Ana sayfa Sektörden FOBA’nın düzenlediği fotoğraf yarışması, 50 farklı ödülle ilgi çekiyor

FOBA’nın düzenlediği fotoğraf yarışması, 50 farklı ödülle ilgi çekiyor

0

FOBA”nın düzenlediği fotoğraf yarışması, 50 farklı ödülle ilgi çekiyor

Walter Friedrich tarafından 1939 yılında İsviçre”de kurulan FOBA, stüdyo ekipmanları alanında pek çok ilke imza atmış bir firma. 1958 yılında Avrupa”nın ilk yatay ve dikey hareket eden stüdyo sehpalarını üreten FOBA, Combi-Tube sistemi ve önceden form verilmiş ilk akrilik çekim masası gibi ürünlerine zaman içinde uzun ömürlülüğü, esnekliği, dayanıklılığı ve modüler yapıları ile kendini kanıtlamış pek çok ürün eklemiştir. İçinde bulunduğumuz 2009 yılında kuruluşunun 70″inci, Combi-Tube”nin 50″inci yaşının kutlayan FOBA, amatörden profesyonele tüm fotoğrafçıların katılabileceği uluslararası bir fotoğraf yarışması düzenliyor. çifte kutlamanın onuruna düzenlenen bu yarışma, özel bir temaya sahip: “FOBA COMBITUBE iş başında”. Bu yarışmada tek yapmanız gereken FOBA ekipmanlarının ne kadar yaratıcı kullanılabileceğini göstermek. Modüler FOBA”larınızla farklı çekim setleri kurun, setinizi fotoğraflayın, çektiğiniz fotoğrafı www.foba-photocompetition.com adresine, 300 dpi çözünürlükte ve 20×30 cm boyutlarında, JPEG formatında “isim-soyad-01.jpg” adıyla yükleyin ve toplam 34.000 USD”lik ödüllerden birini ve Photokina 2010 Fuarı”na bedeva giriş hakkı kazanma şansını yakalayın. Yarışmanın en önemli şartları; çekeceğiniz fotoğraflarda Combi-tube”nin kendisi ya da parçaları görünür olması ve dijital müdahalede bulununmaması.
 

 

 

  Amatör ya da profesyonel, yaş sınırı olmadan tüm fotoğrafçıların katılabileceği bu yarışmanın son katılım tarihi ise 31 Ekim 2009. Eğer henüz FOBA markası ile tanışmadıysanız www.foba.com adresinden ulaşabileceğiniz FOBA acentaları size uygun koşullarda sahip olabileceğiniz FOBA”lar hakkında bilgi verecektir.
Sehpalardan still-life masalara, fon ekipmalarından tripod ve tripod kafalarına kadar bir stüdyonun ihtiyacı olan tüm ürünleri ürün yelpazesinde bulunduran FOBA”yı Türk fotoğrafçılara daha yakından tanıtmak için şirketi 2006 yılında devralan Philippe Ehrenberg ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
  
Fototeknik: öncelikle Türkiye”ye hoşgeldiniz. Bize FOBA”nın tarihçesi ve ürün gamı ile ilgili bilgi verir misiniz?
Philippe Ehrenberg: Teşekkür ederim. FOBA, merkezi İsviçre”de bulunan 70 yıllık bir firma. ürünlerimiz, kalite, verim ve üretkenlik gözetilerek İsviçre”de birinci sınıf materyalle üretiliyor.
 
Modüler yapıları sayesinde, özellikle en yeni ürünlerimiz birlikte kullanılabiliyor. Fotoğraf stüdyolarının kurulumu için gerekli olan tüm ekipmanlar, bizim ürün yelpazemizde bulunuyor. Ana ürün gamımızı ise sehpalar oluşturuyor. Sehpalarımızın en küçüğü 45 kilo ağırlığında ve en ağır fotoğraf makineleri ile bile son derece güvenli ve dengeli, ayrıca kullanımda kusursuz esneklik sağlıyor. 6 ayrı model sehpa başlıklarımız, en ağır fotoğraf makinelerinin kusursuz pozisyonlanmasında emniyetli kilit vazifesi görüyor. Kusursuz tasarımı, dayanıklı yapısı ile  tüm fotoğraf makineleri ile uyumlu kullanılabilen FOBA Superball başlığı,  FOBA serisinin en popüler parçası. Ondan biraz daha ufak Mini-superball ise tripod üzerinde küçük ve orta format fotoğraf makineleri için ideal bir ürün.

 

 

Combi-Tube sistemi de stüdyolara yönelik ürünlerimizden birisi. Bu sistem,  stüdyolarda, iç ve dış mekanda çok yönlü kullanılabilecek şeffaf bir sistem. 1959 yılında dünya pazarına sunulmuş olan Combi-Tube, o zamandan beri binlerce fotoğrafçı tarafından kullanılmış ve son derece başarılı bir sistem olarak kendini kanıtlamış bir sistemdir.

Bunların yanında mimari fotoğraf çekimleri için özel olarak üretilmiş, Combi-Tube ile birlikte kullanıldığında oldukça yükseltilebilen tripodlarımız bulunuyor.
öne çıkan ürünlerimizden bir diğeri de still-life masalar. Işıklandırmayı gölgesiz duruma getirme amacı ile tasarlanmış, dayanıklı still-life masalarımız, 50 kiloya kadar ağırlık taşıyabiliyor. Tavan ray sistemlerimiz ile stüdyo çekimlerinde güç kablolarına, jeneratörlere, mobil kablolara, ışık sehpalarına takılmadan çekim mekanından azami faydalanarak, çalışma olanağı mümkün oluyor.
ürünlerimiz tüm dünyadaki stüdyo ve fotoğrafçılar tarafından beğeni ile kullanılıyor. Türkiye”den Bükey Fotoğrafçılık da dahil olmak üzere 50 adet distribütörümüz bulunuyor.

Fototeknik: Türkiye pazarı ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

Phillippe Ehrenberg: Türkiye pazarında daha iyi olabiliriz. Türkiye gelişmekte olan bir pazar olduğu için gelecekte beklentilerimizi fazlasıyla karşılayacağını düşünüyorum. Bu anlamda distribütörümüz olan Bükey Fotoğrafçılık firmasına daha fazla destek vereceğiz. Fuarda bulunmamın bir sebebi de bu aslında. Bu Fuar sayesinde Türkiye pazarını ve rakip ürünleri daha iyi tanıma fırsatı buldum. Türkiye pazarı hakkında daha fazla fikir edindim. Bundan sonra bazı ürünlerimizi ufak adaptasyonlarla Türk fotoğrafçıların beklentilerine daha uygun hale getirecek bazı çalışmalarımız olacak.
 

 

 

Fototeknik: FOBA”yı rakiplerinden ayıran en önemli özellikler nelerdir? FOBA ürünlerinin fotoğrafçılara sağlayacağı avantajlar nelerdir?
Phillippe Ehrenberg: FOBA”yı rakiplerinden ayıran özelliklerin başında ise sadece bir ürün grubuna odaklanmayıp, bir stüdyonun ihtiyacı olan tüm ekipmanları bünyesinde bulundurması gelir. FOBA, meşhur sehpalarıyla birlikte bir fotoğrafçının hayalindeki tüm ekipmanı sağlayacak kadar geniş bir ürün gamına sahiptir.

Bunun dışında FOBA, geleneksel yöntemlerle üretim yapan bir firma. ürünlerimiz birinci sınıf dayanıklı malzemeden üretilmiş ürünlerdir. Kullanılan kaliteli materyaller, ürünlerimizin sağlam ve dengeli olmasına olanak tanır. ürünlerimiz uzun ömürlüdür. Genç bir fotoğrafçı olarak satın aldığınız bir ürünü, sonraki nesillere devredebilecek kadar çok kullanabilirsiniz. Daha üst sistemlerle kullanabilmek için ürünlerimizi rahatlıkla genişletebilir, bir üst modele yükseltebilirsiniz. Her parçasını bütünden ayrı olarak sipariş edebilirsiniz. Modüler yapıları ve birbirleriyle uyumlu parçaları sayesinde daha verimli kullanabilirsiniz. Combi-Tube sistemini diğer tüm ekipmanlarınızla birleştirebilir, ortak kullanabilirsiniz.

Fototeknik: Fotoğrafçılar hangi kriterlere göre satın alma kararını veriyorlar?
Phillippe Ehrenberg: Türkiye”de bir stüdyo açmaya karar veren bir fotoğrafçı, işe kamera ve ışık sistemini satın alarak başlıyor. Bu da bütçesinin büyük bir kısmını eritiyor. Dolayısıyla diğer aksesuarlara olası en düşük ücreti ödemek istiyor. Fakat bu çözüm kısa dönemde mantıklı gözükse de uzun dönem için çok verimli olmuyor. FOBA ürünleri ömürlük ürünlerdir, dolayısıyla ilk satın alındığında nispeten daha pahalı da olsa, uzun dönemde bakıldığında stüdyolara oldukça hesaplı geliyor. Ayrıca FOBA olarak stüdyo açmak isteyen genç fotoğrafçılara özel kampanyalarımız ve daha ucuz fiyatlı bir ürün serimiz var.
 

 

 

Fototeknik: Sektöre ve Türkiye pazarına yönelik yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?
Phillippe Ehrenberg: Fiyatlandırma konusunda zorluklar yaşıyoruz. Biz ürünlerimizi İsviçre”de üretiyoruz. Orada üretim maliyetlerimiz daha yüksek. Yine de yurtdışı satış fiyatlarımızı olabildiğince makul bir seviyede tutmaya çalışıyoruz.

Fototeknik: Gelecek dönem hedefleriniz nelerdir?
Phillippe Ehrenberg: Bu yıl odaklandığımız ana konu düzenlediğimiz fotoğraf yarışması. FOBA”nın 70″inci, Combi-Tube”nin 50″inci yaşını kutladığımız bu yılda amatörden profesyonele tüm fotoğrafçıların katılabileceği uluslararası bir fotoğraf yarışması düzenledik. Combi-Tube”lerin yarışacağı bu yarışmanın ödülü ise 34.000 USD olacak. Son katılım tarihi 31 Ekim 2009 olan bu yarışma ile ilgili daha fazla bilgiye foba-photocompetition.com adresinden edinebilirsiniz.
Bunun dışında Türkiye”ye yönelik hedeflerimiz de var. Ayrıca fiyat ve kalite bazında Türkiye pazarına daha iyi uyum sağlayabilecek yeni ürünler üzerinde çalışacağız. özellikle genç fotoğrafçılara yardımcı olacak ürünler sunacağız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here