Ana sayfa Oyun Football Manager 2010

Football Manager 2010

0

Dört dörtlük bir futbol menajerlik oyununa hazır olun. Eksik olan yanları tamamen giderilmiş çok zevkli bir oyun sizleri bekliyor. Her sene olduğu gibi FM yine kendi temasını başka bir boyuta taşıyor.

2009″u devirmek üzereyken ve yepyeni bir yıla başlamak üzereyken, koca bir yılı evde bilgisayar başında geçirmemize sebebiyet verecek çok güzel bir oyunla karşınızdayız Mac oyun severler. Efsane seri bayrağı kaldığı yerden, bir önceki versiyonundan devralıyor ve koşusuna başlıyor. Kemerlerinizi bağlayın. İşte karşınızda dört dörtlük bir Football Manager 2010! Klasikleşen bir seri olan Football Manager, bu yıl da söz verildiği zamanda piyasaya sürüldü. Daha önce bizler için sunulan demo”sunun tadı tam damağımızda kalmışken, tam sürümü imdadımıza yetişti ve uykusuz geceler bizleri beklemeye başladı. Oyunu Steam üzerinden satın almış olanlar bu konuda daha şanslıydı. Zira daha erkenden FM”yi Steam üzerinden indirebildiler. Hala sahip olamayan arkadaşlarımız varsa Macoyun club ile diyalog kurup, getirme şansına sahipler. Bakalım geçen bir sene boyunca neler değişti? Oyunun sahip olduğu artılara yeni olarak neler eklendi?

Her sene olduğu gibi FM yine kendi temasını başka bir boyuta taşıyor. Artık sol ya da sağ taraftaki ağaç sistemi kaldırıldı. Sizlere tavsiyem seçenekler kısmından temayı koyu renk seçmeniz. Göz sağlığı açısından çok daha iyi durumda olduğuna kanaat getirdim. Temalar biraz farklı. İlk anda ne olduğumuzu şaşırsak da, bir kaç saat içerisinde menülerin ne kadar hızlandığını ve eski sisteme göre, oyun içerisinde gezinmenin ne kadar kolaylaştığını hissedeceksiniz. Hatta ufak bir ipucu vereyim, menünün üst tarafındaki bölüme sağ tıklarsanız, istediğiniz taktik, transfer penceresi vs gibi kısa yolları ekleyebilirsiniz. Bu da kişiselleştirilebilen menüler anlamına geldiği için, herkes farklı bir oyun menüsünü kolayca oluşturabilir.

 

 

FM genel anlamda menülerin de değişmesiyle oldukça hız kazandı. özellikle düşük konfigürasyonlu makinelerde oyunun 2009 versiyonuna göre kat kat hızlı çalıştığını rahatlıkla söyleyebilirim. Yalnız burada aldanmamanız gereken bir konu var. Menüler ne kadar hızlanmışsa, maç ekranına geçtiğinizde bir o kadar yavaşladığını da göreceksiniz. Tabii bu söylediğim tamamı ile düşük konfigürasyonlu Mac’ler için geçerli. Eğer Intel işlemcili iyi bir Mac”iniz varsa, oyun inanılmaz akıcı bir şekilde oynayabileceğiniz bir hız sunuyor. 2008 olsun, 2009 olsun hatırlarsanız, yapımın menülerinde hantallık vardı. Artık bundan kurtulduk ve dolayısıyla oyun içerisinde oyuncu aramak gibi işlemleri çok rahat yapabiliyoruz. Bunun en sevindirici artılarından birisi olduğunu söyleyebilirim.

Sports Interactive yapıma yepyeni bir taktik penceresi getirdi. Zaten transfer ve taktik sistemlerinin motorları baştan yazılmış. Transferler oldukça hızlı ve akıcı bir hal alırken, taktik penceresi ise oldukça detaylı ve kafanızdaki takımı oluşturmakta size çok yardımcı olacak bir hal almış. Artık eskisi gibi oyuncuyu sahaya koy, bir de ok çek, oyuncu istediği her şeyi yapsın gibi bir durum söz konusu değil. Her oyuncuyu saha içerisinde koyduğunuz pozisyona göre, belli bir tipte oynatabileceksiniz. “Nasıl?” dediğinizi duyar gibiyim, bunu hemen bir örnekle açıklayayım. Mesela tek forvet oynuyoruz. Ara paslara koşan, kaleciyi geçip boş kaleye gol atmaya çalışan bir forvet olarak oynatamayacağımızı az çok futboldan haberdar olan herkes biliyordur. Eğer 2009 oynuyor olsaydık, tek forvete Target Man (Hedef adam) özelliği verip, “topları kafasına atın” derdik ve maça girerdik. Artık böyle değil. Artık Poacher, Target Man, Deep Lying Forward, Trequartista, Defensive Forward, Advanced Forward ve Complete Forward olarak adlandırılmış 7 seçenekten birini seçmemiz gerekiyor.

 

 

Kafanız karıştı değil mi? Aslında sistem çok basit, çünkü Sports Interactive sağ olsun her seçeneğin altına bir paragraf açıklama yapmayı unutmamış. üzerine bir de her seçtiğiniz oynama şekli için gereken özellikleri, oyuncunun yetenekleri üzerinde ışıklandırarak, uygun olup olmadığını da göstermiş. Her pozisyon için en az 2, en fazla 7 seçenek olduğunu ve saha içerisinde 10 ayrı pozisyon olduğunu hesaba katarsak, oyunun en güzel yanını çözmeyi sizlere bırakıyorum.  Taktik ekranıyla ilgili açıklamadan sonra biraz da transfer sistemine bakalım. Eskiden bir oyuncuya teklif yaptığınızda kulüpten cevap almanız, oyun içerisinde neredeyse 2 haftayı bile bulabilirken, artık 3 ya da maksimum 4 gün içerisinde kesin cevabı alıyorsunuz. Bu da transfer olayına oldukça akıcılık kazandırmış oluyor. Ayrıca yönetim penceresinden transfer bütçeniz ile maaş bütçeniz arasındaki dengeyi değiştirerek, hangisine daha çok para ayıracağınızı belirleyebiliyorsunuz. Bu sayede kıt kanaat bir transfer yapmak istediğinizde elinizdeki parayı arttırabilir, ama maaş bütçenize elveda diyebilirsiniz. Tabii tam tersi de mümkün. Bu dengeyi kurmak size kalmış. Transferler konusunda başka bir yenilik yok denilebilir. Bunların haricinde yeni transfer yaptığınızda oyuncuyla birlikte bir basın toplantısı düzenlemek gibi bir seçenek de eklenmiş. Bu sayede oyuncunuzu iyice gaza getirebilirsiniz. Söylediklerinize de dikkat edin, zira ters tepme olasılığı hep yüksek. Klasik maç öncesi ekranında hiçbir yenilik olmadığı halde, oyuncu talimatları kısmına geçtiğinizde, artık her rakip oyuncu için tek tek işlem yapmaya üşenen kesimdenseniz, asistanınıza “Hadi bir el atıver” diyebilirsiniz. Bunun haricinde takım konuşması kısmında asistanınız yine sizin yerinize konuşabiliyor ki, zaten eskiden de konuşabiliyordu. Talimatlarımızı verdik, maça girdik ve ne görelim? Artık seyircilerimiz var. Her ne kadar muhteşem görünmeseler de kesinlikle yeterli seviyedeler arkadaşlar. Artık çok nadir maçlar haricinde hiçbir maçta tribünlerde seyirciler yarı yarıya oturmuyor. Yurt dışındaki liglerde bu sistem var belki, ama en azından Türkiye için bu değiştirilmeliydi. İnönü Stadında oynanan bir maçta stadın yarısını, 3. ligden herhangi bir takımın seyircilerinin dolduruyor olması oldukça saçma…

 

 

Oyunun grafikleri geçen seneye göre oldukça geliştirilmiş, ama en önemlisi oyunculara yepyeni animasyonlar eklenerek, maçlar çok daha gerçekçi hale getirilmiş. Artık göğüs kontrolü yapıp, dönüp, vole atan futbolcular görmeniz mümkün. Zaten Sports Interactive maç motorunu oturtmuştu 3B sisteminde ve artık her FM’de daha da ileri taşıyorlar. Maça başladık ve ekranın üst kısmında yepyeni bir seçenek gördük. Taktik seçeneğinin yanına bir de maç içerisinde oyuncularınıza nasıl oynamalarını istediğiniz ve anlık olarak değiştirebildiğiniz 22 adet başlık eklenmiş. Bunlar sayesinde “topa sahip olun, adamlar atak yapıyor geri çekilin, rakip zayıf geldi öne çıkın, pres yapın, pres tutmadı oyunu kanatlara yayın, kanadımızı kırdılar oyunu ortadan oynayın, tamam 5-0 oldu biraz soluklanın, bu maçı kazanmak zorundayız risk alarak oynayın” gibi şeyler söylememiz mümkün. İlk başta “çok efektif değildir herhalde” diye düşünebilirsiniz ama fazlasıyla yanıldığınızı şimdiden söyleyebilirim.

Oyuncularınız da sağ olsunlar ne söyleseniz yapıyorlar. “Bunların da hiç özgür iradesi yok mu?” dediğinizi duyar gibiyim. özgür iradeleri var. Taktik ekranından oyuncularınızın ne kadar sizin talimatlarınıza bağlı olarak oynayacaklarını, kendi inisiyatiflerini kullanıp, kullanmayacaklarını da belirleyebiliyorsunuz. Fakat bu söylediğim sizi yanıltmasın, yine maç içerisinde kanattan oynayın derseniz, oyuncularınız paşa paşa kanattan oynayacaktır. Tabii arada sizin verdiğiniz serbestliğe göre ortadan gidebilir, bir anda golle burun buruna gelebilirsiniz. Bütün bunların haricinde, taktiksel öneriler mevcut. Yani eskiden çok fazla önemi olmayan teknik ekibiniz artık hayati önem taşıyor diyebiliriz. çünkü sizlere maç öncesinde ya da sezon içerisinde oyuncularınız ile ilgili çok önemli ipuçları veriyorlar. Eğer yeteneksiz bir teknik ekibe sahipseniz abuk sabuk bilgiler size sunulacak demek oluyor bu da. örneğin sürekli şut atmaya yeltenen bir oyuncunuz var ve uzaktan şutları kötü diyelim, size gelecek tavsiye bu oyuncudan şut atmamasını istemeniz olacaktır. Bu gibi varyasyonlar sınırsız şekilde gidiyor ve uygulamanızı tavsiye ediyorum.

Oldukça başarılı olan bir oyunu geri götürmesi mümkün olmayan bir firma Sports Interactive diyebilirim. Her sene güzelliklerin üzerine güzellikler ekleyerek bizi monitör başına günlerce kilitliyorlar. Bu yıl da yine aynı şeyi yaptılar. Sports Interactive yaptığı güzel bir açıklamada, eğer FM 2010, Türkiye de bu yıl 10.000 satış rakamına ulaşırsa yapıma Türkçe dil desteği ekleyeceğine söz verdi. Birçok insan oyunu oynayabilmek için resmi olmayan Türkçe yamaların çıkmasını bekliyor ve FM”yi oynayamıyor. Her şeyi göz ardı edebilirsiniz, ama Türkçe dil desteğini göz ardı etmeyin arkadaşlar. Bu yüzden FM”yi en azından orijinal satın almanızı sizlere öneririz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here