Ana sayfa Donanım Güncel Ford ve Volkswagen küresel ittifak kuruyor

Ford ve Volkswagen küresel ittifak kuruyor

0

İki otomobil üreticisi Salı günü yaptığı açıklamada, Ford ve Volkswagen Grubu’nun güçlerini küresel bir ittifakta birleştirdiğini ve birlikte kamyonet yaparak işe başlayacaklarını belirtti. Şirketler birlikte ticari taşıtlar inşa edecekler. Özerk ve elektrikli araçların yanı sıra yeni mobilite hizmetlerinde de işbirliğini araştırıyorlar.

Peki Ford ve Volkswagen Ortaklığı Neleri Kapsayacak ?

Eminim ki sizler de benim gibi ilk etapta bu haberi son derece garip karşıladınız ama bu anlaşılabilir. Küresel otomotiv dünyasında rekabet artık tahmin ettiğinizden çok daha karmaşık.

Her iki şirket de Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakında olduğu gibi, diğerinde de hisse sahibi değil. Ancak Ford ve Volkswagen ortaklığı; her otomobil üreticisini temsil eden eşit sayıda kişiden oluşan ortak bir komite tarafından denetlenecek. Orta büyüklükte kamyonet, her iki şirket için de 2022 gibi erken bir vakitte inşa edilecek.

Minibüslerin de benzer bir zaman dilimi içinde inşa edilmesi bekleniyor. Volkswagen bir şehir minibüsü inşa ederken, Ford daha büyük, 1 tonluk ticari Transit minibüsler inşa edecek. Duyuru, iki otomobil üreticisinin bir araya gelmesiyle ilgili spekülasyonun yarım yıldan uzun sürdüğünü gösteriyor.

Ford ve Volkswagen’in, endüstriyi değiştiren bu yeni teknolojilere tamamlayıcı yaklaşımlar içinde olduğu görülüyor. Volkswagen, teknolojiye yapılan büyük bir yatırımın bir sonucu olarak bütün bir elektrikli araç serisini piyasaya sürmenin arefesinde. Ford, 2020’de daha nispeten mütevazı bir topluluğun parçası olarak yolda olması beklenen ilk ciddi EV’yi sattı.

Ford, “yeni mobilite” alanında derinlerde koşuyor, sürüş paylaşım servislerini, bisiklet paylaşım ağlarını ve hatta scooter paylaşım programlarını kullanıyor. Bu da şirketle ilgili olumlu havanın yayılmasını sağlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here