Ana sayfa Donanım FOCAL SM 9

FOCAL SM 9

0
Bir çok alanda sizlerden gelen istekler üzerine, farklı markalara yönelmeye çalıştık. Tabi ki bu konuda ülkemizde bizim için bu cihazları ithal eden distribütörlerimizin katkıları hatırı sayılır düzeyde. İsterseniz ilk ekipmanımız olan FOCAL SM 9 ile başlayalım.
 
FOCAL SM 9
Bir çok dinleme alanında iddialı bir yere sahip olan FOCAL şirketi başarılarının sebebini şöyle anlatıyor: “Biz tüm ürünlerimizi kendi fabrikamızda üretiyoruz. Dışarıdan fason herhangi bir devre veya hoparlör almıyoruz..” Tüm komponentler, kullanılan amfi devreleri, hatta silikonlar bile Fransa’daki fabrikada üretiliyor. Bu sebepten yeni üretilen bir üründe herhangi bir hatada, hatalı komponent değişmiyor. üretimde en başa dönülüp temelden yeni üretimle, hata düzeltiliyor. Bu da bir çok üretici firma için lüks sayılabilecek bir hareket. özellikle HI END sektöründe çok tecrübeli olan FOCAL şirketi bu tecrübeyi studio monitörü üretiminde sonuna kadar kullanmış. Bir çok çeşide sahip studio monitörlerinin son neferini mercek altına aldık.

 

Klasik girişimizi yapalım ve öncelikle gövdeyi tanıyalım: SM 9’un hatırı sayılır bir ağırlığı var. 37kg”lık ağırlık monitörü yerleştirirken ikinci kişiye gereksinim duyuyor. 8″ bas sürücüsüne sahip. Mid frekanslar için Hi End Utopia serisinde kullanılan 6″sürücü kullanılmış. Yüksek frekanslarda ise FOCAL”in Beryllium sürücüsü kullanılmış. üst kısmında ise 11″ pasif bir radyatör bulunmakta. Arka kısmı ise tam bir şölen. A klas yüksek seviyeli amfi katı kullanıldığından soğutma için hatIrı sayılır büyüklükte alüminyum soğutma kullanılmış. Hemen altında ise odanıza göre kalibrasyon yapabileceğiniz EQ katı bulunmakta.-10 +4 dBu seçenekleri de mevcut. Sinyal girişi ise XLR kullanılmış sebebi ise TRS giriş böyle yüksek güçteki monitörlerde tehlikeli. Sebebi ise monitör açıkken bir anda sinyali takarsanız TRS’te anlık kısa devre olma ihtimali. SM 9, sizden 220 ila 240 Volt topraklı ve yüksek Watt”lı elektrik beslemesi istiyor. Yan kısmında ise monitörü baypass edebileceğiniz buton bulunuyor. Hemen altında ise Focus butonu bulunuyor. Bu buton Bass sürücüyü devre dışı bırakıp diğer sürücüleri çalıştırıyor. Bu da sistemin iki yol çalışmasına sebep oluyor.
 

Direct butonu ise arka kısımdaki EQ katlarını devre dışı bırakıp amfi”nin direkt sinyal almasını sağlıyor. üst kısmında yer alan radyatör ise şöyle bir çalışma prensibine sahip: Bir çok hoparlörün kabin içindeki basıncı ayarlamak ve hoparlörün arka kısmında oluşan bas frekansları da faz yemeden size ulaştırmak için port dediğimiz yollar kullanılıyor. SM 9″da ise bu görevi radiator üstlenmiş. Kısa bir hatırlatma: Radyatörü saymaz isek SM 9 kapalı kasa bir monitör. Bu da çok hızlı bass”lara sahip olmasına sebep oluyor. SM 9″un içinde gerçek analog ve çok yüksek kaliteye sahip amfi kullanılmış. Bu amfi gerçek olarak balans sinyalle çalışıyor. Bazı monitörlerde balans bulunsa da,sinyali balans iletmekte ve fakat amfi kısmı gerçek balanslı çalışmamakta.
 

Gelelim asıl bu koca adamın duyumuna. Uzun zamandır Focal kullandığımdan öncelikle her Focal”in asıl sesini duymadan en az 50 saat çalışması gerektiğinin farkında olarak belirli bir süre çalışması için SM 9″u rahat bıraktım. Asıl tabi ki 300 saat sonra asıl sonuca ulaşabilirsiniz. Ama 50 saat sonuç için yeterlidir. Altında kesinlikle alışagelmiş standlar kullanamazsınız. Hem güçlü hem de ağır olması sebebi ile güçlü ve stabil ayaklar kullanmalısınız. Doğru konumlandırmadan sonra başlıyoruz testime…
 

 

Kesinlikle her şeyi duyuyorsunuz. Center duyumu harika. Side”larda ise fx uzantıları sonuna kadar duyabiliyorsunuz. Herhangi normal iki yollu stüdyo monitöründe duyamadığınız orta frekans detaylarını burada duyup gerekli müdahaleyi yapma ihtimaliniz var. EQ yaparkenki kararsızlığınız ortadan kalkıyor. Kesin ve son noktayı koyabiliyorsunuz. Alt frekanslarda gerekli tüm sub”ları yeterli dB”de duyabiliyorsunuz. Tüm frekansların doğruluğu sizdeki acaba yeterince renksiz duyuyor muyum sorusunu ortadan kaldırtıyor. SM 9″da volümü açtığınız zaman belirli bir dB”den sonar ön tarafta ve yanda bulunan yeşil led ışıklar kırmızı yanarak sizi uyarıyor. SM 9 çatlamadığından aslında çok yüksek bir dB”de olduğunuzu anlıyorsunuz. Yani 116 dB… Bu da çatlama olmadan ve hiçbir frekansta kayıp olmadan ulaşılabilecek çok büyük bir rakam ve şiddet. Bir çok audio ekipmanda müzik tarzlarına göre kullanmanızı tavsiye etmişimdir. Fakat SM 9 için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.
 
Tüm tarzlarda başarılı olduğunu kesin ve net olarak söyleyebilirim. Kullanım alanı olarak da mix ve mastering”de kesin sonuçlara ulaştırıyor. Fakat eğer monitör ile aranızda 1.5m minimum mesafe yoksa ve iki hoparlör arası 2m mesafe alanı imkanınız yoksa SM 9 sizin için değil demektir. çok güçlü ve dB”si yüksek olduğundan mesafe gerektiren bir monitör.

 

Bir çok stüdyoda gördüğüm eşkenar üçgen mantığında yerleştirilen monitör konumlandırılması, SM 9 için geçerli değil. Aslen monitörlerin uygun duyuma göre yerleştirilmesi gereklidir. çoğu zaman eşkenar üçgen mix veya mastering uygulamasında doğru stereo imaj tasarımında yanlış sonuçlar doğuruyor. SM 9, bir çok hoparlörün okuyamadığı orta ve bas frekanslardaki hataları kesin duyuruyor. Bu da HI END hoparlör kullanıcılarının duyumuna hitap etmenizi sağlıyor. Tabi ki bu durumda sonuç kesin referans oluyor.
 
Sonuç olarak malzeme kalitesinin yüksek olması, içinde kullanılan amfi katının Hi End gücünde ve kalitesinde olması, duyumunun tartışmasız referans kabul olması SM 9″un bizden tam notun üzerinde not almasına neden oldu. Fiyatının yüksek olması bizden not kesilmesine sebep olmadı; sebebi ise yüksek kalitede malzeme kullanılması ve klasman olarak çok üst seviyede olmasıdır. Odanız müsaitse ve monitör olarak kesin referans sahibi olmak istiyorsanız Türkiye temsilcisi olan LA FA MüZİK”e uğrayıp dinlemelisiniz. Satış Fiyatı 2875 EURO artı KDV dir.(Adet Fiyatıdır)

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here