Ana sayfa Donanım Focal Twin6 Be

Focal Twin6 Be

0

Mobaseri sound”dan hepinize merhabalar. Kışın kendini iyice hissettirmeye başladığı bu ay, sizler için iddialı ve bir çok soru işaretini kafanızdan silecek ekipmanlar test ettik. Kış geldi diye üzülenler için bir teselli: Kış ayında müzik üretiminin yaz aylarına göre daha başarılı olduğunu test ettik. Mutlu olun, üretin, dizayn edin! Sorularınız için her zaman bizle iletişime geçebilirsiniz. İsterseniz ilk testimizle başlayalım…

Focal markası bu günlerde herkesin gündeminde. Fakat bir çoğunuzun Focal markası hakkında pek bilgi sahibi olmadığının farkındayım. Daha önceki sayılarımızda bir çok Focal ürünü test etmiştik. Focal şirketi ile ilgili bilgi de vermiştik. Ama kısaca hatırlayalım; Bir çok dinleme alanında iddialı bir yere sahip olan Focal şirketi başarılarının sebebini şöyle anlatmakta: “Biz tüm ürünlerimizi kendi fabrikamızda üretmekteyiz. Dışarıdan fason herhangi bir devre veya hoperlor almayız. Tüm komponentler, kullanılan amfi devreleri, hatta silikonlar bile Fransa’daki fabrikamızda üretilir.” Bu sebebten yeni üretilen bir üründe herhangi bir hatada, hatalı komponent değişmiyor; üretimde en başa dönülüp temelden yeni üretimle hata düzeltiliyor. Bu da bir çok üretici firma için lüks sayılabilecek bir hareket. özellikle HI END sektöründe çok tecrübeli olan Focal şirketi bu tecrübeyi stüdyo monitörü üretiminde sonuna kadar kullanmış.
 

Focal Twin6 Be
Gelelim tüm dünyada çok beğenilen ve rakiplerini baya rahatsız eden Focal Twin6 Be”ye. İkiz tasarımı bize çift bas ünitesi olduğu intibasını bırakıyor. Fakat gerçekler öyle değil. İki sürücününde yetenekleri aynı olsa da sizin konumlandırmanıza göre şekilleniyorlar. çok şık bir tasarıma ve son derece kaliteli işçiliğe sahip Twin6 Be’nin arka kısmında XLR sinyal girişi mevcut. Sadece XLR girişin bulunmasının sebebi şu: Gerçek balance”lı bir amfi kullanmakta ve bu amfi hatırı sayılır güçte. Aynı zamanda analog amfi olmasından dolayı TRS girişte anlık bir kısa devre olma ihtimali mevcut. Bunu engellemek için XLR kullanılmış. Giriş sinyal seviyenizi +dBu veya -10 dBv ayarlamanız için bir switch bulunuyor. .Konum ayarlamanız için Left ve Right pozisyonu switch”i de düşünülmüş. HI frekansları -3 dB ve +3 dB,LF ise -6dB veya +6 dB cut veya boost yapabilmenizi sağlayan trimpot”lar da konumlandırılmış. Twin6 Be, sizden tam toprak beslemeli, 220Volt güç istiyor. Küçük bir tavsiye: Bu tip güçlü ve hassas monitörleri kesinlikle gurup priz beslemesinden beslemeyin. Mümkünse ana duvardan kalın bir elektrik kablosu ile besleyin. Tam performansı böyle alabilirsiniz.

 

Gelelim sürücülere. 115 dB SPL güç üreten Twin6 Be, iki adet 150 W güç üretebilen amfi ile iki bas sürücüyü sürmekte. Bir adet 100W güç üretebilen amfi ile Dome Beryllium tweeter”ı sürmekte. Toplamda Twin6 Be”nin frekans aralığı 40hz ile 40khz. Bu noktada şunu dediğinizi duyar gibiyim. İnsan kulağı 20khz”in üzerini duyamıyor ki? Evet doğru ama unutmayın ki üst harmonikleri hissedebiliyoruz.
 

Gelelim duyum kabiliyetinden önce konumlandırma işine. Eğer monitörleri yatay kullanıyorsanız orta frekansları okuyacak olan okuyucu center”a yakın olmalı. Eğer dik konumda kullanıyorsanız; yakın alanda MID okuyucuyu alt kısma almanız gerekli. Eğer mesafeniz 2M fazla ise ve stand uzunluğunuz 80cm ise MID sürücüyü üst tarafa almanız gerekli. Bunu da arka kısımda bulunan Left ve Right switch”ı ile yapabilirsiniz.
 

Sıra duyum kabiliyeti ve kullanım alanına geldi. Bir çok ünlü markanın Twin özellikli monitörlerinde başarı oranları baya düşük. Ya amfi sıkıntısı mevcut veya port hataları yüzünden bas sürücülerinde hız problemi ve uğuldama sıkıntıları mevcut. Bu da center duyumunun netliğinde sıkıntı oluşturmakta. Ama Twin6 Be’ de bu sıkıntılar üstün mühendislikten ve fason komponent kullanılmadığından mevcut değil. Bunun tam aksine teknolojisi müzik için daha iyi bir şekilde ve faydalı olarak tasarlanmış. Yatay pozisyonda kesinlikle center duyumu tam duyduğunuz noktada kullanmalısınız. Alışa gelmiş eşkenar üçgen bu teknoloji için geçerli değil. Ama ısrarla eşkenar üçgen kullanacaksanız, dik pozisyonda kullanmalısınız. Yatay pozisyonda çok içe dönük pozisyon ayarı yaparsanız faz çakışmaları sebebi ile bir çok frekansı ve sahneyi kaybedersiniz.

 

Bir çok monitör gibi gerçek duyuma ulaşabilmeniz için; en az 100 saat aralıksız monitörü çalıştırmalısınız. Focal şirketi ise beryllium sürücü için 300 saat öneriyor. Tüm ayarlamalar sonucu; muhteşem bir sound karşınıza çıkıyor. Bir çok monitöre göre alt ve üst frekanslarda kayıp bulunmuyor. özellikle yüksek dB’ de çalışmayı seven aranjör arkadaşlarımız için biçilmiş kaftan. Fakat her zamanki gibi düşük volume, hem kulak hem de uzun süreli dinleme sağlığı için önerimizdir. Twin6 Be’ yi alelade bir stand ile konumlandırma yapmamanızı tavsiye ederiz. Tüm tarzlarda başarılı sonuçlar aldık diyebilirim. özellikle yüksek çözünürlük ve sahne detayı sizi Twin6 Be konusunda fanatikleştirebiliyor. özellikle compressor ve EQ kararsızlıklarınız ortadan kalkacaktır. Ama eğer oda mesafeniz yeterli değil ise küçük kardeşlerinden tercih etmelisiniz. İlerleyen sayılarımızda bunları da test edeceğiz.
 
Kaliteli malzeme yapısı, üstün mühendislik dizaynı, gerçek balanslı amfileri, şık tasarımı bizden tam not aldı. Eğer odanız ve akustiğiniz müsait ise kendi subwoofer”ı ile bağladığınızda çok ütopik fiyatlardaki HI END hoparlörlerin duyumunu yakalayabilirsiniz. Bu testi de sizler için birebir gerçekleştirdik. FOCAL Twin6 Be’nin Türkiye Temsilcisi LA FA müzik. Satış fiyatı ise:2221 EURO artı KDV dir. Araştırmanızı sonuçlandırmak için uğrayın ve dinleyin.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here