Ana sayfa Donanım Focal CMS 50 Stüdyo Monitörü

Focal CMS 50 Stüdyo Monitörü

0

Bilindiği gibi Focal CMS serisi 3 farklı modelden oluşuyor. Bizim test ettiğimiz 5 inçlik sürücüye sahip olan modeli.

Bilindiği gibi Focal hoparlör sektöründe uzunca bir süredir var olan bir firma, hi-fi, hi-end, stüdyo, multimedia ve car audio gibi geniş bir yelpazede üretim yapan bir üretici. Yaptığı ürünler ile de birçok ödül kazanmış olan Focal”ın bu ayki testimizde birçok ödül alan stüdyo serisi hoparlörlerini incelemeye başlıyoruz .
 
Tasarım
Testimize başladığımızda öncelikle şunu belirtmeliyim; CMS serisi gerçekten çok başarılı bir dış görünüşe sahip. Focal “CMS” serisi hoparlörlerde alüminyum kullanmayı tercih etmiş ki bu bazı kullanıcılar için daha olumlu iken bazı kullanıcılar için daha olumsuz bir durum oluşturmakta. Benim için kasanın aluminyum olmasının bir sakıncası yok aksine aluminyum kasanın daha iyi olduğunu düşünmekteyim . Hoporlör 5″ polyglass bir bas sürücüye ve alüminyum/magnezyum karışımı bir tiz sürücüsüne sahip .
 

 

Teknik detaylar
Teknik detayları biraz daha inceleyecek olursak; hoparlör 55Hz-28kHz arası bir frekans aralığı sunmakta ki bu boyuttaki bir hoparlör için gerçekten çok başarılı. CMS 50, 80W RMS LF amfi ve 50W RMS HF amfi ile toplam 130W RMS”lik bir güce sahip. Bu boyutlardaki bir monitör için hatırı sayılır bir güç. Benim dikkatimi esas çeken nokta ise kullanılan bu amfilerin class AB olması, üst serilerinde kullanılan Class AB amfiler, CMS serisinde de kullanılmış. Bilindiği gibi class AB amfiler elektrik tüketimi bakımından biraz cömert olsalar da duyum açısından diğerlerinden daha iyi olduğunu söyleyebiliriz . Bu arada hoparlör 107db SPL”e (Speaker Pressure Level ) sahip. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim, hoparlörün arkasında istediğiniz gibi müdahale etmenizi sağlayan filtreler mevcut, bu filtreler sayesinde istediğiniz ayarı yapmak mümkün, sub bass ile kullanmak için de belirlenmiş HP filtre değerlerinden birini seçerek kullanmanız mümkün.
 
Duyum
Şimdi gelelim CMS 50″nin duyumuna. öncelikle hoparlörün çok gövdeli çaldığını söyleyebilirim. özellikle orta bölgelerdeki detay gerçekten çok başarılı.

 

Hoparlörün üstleri ise çok yumuşak ve dinlemesi keyif veren bir yapıya sahip, hoparlörü yanma zamanını doldurmadan dinlediğimizden, yanma süresi bittikten sonar daha iyi ve dengeli bir duyum elde edileceğini düşünüyorum fakat bu haliyle de gerçekten çok başarılı. Hoparlörün altları ise 55Hz”e kadar inebildiği söylense de elektronik ve dans müziği için istediğiniz sub bassları ve altları dolu olan 808 gibi kick”leri istediğinizde, CMS 50″e sub bass takviyesi gerekiyor. Tek başına CMS 50, elektronik müzik ya da RnB gibi tarzlarda size alt frekanslarda problem çıkartabilir. Fakat burada şunu belirtmeden geçemeyeceğim, biz CMS 50″i bir kez de sub bass desteği ile dinledik ve diyebilirim ki bütçeniz el verirse gerçekten çok güzel bir duyum elde etmiş oluyorsunuz. Bu haliyle biz fevkalade mutlu olduk. Akustik, rock, vb gibi işlerde ise tam bir biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebilirim. Orta gövdedeki cevapları çok başarılı olduğundan , ihtiyacınız olan orta bölgelerdeki detay ve açıklığı elde edebiliyorsunuz. özellikle bu tarz çalışma yapan arkadaşların tercihlerinde üst sıralarında olması gereken bir hoparlör.
 

Sonuç
Sonuç olarak; CMS 50 elde ettiği başarıda ne kadar haklı olduğunu bizlere de göstermiş oldu. Eğer mönitör ihtiyacınız varsa ve akustik, rock vb türlerde çalışacaksanız, listenizin üst sıralarında yer alması gerekiyor. Baslara daha çok ihtiyaç duyulan RnB, elektronik müzik, vb gibi tarzlarda ise sub bass ile kullanılmasını tavsiye ederim. Genel olarak çok başarılı bulduğumuz CMS 50″nin fiyatı 590Euro+KDV (Tekinin fiyatı).

Focal ülkemize Zuhal Müzik tarafından ithal ediliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here