Ana sayfa Donanım Fostex 6301-B

Fostex 6301-B

0

Home stüdyo ekipmanları alanında test ettiğim ikinci misafirim Fostex firmasının 6301-B monitörü

Fostex birçok farklı kayıt ekipmanı üreten Japon bir firma ve ürünleri için genel olarak kaliteli ve iyi yorumları yapılır. Bakalım test edeceğimiz bu monitör ne kadar başarılı…

Hoparlörü incelemeye başladığımızda boyut olarak ufak olduklarını söyleyebiliriz . Görünüm itibari ile de biraz retro bir havası var. Hoparlörün ön yüzeyinde power butonu ve volume ayarı bulunuyor . Arka tarafında ise XLR ve TRS girişler mevcut . Hoparlör alüminyumdan üretildiği için ufak boyutlarına rağmen ağır. Bu arada hoparlörün önünde de alüminyum ve sabit bir koruma bulunuyor .
 

Hoparlör “full range” bir yapıya sahip. Bu yüzdende hoparlör içerisinde cross over bulunmuyor. Bu sayede cross over noktalarında oluşan hatalı herhangi bir hatayı çok rahat bir şekilde belirleyebiliyorsunuz. Hoparlörü dinlediğinizde size etkileyecek özelliği, boyutuna rağmen çok detayla çalması. Gerçekten böyle bir hoparlörden böyle bir duyum beklemiyorduk . Hoparlörde sahneyi de net olarak hissedebiliyorsunuz. Neyin nerede olduğu çok açık bir şekilde belli oluyor . Hoparlör “full range” olduğundan kullanım alanı daha çok televizyon ve radyoyu simule etmek. Bu yüzdende aranje veya mikste sadece bu hoparlörü kullanmamak, özellikle altlarda ve super high”larda yanlış kararlar vermenize yol açacaktır . Tasarımı itibari ile de zaten bas ve super high”ları değil orta gövdeyi net ve doğru bir şekilde vermesi esas alınarak üretilmiş bir monitör.

 

Hoparlörün tek olumsuz yanı güçsüz oluşu . Biraz volume açtığınızda hoparlör zorlanmaya ve distort olmaya başlıyor . Bu yüzden hoparlörü kısık kullanmanız gerekiyor. Fakat bu durum kimileri için rahatsız edici olabilecek bir özellik . Açıkçası yüksek volume seviyelerinde çalışmamama rağmen, hoparlörün güçsüz oluşundan pek memnun kaldığım söylenemez. Hoparlörün bence bir diğer eksi yönü fiyatı . Evet monitör gerçekten yapması gereken işi çok güzel yapıyor olsa da, monitörün 10W RMS gücü olması fiyat/performans oranın düşmesine neden oluyor.
 
Sonuç olarak eğer full range bir monitör almayı düşünüyorsanız ve hoparlörün gücüne çok fazla takılmaz iseniz, bence listenizde bulunması gereken bir ürün çünkü boyutlarına rağmen gerçekten işini çok iyi yapıyor diyebilirim . ürünün Türkiye distribütörü Zuhal Müzik. Fiyatı ise 389 dolar + KDV ( tek fiyatı ).

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here