Ana sayfa Makale Foto Albüm köşesinde fotoğraflarınız yorumlanıyor…

Foto Albüm köşesinde fotoğraflarınız yorumlanıyor…

0

Fotopya Ayın Fotoğrafları – Kış / II

Fotopya”da Epson Ayın Fotoğrafları Ocak Ayı Fotoğraflarının Seçicisi Oğuz Nüsret BİLİK
 

Fotoğrafa toplumsal duyarlılık ve sorumluluk perspektifinden bakar. Belgeselci yanı ve farklı bakış açıları ile öne çıkmış bir fotoğrafçıdır. Bu anlayış belirler projelerini ve bu projeleri büyük bir sabır ve emekle işler. Kaybolan mesleklerle ilgili projesinin bir bölümü Fotoritim Dergisi”nde “Anadolu”nun Kaybolan Emeği” başlığı ile foto röportaj olarak yayınlanmıştır.

http://www.fotoritim.com/yazi/oguz-nusret-bilik–anadolunun kaybolan-emegi

Birçok karma sergide yer almış ve fotoğraf gösterilerinde bulunmuştur. Ulusal ve uluslar arası yarışmalarda çeşitli ödülleri ve başarıları bulunmaktadır. Ulusal yayın yapan fotograf dergilerinde fotoğrafları ve portfolyosu yayınlanmıştır. 7″den 70″ e yüzler adı altında ilk kişisel sergisini Kuşadası”nda İBRAMAKİ SANAT GALERİSİ”nde, İzmir”de üyesi bulunduğu İFOD Olcayto Güneri Sergi Salonunda, Urla Belediyesi Fotoğraf ve Sanat evi Sergi salonunda 1.Uluslararası Tekirdağ Fotograf Günleri kapsamında Namık Kemal üniversitesi Dekanlık Binası Sergi salonu”nda açmıştır. Ayrıca bu etkinlik kapsamında SöYLENCE adlı projesinin gösterisi ve Fotograf söyleşisi ile katılım göstermiş ve TEFSAD Onursal üyeliğine layık görülmüştür. Sille Sanat Sarayı tarafından düzenlenen 2011 yılı Ulusal çağrılı Fotograf yarışmasında seçilen On fotografçı arasında yer almış ve UPI madalyası ile onurlandırılmıştır. Sille Sanat Derneği üyesidir.

“Işığın sesi”, “Dikkat Köpek var” ve ” Derdim Dünya” adlı fotoğraf projeleri üzerinde yoğun bir çalışma temposu içindedir. Modern Sanatlar Müzesi Derneği tarafından düzenlenen geleneksel EKİM GEçİDİ 10 / Kocaeli Disiplinler arası çağdaş Sanat Sergisinde ve albümünde çalışması ile yer almıştır. Kufsad Yönetim kurulu üyeliğini sürdürmektedir. Birinci ve ikinci Kuşadası Fotograf Günleri ve Fotomaraton”un gerçekleşmesinde büyük katkıları olmuştur.Kufsad ve İfod üyesidir.
 

… / Tuğba YüKSEL ^ Tüm Kategoriler Birincisi

Portfolyo: www.fotopya.com.tr/portfolyo/tugbayuksel
Teknik Bilgiler: 1/60, f/6.3, ISO 100, Pozlama 0

Sosyal bir bütünlük var kadrajda. Yaşama ve yaşananlara dair ip uçları ile dolu. Sabah ya da akşam hiç fark etmiyor, hallerimiz hep yorgun hep tedirgin. Bizim hallerimiz bunlar. Dışarıda soğuk bir hava, aslında içeride olandan farklı değil, sıcaktan buğulansa da camlar. Tedirgin bakışlar, yorgun bir duruş insanın içini ürpertiyor. Sorguluyor insan kendini, hatta kötü hissediyor birazda. Beni iyi hissettiren tek şey teknik detaylara takılmadan beni içine çeken ve bu duyguları yaşatan böyle bir fotografı seçmiş olmak. Kutluyorum Sayın Tuğba Yüksel”i.

 


Haydarpaşa 31 Ocak 2012 / Mustafa TİRYAKİOĞLU ^ Tüm Kategoriler İkincisi

Portfolyo: www.fotopya.com.tr/portfolyo/mustafatiryakioglu
Teknik Bilgiler: 1/500, f/8.0, ISO 1600, Pozlama 0

Kış mevsimi anlatılırken yalnızca hava şartları fotoğrafı güçlü kılmaz. Mekan her an kalabalık olması muhtemel bir istasyon iken, soğuk sebebile ortada kimsecikler yok. Tek başına bir adam ve tam doğru yerde. Yalnızlık hissini uyandırırken o sessizlik içinde ayak seslerini de duyabilmek, elindeki poşeti ile bir yere varacağını hissetmek güzel. Kadraj içi yerleşimi ve siyah beyaz tercihiyle başarılı fotoğrafı nedeni ile sayın Mustafa Tiryakioğlu”nu kutluyorum.

 


Köyde Yaşam Zordur / Erol SAVAŞ ^ Tüm Kategoriler üçüncüsü

Portfolyo: www.fotopya.com.tr/portfolyo/es
Teknik Bilgiler: 1/25, f/5

Kültürümüze dair bir çok ögeyi barındıran bir kadraj. Belli yaştaki bir çok insanın geçmişte yaşadığı ve halen devam eden bir durum anlatılmış. Işık kullanımı ve renk uyumu ile başarılı bir fotograf. Kurgu fotoğraf özen gösterilerek çekilmeli. Bu çalışması nedeni ile sayın Erol Savaş”ı kutluyorum.

 

Fotopya”da Epson Ayın Fotoğrafları – Kış / III


Fotopya”da Epson Ayın Fotoğrafları Şubat Ayı Seçicisi Melissa MEY

….6 Mayıs 1976 Yalova”da doğdu. 2000–2004 yılları arasında Marmara üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Bölümünde Prof. Muammer öner atölyesinde lisansını tamamladı.(Resim Ana Sanatı, Heykel Yan Sanatı )

….2004–2007 yılları arasında aynı üniversitede yüksek lisansını Prof. Tayfun Akkaya danışmanlığında “17. yy Hollanda resminde sembol kullanımı” temalı teziyle bitirdi. Aynı tez çalışması Artist dergisi Ocak 2008 sayısında makale olarak yayımlandı ve kitap olarak basılma aşamasındadır.Resim eğitimini ise Prof. Erol Bulut atölyesinde aldı.

….2006 yılında okul arkadaşlarından oluşan 10 kişilik bir ekiple “Artstation” adında bir sanat etkinlik grubu kurdu. Grup ilk sergisini Aralık 2007″de Yalova”da “Yılbaşı Sergisi” temasıyla açtı. Grup adı ve kişiler değişti. Melissa MEY “MEY Art” adı ile sergiler düzenlemeye devam etmektedir. Bu isimle(Mey Art) İstanbul devlet güzel sanatlar galerisinde nisan ayında 7 sanatçı arkadaşıyla küresel ısınmaya dikkat çekmek amaçlı “Son İlkbahar İçin 7 Bakış” ve 2008 (Kasım-Aralık) Sanko Sanat Galerisi- Gaziantep”te “Uzaklardan 5 Sanatçı 5 Bakış” adlı karma sergi düzenledi.

….2007 yılından itibaren 6 kişisel sergi açtı, 40 dan fazlakarma sergiye katıldı. Jürili yarışmalarda sergileme ve ödüller aldı.

Yurtiçi ve dışında 100ü aşkın çalışması özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Katıldığı sanat kamplarındaki eserleri yine müzelerde yer almaktadır.

Sanatçı resim dışında profesyonel olarak fotoğraf sanatı ile ilgilenmekte ve sergiler açmaktadır.

….Sanatçı UPSD (uluslar arası plastik sanatlar derneği) ve WAF (dunya sanat vakfi) üyesidir.
 

PTT Acentalığı / Kazım KUYUCU ^ Tüm Kategoriler Birincisi

www.fotopya.com.tr/portfolio/kazimkuyucu
40mm (17-40mm), 1/6400, f/4, ISO 320, Pozlama 0

Ayın birincisi olara seçtiğim bu fotoğraf bana göre zamanı mekanı ve ifade ile duyguyu güzel anlatmanın yanında, teknik kompozisyon, doğru kadraj gibi konularda da başarılı. Benim için fotoğraf izleyiciye duygusal anlamda da dokunmalı. Her anlamda doğru fotoğrafı yakalamak gerçekten zor. Bu fotoğraf benim için duygusal ifadesi dışında teknik olarak da oldukça başarılı. Böyle olunca da ayın fotoğrafı olması doğal bir sonuç. Fotoğrafçısını tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum. Anı yakalamak işidir, benim için fotoğrafın en büyük anlamı. Kurgusal, manipulasyonlu ya da poz verdirilerek müdahale edilmiş fotoğraftan çok anı yakalamak benim gibi bir sokak fotoğrafçısı için çok daha keyif ve heyecan verici. Bu güzel kare hem o anın belgesi, hem de geleceğe kalacak bir nitelikte bir dönemsel belge olması nedeni ile çok hoş bir fotoğraf çalışması olmuş.

 

Mola / Ece AKTANSEL ^ Tüm Kategoriler İkincisi

www.fotopya.com.tr/portfolio/eceaktansel2
1/250, f/5.0, ISO 100

2. seçtiğim fotoğraf yine benim tarzımı çok yansıtan bir fotoğraf olması nedeni ile belki de en sevdiklerimden birisi. Oldukça minimalist bir çalışma olmuş. Yine anı yakalamak adına çok başarılı bir fotoğraf. Bu tür kareleri ancak gerçekten özel gözler yakalayabiliyor. Bu karede sıradanlığın aksine, kimselerin görmediğini görme ve bu muhteşem kadrajı yakalamak var. Siyah beyaz oluşu fotoğrafı daha etkili kılmış. Kusursuz simetri ve 2 figür, konuya hareket duygusunu verip, kuru mimari öğesi olmaktan alıp çıkarmış. Fotoğrafçısını tebrik ediyorum

 

Flamingo Yolu / Erhan KAHRAMAN ^ Tüm Kategoriler üçüncüsü

www.fotopya.com.tr/portfolio/ribella

İtiraf etmeliyim ki, ilk üçü seçerken biraz zorlandım. Ve istedim ki aynı kategorilerden olmasın. O nedenle, bir seçim yapmak zorunda kaldım ve işin içine biraz da hayvan – doğa fotoğraflarından katmak istedim. Bu fotoğraf da gerek konusu, gerek komposizyonu ve doğru kadrajı ile oldukça başarılı bir fotoğraf olmuş. İzleyiciye huzur veren, onu duygusal olarak da içine alan bir fotoğraf. Benim için fotoğraf sanatının en büyük özelliği, diğer tüm sanat dallarında olduğu gibi estetiksel yaklaşım ve güzellik içerebilmesi. Bir de insani duygusal etkisi. Bu fotoğrafta bunların tümünü görebiliriz.

 

Fotopya Ayın Fotoğrafları Mansiyonlar Kış / II – III
 

Fruit / Sedef IŞIK ^ Kış / II • Mansiyon

www.fotopya.com.tr/portfolio/sedefkaleisik
Teknik Bilgiler: 1/60, f/6.3, ISO 100
 

Teknik iyi bir fikir ile birleşmiş.

 

Banyo Keyfi / özkan OLCAY ^ Kış / II • Mansiyon

www.fotopya.com.tr/portfolio/ozkanolcay
 

Yöresel bir kültürü anlatan ve canlılar arasındaki ilişkiye vurgu yapan başarılı bir fotoğraf.

 


Baloncular / Ahmet SOLEY ^ Kış / II • Mansiyon

www.fotopya.com.tr/portfolio/ahmetsoley

Leke, renk dengesi ve grafiği ile başarılı bir çalışma.

 

Kömür Emekçileri / Tacettin YüKSEL ^ Kış / III • Mansiyon

www.fotopya.com.tr/portfolio/tacettinyuksel

Fotoğrafta figürün duygu ve ifadesini anlatan en büyük etken fotoğrafçının çekiminin alışılagelmiş açı dışına çıkıp göz hizasının altından yapmış olması. Bu aşağıdan yapılmış akıllı çekim ile emekçi kadının derin yüz ifadesi fotoğrafa oldukça dramatik aktarılmış. Aynı etkiyi siyah beyaz çalışılmış olması da desteklemiş.

 

İmkansız Aşk / Mustafa öZTüRK ^ Kış / III • Mansiyon

www.fotopya.com.tr/portfolio/mustafaozturk
Teknik Bilgiler: 1/90, f/11.0, Pozlama -1

Hem farklılığı hem de doğru teknik yapısı ile dikkat çeken bir çalışma. Simetri ve yalın anlatımı fotoğrafı başarılı kılıyor. Kurbağa ve çiçek dalındaki ritim, denge, ışık ve renk mükemmel.

 


… / Erdal FIRAT ^ Kış / III • Mansiyon

www.fotopya.com.tr/portfolio/erdalfirat
1/100, f/5.6, ISO 200, Pozlama 0

Bu eser, özellikle duygusal olarak her izleyene dokunabilecek yapıda. Sanki her birimizin anılarında yer alan bir çocukluk düşü karesi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here