Ana sayfa Donanım Focusrite ISA-220 Channel Strip

Focusrite ISA-220 Channel Strip

0

Testlerimize Focusrite ISA-220 channel strip ile devam ediyoruz.

Focusrite, geniş ürün yelpazesini cihazların kasalarına verdiği renklere göre ayırmış. Mavi seride yer alan ISA-220, A klasmanda yer alan bir ürün. Yüksek teknolojisi ve uygun fiyatıyla rakipleri arasında bir adım öne çıkmayı başarmış durumda. Cihazın üst serisi olan ISA-430 mk2 modelini Madonna ve ekibi sahne performansında kullanmayı tercih ediyor. Marka, yapısı ve dayanıklılığı ile bir dünya starına kendini beğendirmiş durumda 🙂
 

Oldukça şık bir tasarıma sahip olan ISA-220 aynı zamanda çok fonksiyonlu bir kanal şeridi. İhtiyaç duyulabilecek tüm özellikleri kolay ve etkili bir kullanımla sunuyor. Cihazın ön yüzeyinde, sol başta, dijital çıkış seviyenizi gösteren bir led VU metre bulunuyor ancak bu göstergeden faydalanabilmeniz için opsiyonel olarak takılan AD kartını da satın almanız gerekiyor. Hemen altında bulunan analog VU metre ise iki fonksiyona hizmet ediyor:İlki, giriş seviyeniz ve kompresyon oranınız… Hemen sağında bulunan bir buton ile hangi fonksiyonu göstereceğini seçebiliyorsunuz. Bu butonun alt kısmında ise ön yüzeyde TRS HI-Z yüksek dirençli enstrüman giriş terminali bulunuyor. Digital VU metrenin en sonundaki BYPASS butonu ile yaptığınız tüm işlemleri pas geçebiliyorsunuz.
 

Focusrite ISA-220 Channel Strip

MIC PRE :

Mic-Pre bölümde yer alan Kazanç kontrol knob’u 0′ dan 60 dB’ye kadar arttırılabiliyor. Hemen sağında bulunan trim knob’u ise ana kazanç knob’u ile belirlenen seviyenin -10 db veya + 20 dB seviyeleri arasında daha detaylı olarak ayar yapabilmeniz için düşünülmüş. Select butonu ile sinyal kaynağınızı seçmeniz için MIC-LINE-INSTURMENT olarak üç farklı tercih bulunuyor. 48V desteği ve faz çeviricisi de aynı bölüm içerisinde yer almış. Oldukça transparan bir yapıda olan preamfi gayet başarılı ve tüm mikrofonlar ile uyumlu çalışıyor. Zaten toplamda 80dB’ ye varan kazanç seviyesi ve düşük THD yüzdesiyle kendisinden beklenenden çok daha yüksek bir performansa sahip. Alt kısımda dijital opsiyonlar için selektör butonları bulunuyor. örnekleme hızı 44,1-48-88,2-96 khz arasında seçilebiliyor. Oran ise 24-20-16 bit değerinde.
 

 

EQ:
All EQ butonu ile EQ katında bulunun tüm kısımların master kontrolü sağlanıyor. Biri filtre iki band HPF-LPF -biri 2 band X 3 oktav tam parametrik,diğeri de iki band shelving EQ olmak üzere toplam üç farklı EQ bulunan ISA-220’de aradığınız frekansı bulamamak gibi bir şansınız yok 🙂
 

Filter in butonunu aktif ettiğinizde hem düşük frekanslara hem de yüksek frekanslara ayrı ayrı müdahale edebilen iki farklı parametre bulunuyor. Düşük frekanslar için 20 hz ile1,6 khz arasında, yüksek frekanslar için ise 400 hz ile 22khz arasında tercih yapıp her ikisini de eş zamanlı olarak kullanabilirsiniz. Oldukça başarılı bir tasarım.
 

Parametrik EQ katı ise çok kullanışlı ve kolay ayarlanabilen parametrelere sahip. Bell fonksiyonu ile ne kadar genişlikte bir alanda düzenleme yapmak istediğinizi geniş veya dar bir açı saptayarak belirliyorsunuz.O bölgeye boost veya cut yapan gain knob’u üst kısımda; işlem yapmak istediğiniz frekans aralığı birinci bandda 40 hz ile 400 hz arasında, ancak X3 butonuna bastığınız takdirde seçtiğiniz frekansın 3. oktavına çıkıyorsunuz yani 200hz’de iseniz 600hz’e çıkıyorsunuz. Diğer parametrede ise dolaşma aralığınız 600hz’den başlayıp X3 seçeneğini kullandığınız takdirde 18khz’ye kadar frekans seçimi yapabiliyorsunuz. Shelving EQ bölümünde ise ilk bandta 56-95-160-270 hz frekanslarından hangisini seçtiyseniz seçtiğiniz frekansın altında kalan değerlerin tümüne birden boost veya cut işlemi uygulayabilirsiniz. Diğer band aralığı ise tam tersi olarak 4,7-6,8-10-15khz frekanslarının üzerinde olan değerlerin tümüne birden boost veya cut işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 

Genel olarak EQ katı mükemmel düşünülmüş ve çok rahat bir hareket kabiliyeti sunuyor. çok dominant bir yapıya sahip değil, hafif transparan etkisi ile yumuşak tonlar ortaya çıkartmanız gayet kolay. Testimiz esnasında stüdyomuzda remix albümünü hazırladığımız sevgili Ferhat Göçer’in düzenlemesinde sıkıntı oluşan bir parçasının vokal kayıtlarını yenilemek durumunda kaldık. Hazırda bekleyen ISA-220 ile vokal kaydını aldım. çok başarılı bir tonlama ve kayıt öncesi kompresyon ile gayet yumuşak ve dinamik bir kayıt ile mix’e devam ettim. Sonuçtan hepimiz memnun kaldık.
 

COMPRESSOR :

Oldukça hızlı ve transparan bir kompresyon katına sahip olan Focusrite ISA-200 ihtiyacınıza tam olarak yanıt veriyor. 1,5 :1′ den 10 : 1′ e kadar uzanan sıkıştırma oranı gayet yeterli. Sıkıştırmaya başlama eşik seviyesi -20 ile +12 dB arasında ve seçiminize bağlı. Attack zamanlaması hızlı ve yavaş olarak değer belirtilmeden sizin seçiminize bırakılmış ancak devreden çıkma süresi olan release, 0.1 ile 7s arasında gerçekten çok uzun bir zamanlama aralığına sahip ve dikkatli ayarlanması gerekiyor. Herhangi bir sorun ile karşılaşmayasınız diye hemen üstündeki küçük bir buton ile Auto Release özelliği aktive edilince kompresör katınız daha kararlı çalışıyor.

 

Blend butonu ise sinyalinizin kompresyona uğramadan önceki halini belirli bir oranda sıkıştırılmış sinyalinize ekleyerek doğal kalmasına yardımcı oluyor. Makeup Gain knob’u ile işlemlenmiş sinyalinizin kazanç seviyesini arttırabiliyorsunuz. DE-ESS özelliği, listen(dinleme) özelliği ile sorunlu olan frekansı bulmanıza yardımcı oluyor ve sizin belirlediğiniz bir eşik seviyesindeki dB’ye ulaşınca devreye giriyor ve 2,2khz ile 9,2khz arasında hangi frekansı seçtiyseniz o noktaya de-ess uyguluyor. Oldukça transparan ancak etkili bir kullanımı var. Gayet başarılı.
 

Ana çıkış kazanç knob’unun hemen üzerinde limit-in butonu bulunuyor. Bu buton analog bir limiter olarak çalışıyor. üç band aralığına değişken zamanlama ile müdahale ediyor ve belirlediğiniz çıkış dB’nin üzerinde bir çıkış vermesini engelliyor. Eğer dijital ortama kayıt yapıyorsanız, bu özelliği her daim aktif etmenizi öneriyorum.

Sonuç olarak yüksek teknolojisi, kalitesi ve kullanım kolaylığı ile Focusrite ISA-220 çok başarılı bir tasarım. Oldukça etkileyici bir tınısı var. Cihazın solid state zeminli tasarımı oldukça düşük THD yüzdesi ile temiz pırıl pırıl hacimli ve doğal kayıtlar almanız için biçilmiş kaftan. Cihazın Türkiye Distribütörü Akalın Müzik’in stoklarında Focusrite’nın geniş ürün skalasının çok büyük bir kısmı mevcut. İncelemenizi öneriyorum. Focusrite ISA-220’nin satış fiyatı 1.379 Euro + KDV. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here