Ana sayfa Sektörden Fotoğraf Atölyesi

Fotoğraf Atölyesi

0

Fotoğraf Atölyesi, deneyimli kadrosu, yurtiçi ve yurtdışı atölyeleri, düzenlediği fotoğraf gezi ve sergileri ile her seviyeden fotoğrafçıya hitap ediyor

On yılı aşkın süredir fotoğraf dünyasının içinde olan geniş bir ekip ile destekleyenleri ve çözüm ortaklarının oluşturduğu dinamik ve kolektif bir kuruluş olan Fotoğraf Atölyesi; profesyonel fotoğraf ve film çekimleri, kurum ve bireylere yönelik fotoğraf ve film eğitim ve danışmanlığı ana kategorileri altında hizmet veriyor.

Fotoğraf Atölyesi, sektöre farklı bir soluk kazandıran yeni oluşumuyla, kurumlara ve bireylere görsel yaratıcı çalışmalarında çözüm ortaklığı sunmasının yanı sıra, diğer kurumlar ve ürün sahipleri ile sağlıklı ilişkiler kurmak, fotoğraf kültürü ve bilgisini yaygınlaştırarak hizmet alanlarında öncü olmayı amaçlamakta. Bu amaçla kulüp danışmanlığı, sanat danışmanlığı, fotoğraf yarışması danışmanlığı yapmakta, sanatçılar için ajans ve tanıtım desteği sağlamaktadır. Ayrıca profesyonel olarak kurum ve ürün tanıtım fotoğraf ve film, endüstriyel fotoğraf ve film, aile, bebek, çocuk, özel gün, etkinlik ve organizasyonlar için fotoğraf ve film çekimleri de gerçekleştiren Fotoğraf Atölyesi”nin Taksim ve Şaşkınbakkal”da iki şubesi bulunmaktadır.
 

  2007 yılında kurulan Fotoğraf Atölyesi, deneyimli kadrosu, her seviyeden fotoğrafçıya hitap eden yurtiçi ve yurtdışı atölyeleri, düzenlediği fotoğraf gezi ve sergileri ile fotoğraf eğitimi alanındaki başarısının kalıcı olacağını çok kısa bir zaman içinde kanıtladı. önümüzdeki günlerde Fotoğraf Atölyesi ve Photoline işbirliği ile düzenlenecek farklı etkinliklerle okuyucularımızın karşısında olacağız. İlki yaz döneminde düzenlenmesi planlanan bu etkinliklerin başında çeşitli atölyeler, seminer ve geziler geliyor. İçeriği ve tarihi belirlenen tüm etkinlikler Photoline dergisi ve Fotoğraf Atölyesi tarafından duyurulacaktır.   

Eğitimler
Fotoğraf Atölyesi, katılımcıların temel fotoğraf bilgilerini öğrenmesi ve uygulayarak belirgin yetkinliğe ulaşmasına katkı sağlamak amacıyla çeşitli atölyeler düzenlemektedir:

Temel Fotoğraf Semineri
Katılımcıların temel fotoğraf bilgilerini öğrenmesi ve uygulayarak belirgin yetkinliğe ulaşmasına katkı sağlamak için düzenlenen Temel Fotoğraf Seminerleri, 2 modülde 24 saat teorik eğitim ve şehir içi ve dışı olarak düzenlenen 2 uygulama gezisinden oluşmaktadır. Eğitim boyunca fotoğraf makinesi, yardımcı araçları, yapıları ve fotoğraf üzerindeki etkileri; fotoğrafta ışık ve renk bilgisi, fotoğrafta estetik ve kompozisyon, ilgi çeken fotoğraf dalları ve çekim teknikleri ile fotoğrafçılar için Photoshop CS3 gibi temel konular işlenmektedir. Katılımcılara, eğitim sonunda Fotoğraf Atölyesi katılım belgesi verilmektedir. Dileyen katılımcılarla; deneyimli ekip üyelerinin danışmanlığında ortak proje çalışması başlatılmaktadır. Projenin konusunu, nasıl yürütüleceğini ve nasıl sonuçlandırılacağını (sergi, gösteri, albüm gibi) proje grubu belirlemektedir.

Birebir Fotoğraf Eğitimi
Temel Fotoğraf Semineri ile aynı içeriği taşıyan bu eğitim, kişiye özel olarak düzenlenmektedir. Eğitim sonunda katılanlara Fotoğraf Atölyesi katılım belgesi verilmektedir.

Fotoğrafçılar İçin Uygulamalı Photoshop CS3
Bu seminerde sayısal fotoğrafçılığın temel kavramları ve bilgileri öğretilmekle birlikte, sayısal/dijital makinalarla çekilen veya sayısal ortama aktarılan fotoğrafların Photoshop CS3 yazılımı ile işlenerek paylaşıma ve baskıya hazırlanmasını sağlayacak bilgiler verilmektedir. Temel fotoğraf ve bilgisayar bilgisine sahip katılımcılara yönelik olarak hazırlanan bu seminer üçer saatlik 4 oturumda tamamlanmaktadır.

Ustaların özel Atölyeleri
Temel fotoğraf bilgilerine sahip,  özgün çalışmalarla kendini bu sanat dalında geliştirmek isteyen katılımcılara yönelik olarak düzenlenen özel atölye çalışmaları, fotoğraf sanatının ustalarıyla birlikte farklı temalarda düzenlenen fotoğraf projesi etkinlikleridir.
Yeterli katılım sağlandığında, atölye çalışması esnasında üretilen fotoğrafların sergilenmesi ve albüm halinde basılarak fotoğrafseverlerle paylaşılması hedeflenmektedir. özel atölye çalışmaları, istek üzerine düzenlenebildiği gibi, Fotoğraf Atölyesi tarafından düzenlenen projelerin içeriği, zaman planı ve yeri www.fotografatolyesi.com.tr adresinden de duyurulmaktadır.


Bülent Küçük

 


Şahin Dirican

çocuklarla Fotoğraf Atölyesi
Bu atölyede, katılan çocukların ifade aracı olarak fotoğrafı kullanabilmeleri için fotoğraf tekniği ve estetiği verilmektedir. Belirlenen konu üzerinde uygulamalı fotoğraf çekimleri yapılmakta ve birlikte proje geliştirilmektedir. Amaç sadece fotoğraf öğretmek değil, düşünme, tartışma, tasarlama, kararlaştırma ve uygulama sürecini hep birlikte yaşamak, grupla birlikte hareket etme alışkanlığı kazandırmak ve aynı zamanda bireysel yaratıcılığın önünü de açık tutmaktır.

Amatörler İçin Fotoğrafa Giriş Semineri

Fotoğrafçı olmayı hedeflemeyen, ancak çektiği fotoğrafların etkileyici ve hatasız olmasını isteyen amatörlere yönelik bir seminerdir. Bu seminer; günlük yaşamında ya da gezilerde; elindeki fotoğraf makinesini tanıyıp doğru ve verimli kullanarak, ışık, renk, kompozisyon bilgisine sahip olarak fotoğraf çekmek isteyenlere göre.
1 oturumda 5 teorik saat ve 1 uygulama gezisinden oluşan seminerin birinci günü gerçekleşen teorik oturumda gerekli bilgiler aktarıldıktan sonra ikinci gün Büyükada’da uygulama gezisine çıkılmaktadır.
 

Amatörler için Video çekim ve Kurgu Semineri
Bu atölye ile dijital teknolojinin ve internetin gelişmesi ile birlikte video kamera kullanımının ve çekilen filmleri paylaşım olanaklarının yaygınlaşması dolayısıyla artan amatör kullanıcıların eğitim gereksinimlerinin karşılanması hedeflenmektedir.
Video çekim ve Kurgu Semineri, dört saatlik 2 oturum halinde ve toplam sekiz saatte tamamlanmaktadır.


Cem Doğan

 


Şahver Koçulu

Yavuz Sezer Kısa Film Atölyesi
Fotoğraf Atölyesi, özellikle televizyon ve sinema alanında deneyime sahip, üniversitede Bölüm Başkanlığı ve öğretim üyeliği yapmış, çok sayıda genç sinemacının yetişmesinde rol üstlenmiş olan Yavuz Sezer’ in eğitmenliği ve yönetiminde Kısa Film Atölyesi de düzenliyor.
 

  çerkes Karadağ Stüdyosu-5
Fotoğraf Atölyesi; ülkemiz sanat fotoğrafının önemli ismi çerkes Karadağ”ın uygulamalı olarak yürüttüğü “Portre Stüdyosu” çalışmasına yeni dönemde de devam ediyor.
Fotoğrafta yeniliğin adresi ve öncüsü olmak vizyonuyla çalışan Fotoğraf Atölyesi; Portre fotoğrafında farklı ve özel bir yeri olan çerkes Karadağ”ın yürütmekte olduğu bu özel stüdyo çalışması ile Portre Fotoğrafçılığını farklı boyutlarıyla öğrenmek isteyenlere rehberlik etmekte. Portre Stüdyosu, çerkes Karadağ ile yürütülecek “Portre Fotoğrafçılığı” çalışmalarının ilk aşamasını oluşturmakta. Sonraki etaplara katılmak isteyecekler için “Portre Stüdyosu”na katılmış olma koşulu aranacak.

çarşamba akşamları yürütülen üçer saatlik 4 oturumdan toplam 12 saatte tamamlanan çalışma, Profesyonel Stüdyo ortamında uygulamalı olarak yürütülmekte.
Bu çalışmaya katılmak isteyenlerin Temel Fotoğraf Eğitimi almış olmaları gerekiyor.
 

“Modern İstanbul”un Modern Yüzü”
Fotoğraf Atölyesi ilk yurtdışı atölyesini(workshop), National Geographic Magazine, The New Yorker, Saveur, Time, Newsweek, Businessweek gibi Amerika”nın önemli dergilerinde fotoğraf ve röportajları yayınlanmış, Amerikalı editoryal fotoğrafçı Landon Nordeman ile düzenliyor. 13-19 Nisan 2009 tarihleri arasında yapılacak atölye sonrasında, Landon Nordeman ile sürdürülecek 6 aylık bir çalışma ile belirlenecek fotoğrafların İstanbul Kültür Başkenti 2010 kapsamında İstanbul”da ve New York”ta önemli galerilerde sergilenmesi planlanıyor. Atölye konusu “Modern İstanbul”un Modern Yüzü” olarak belirlendi. “Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan ve Asya”dan Avrupa”ya, kültürel ve ekonomik köprü oluşturan ülkemiz; yabancılar tarafından, genel olarak Asyalı yönüyle vurgulanmaya çalışılıyor. Bizim amacımız; yabancı gözüyle, İstanbul”un modern yüzünü yansıtmak…”
 

İletişim:
Merkez Şube
Bağdat Cad. Noter Sk.
Kuroğlu Palas Apt. 32B
Şaşkınbakkal 
Kadıköy / İSTANBUL
Tel: 216 357 44 63/73
www.fotografatolyesi.com.tr
Taksim Şubesi
İstiklal Caddesi Ayhan Işık Sokağı No:3 Daire:7 
Beyoğlu / İSTANBUL
Tel: 212 244 40 70

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here