Ana sayfa Haber Folk’un dahi ekibi Bratsch Türkiye’de

Folk’un dahi ekibi Bratsch Türkiye’de

0

Eşsiz yorumlarıyla Caz müziğini çingene, Türk, Ermeni ve Yunan müziklerinin enfes notalarıyla buluşturan Fransız müzik grubu Bratsch, Türkiye”ye geliyor

Avea, 3. Avea Sıra Dışı Müzik konserlerine folk müziğin ünlü grubu Bratsch ile devam ediyor. çingene, Ermeni, Türk ve Rum ritimlerini enstrümanları ve sesleriyle bambaşka bir yorumla dünyaya duyuran Fransız müzik grubu Bratsch, 4 Şubat”ta İTü Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi”nde müzikseverlerle buluşmak için gün sayıyor. özellikle çingene müziğini caz ile birleştiren ve ortaya enfes eserler çıkaran Bratsch, şubat ayının soğukluğunda sımsıcak bir konser verecek.
 

Repertuvarının önemli bir kısmını kendi bestelerinden oluşturan, kurmaca folklorüyle Karadeniz”den Atlantik”e uzanan bir bölgeye hitap eden Bratsch, Tunus”la başladıkları konserlerini Moskova, Los Angeles, İstanbul, Montreal, Kazablanka gibi kentlerde sürdürdüler. 2010 yılında piyasa çıkan albümleri “Urban Bratsch” süresince esinlendikleri bu şehirlere Bratsch müziğini götürerek müziği bu noktalarda kutlamak isteyen grup geçtiğimiz sonbahar döneminden beri bu parçaları seslendiriyor.

Büyük babası Harputlu (Elazığ) olan ve Anadolu müziğine hayranlığını her fırsatta dile getiren Dan Gharibian (gitar ve vokal) ile Bruno Girard (keman) tarafından 1972″de temelleri atılan gruba, daha sonra Pierre Jacquet (kontrbas), Nano Peylet (klamet) ve François Castiello (akordiyon) katıldı. Deneysel caz, Doğu Avrupa çingene müziği ve özellikle Django Reinhardt tarafından bulunan Manouche caz gibi çeşitli disiplinlerden gelen göçmen ruhlu Fransız müzisyenler kendilerine has yorumlarıyla farklı bir tat ortaya çıkardı.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here