Ana sayfa Makale Foto Albüm köşesinde fotoğraflarınız yorumlanıyor…

Foto Albüm köşesinde fotoğraflarınız yorumlanıyor…

0

Beğeniyle takip ettiğinizi bildiğimiz “Foto Albüm” köşesine, sizlerden gelen birbirinden güzel fotoğraflarla devam ediyoruz.

Cihangir”de çektiğim fotoğrafımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Esra EREN

Esra Hanım”ın siyah beyaz fotoğrafına bakalım. Teknik anlamda baktığımızda gürültülü ve bol lekeli bir fotoğraftan bahsediyoruz. Ancak elbette bu teknik sıkıntılar kolayca görmezden gelinebilir, çünkü ilgi merkezinde bize doğru bakan ve bir anlamda sadece gözlerinde ve o yaptığı el hareketinde kendisini anlatan bir ifade var. Bu tür fotoğrafları okumaya çalışırken mümkün olduğunca fotoğrafçıınn peşinde koştuğu ifadenin aktarılabilme şekline bakılmalı sanırım.
çünkü ifade anlıktır ve iyi bir fotoğrafçı o ifadenin peşinde olandır.

Bize bakan ilgi merkezimizin kadrajın biraz daha sağına yerleştirilmesi (arkadaki boşluğu doldurmak adına) ve böylece demir parmaklıkların sol tarafta artırılması aynı ifade anını yakalamak şartıyla karenin gücünü artırabilirdi diye düşünüyorum. Ancak sonuç olarak baktığımızda, doğru an, doğru ifade, kendini anlatan bir yaşam ve güçlü bir kare. Tebrikler Esra Hanım.
 

Antalya’da çektiğim fotoğrafımı yorumlayabilirseniz çok sevinirim.
Uluç CEYLANİ

 
Uluç bey”in Antalya’da ormanlık alanda çektiği fotoğrafına bir bakalım. Muhtemelen çekildikten sonra bir plug in filtre kullanılarak kızılötesi haline getirilen bu fotoğrafın pozlama değerlerinde bir sorun yok. Doğru pozlanmış bir kare ile karşı karşıyayız. Temel anlamda bir diğer parametre ise bildiğimiz gibi netlik. Bu fotoğrafta temel netlik noktası uzakta ışık alan ağaçlar olarak seçilmiş (sonsuzda netlik), bu iyi bir seçim ancak diyafram olarak f5,6 gibi açık bir değer tercih edildiği için karenin özellikle bize yakın bölümleri tamamen alan derinliği dışına çıkmış (netsiz alanda yer almış) ki bu da özellikle ağaçların bir arada fotoğraflandığı landscape fotoğraflarında ne denli başarılı bir anlatıma neden olur sorusunu  akıllarımıza getiriyor.
Alan derinliği seçimi çok temel bir karar. Fotoğraflarımızı çekmeden evvel, hele bu örnekteki gibi durağan, an fotoğrafı olmayan karelerde bu tür seçimleri yapmadan evvel muhakkak iyice düşünmeliyiz. önümüzde durağan bir ağaç topluluğu var ve biz bu topluluğu fotoğraflamak istiyoruz. Pozlamamız ile ilgili zaten artık özellikle RAW çalışılan karelerde büyük sorunlarla karşılaşmıyor, yapacağımız bir kaç stopluk hataları da RAW editörümüzde fotoğrafımızı açarken telafi edebiliyoruz.

Fotoğrafı çekerken ilk dikkat etmemiz gereken nokta, nerede netlik yapıp hangi noktayı netleyeceğimiz. Ardından bu netlik noktasının ön ve arkasında ne kadarlık bir alan net alan içinde yer alacağına, yani alan derinliğini nasıl belirleyeceğimize karar vermek.

Bildiğiniz üzere, alan derinliğini etkileyen 3 temel enstrüman var:
1) Seçilen “diyafram” değeri: Açık diyafram değerleri (örneğin f:2,8 gibi) alan derinliği kısıtlı (net alanı az, flu alanı çok olan) karelere neden olur. Kısık diyafram değerleri ise (örneğin f:22) ise net alanı çok, flu alanı az olan karelere neden olur.
2) Kullanılan objektifin odak uzaklığı: 17 mm”lik geniş açı objektifle çekilen karede alan derinliği kendiliğinden daha fazlayken, 200mm bir tele objektifle çekilen karede sınırlanır.
3) Konuya olan mesafe: Konuya yaklaşıp fotoğraf çektiğimizde alan derinliği azalırken, konudan uzaklaşıp deklanşöre bastığımızda alan derinliği artar.
Elbette bu üç durumu bilmek tek başına yeterli değildir. önemli olan çekeceğimiz her kare için zihnimizde canlanan fotoğrafta ihtiyaç duyacağımız alan derinliğini belirlemek ve ona göre bu enstrümanları doğru kullanmaktır.

Uluç Bey”in fotoğrafına geri dönersek, bu tür toplulukları anlatan (geniş alana yayılmış objeleri anlatan) fotoğraflarda, alan derinliğini geniş tutmaya çalışmalı ve bu nedenle daha kısık diyafram değerlerini (f:8, hatta f:11 gibi) tercih etmeliyiz. Tripod kullanımı da çekeceğimiz bu karelerde daha büyük baskı boyutlarına ulaşmamızı kolaylaştırır.
 
Kompozisyon kurgusuna gelince, biraz da ondan söz edelim. Gökyüzündeki bulutlar aslında çekim saatinde oldukça özel bir gökyüzü  dokusuna sahip olduğunuzu gösteriyor. Keşke kompozisyonunuzu gökyüzüne biraz daha yer ayırabileceğiniz bir açı ile kurgulasaydınız. Diğer yandan sağ tarafta bulunan ağaç gövdesi kendiliğinden bir ilgi merkezi rolüne soyunuyor ama tahminen siz onu fotoğrafınızı çekerken bu role layık görmemişsiniz, çok kenarda ve silik kalmış. Bence sağdaki ağaç gövdesini  ve soldaki 5 gövdeyi  bir denge içinde daha itina ile yerleştirerek kompozisyon kurgunuzu daha başarılı bir hale getirebilirdiniz. Kompozisyon konusunda sevgili hocamız Prof Sabit Kalfagil’in “Fotoğrafın Yapısal öğeleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon” adlı kitabını tavsiye ederim. Bu kitap bütün fotoğrafçıların kütüphanelerinde bulunması gereken çok önemli başucu kitaplarından birisidir.
Bu güzel çalışmanızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.
 

Merhaba. Bu kelebek makrosunu Burhaniye’de çektim. Bu güzel hayvan sürekli evimizin bahçesindeki çiçeklerde karnını doyuruyordu. Ben de biraz bahşiş istedim, bana poz verdi, anlaştık. Bu fotoğrafı 200 mm objektifimi  makro için ara uzatma tüpleri ile kullanarak çektim. Tripod kullanmak mümkün olmadı. Bu sebeple elde çekim yaptığım için net çıkması amacıyla f durağını 6.3 de seçtim. Fotoğrafımı yorumlarsanız sevinirim. Saygılarımla.
Alper öZKöK
Alper Bey’in evlerinin bahçesine ziyarete gelen bir kelebek ile yaptıkları çalışma üzerine yoğunlaşalım. Elbette kelebek fotoğrafları fotoğrafçılar için oldukça zor fotoğraflardır. çok hızlı haraket eden bir objenin durağan halini yakalamak gerçekten çok kolay değildir. Bafa gölü kenarında saatlerce peşinden koştuğum bir kelebeğin istediğim netlikte fotoğrafını yakalayamamış olmanın verdiği hüzünle o gece uyuduğumu, ertesi sabah çok erken kalkarak gün doğumuyla aynı alanda denk gelen kelebeklerle yine saatlerce dans ettiğimi ve en sonunda istediğim kelebek fotoğrafına ulaşarak inanılmaz mutlu olduğumu hatırladım birden.

öncelikle Alper Bey”in yazdıklarından alan derinliği konusunda bilgi sahibi olduğunu, ve kullandığı diyafram değerini bilinçli olarak içinde bulunduğu şartlara en uygun olanını seçerek yaptığını anlıyoruz. Eğer kullandığımız objektif bire bir büyütme özelliği olan bir makro objektif değilse, Alper Bey’in de yaptığı gibi extension tube’leri (ara uzatma tüplerini) kullanarak objektifimizin kendi kabiliyetinden daha yakından netleyebilmesini sağlayıp, konumuzu kadrajda büyütebilme şansına sahip oluruz. Hatta bazı durumlarda makro objekifimize de extension tüpleri  takarak konuya daha da yaklaşırız.

Burada Alper Bey önemli kararlar vermiş. Kelebek hareketli, tripdu kurmak ve ona yaklaşmak zor, o halde açık diyafram seçerim demiş.

Ayrıca uzaktan ama 200 mm tele ile fotoğraflarken, uzatma tüpleri kullanarak normalde 200 mm bir tele lensin netleyebileceğinden daha fazla konuya yaklaşarak konusunu kare içinde büyütmüş. Muhtemelen sonuç karede crop yaparak kelebeği bize belirgin bir halde sunmuş.
Netlik başarılı, pozlama başarılı. Teknik anlamda sorunsuz bir kare diyebiliriz. Ancak kompozisyon kurgusu konusunda bir kaç söz etmekte fayda var diye düşünüyorum. öncelikle, elbette renk unsuru kadrajlarımızda peşinde koştuğumuz, fotoğraflarımıza zenginlik ve derinlik katan önemli unsurlardan birisidir. Ancak iyi bir fotoğrafı yaratan güzel renkler doğru kullanılmazsa, zaman zaman kadrajımıza zarar verebilir. örneğin bu kareye bakalım. önde net alan içinde güzel ışık altında ilgi merkez olduğu çok belli olan bir kelebek var. Ancak fonda birbiri üzerine binmiş turuncu ve mor renkli çiçekler var. Eğer fotoğraf çektiğimiz açıyı biraz değiştirerek özellikle o kırmızı-mor renkteki çiçeği kadrajdan çıkartabilseydik, ilgi merkezimiz olan kelebeğin rolünü çalmasını önlerdik. Diğer bir konu gerek çekerken, gerekse daha sonra crop yaparken çektiğimiz ilgi merkezini tam ortaya yeleştirmek yerine sağ veya soldaki altın oranlardan birine taşımamız (bu karede sağ altın oranda olsa daha iyi olurdu diye düşünüyorum) kompozisyonumuzun gücünü muhakkak arttıracaktır. 

Her şeye rağmen gerek netliğiyle, gerekse içerdiği güzel renklerle oldukça başarılı bir kelebek fotoğrafı, elinize sağlık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here