere katılabileceğiniz Fototrek”te, temel fotoğraf eğitimini almış, belirli bir konuya eğilmek isteyen fotoğrafseverler için atölye çalışmalarıda bulunuyor.

Temel seminerlerde fotoğraf makineleri ve objektifler, enstantane/diyafram, ışık/renk, film ve yardımcıaraçlar, dijital teknoloji ve fotoğraf, kompozisyon, çekim teknikleri konularıele alınıyor.

üçüncü haftanın sonunda İstanbul içinde danışmanlar eşliğinde yapılacak çekimlerde, ışık ölçümü, alan derinliği uygulamaları, objektif kullanımı, konulara yaklaşım çalışmalarıyapılıyor ve seminer sonunda bu çekimler değerlendiriyor.
www.fototrek.com
 


 


 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here