Ana sayfa Yazılım Flex Time

Flex Time

0

 
Audio editing alanında nondestructive; yani kaynak ses dosyamızın orijinal hali korunarak, tempo / zaman işlemlerini uygulamamıza yarayan en önemli yeni atılımlardan birisi ”Flex Editing”. Böylece aranje penceremizdeki tek veya çoklu bölgeleri seçerek en ufak bir kesme-biçme işlemi bile uygulamadan zamansal manipülasyonları yapabilmekteyiz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için iki farklı yola sahibiz:

1) Flex Tool:
Aranje penceresindeyken mouse yardımıyla son derece pratik bir şekilde temel Flex Editing özelliklerine eriştirir. Wave form’ları sadece tıklayıp-sürükleyerek beat noktalarını zamansal olarak ileri veya geriye atabilmekteyiz. Region üzerinde dilediğimiz alanı Flex Tool ile taradıktan sonra yaratılan ”Flex Marker” lar ile kullanıcıların rahatı düşünülmüş.

2) Flex View:
Bu alan tüm Flex Editing araçlarının bulunduğu yer olarak düzenlenmiş. Aynı zamanda, çalışırken yapmış olduğumuz Flex Editing işlemlerinin görüntülenebildiği bölge. Her kanalın üzerinde bulunan ”Flex Mode” düğmesi ile aktive ediliyor.
 

 

 

Slicing Flex Mode:
özellikle davul ve / veya vurmalı materyallerimiz için yaratılmış bu eşsiz mod ile kaynak ses dosyamız üzerinde herhangi bir zamansal kompresleme ya da genişletme olmadan ritmik cümleleri tek vuruşluk objelere bölebilmekteyiz. Bu sayede orijinal ses dosyamızın ADSR zamanlamaları korunmuş oluyor ve eskisinden çok daha gerçekçi sonuçlara zahmetsizce ulaşıyoruz.

Rhythmic Flex Mode:
Monofonik olmayan ritmik gitar, tuşlu vb. materyaller ile Apple loop’lar üzerinde rahatça çalışabilmek için dizayn edilmiş.

Monophonic Flex Mode:
Solo vokaller, melodi yürüyen monofonik enstrumanlar ve bas partileri ile çalışıldığında mükemmel sonik kalitede sonuçlar almak mümkün.

Polyphonic Flex Mode:
Her çeşit koro, gitar ve piyano akorları üzerinde diğer modlardan daha güçlü ve daha farklı bir prensiple çalışan Polyphonic Flex Mode; kompleks materyallerimiz için mümkün olan en yüksek sonik kalitelerde çalışıyor.

Tempophone Flex Mode:
özel efektler yaratmamız için oldukça eğlenceli bir mod olan Tempophone Flex Mode; aslında geçmiş tarihlerde bu tarz işlemleri yapmayı sağlayan ve manyetik bant ile çalışan aygıtın bir emülasyonu. Fakat temel granüler sentez tekniklerini de beraberinde getiriyor

Speed Flex Mode:
Materyallerimizi daha hızlı veya yavaş oynatırken dilersek dramatik pitch shifting işlemlerini de gerçekleştirebildiğimiz mod.

Audio Quantize:
Aynı MIDI quantize’da olduğu gibi; aynı işlemi tekil veya çoğul audio dosyalarımız üzerinde uygulamaya yarar. Bu sayede dilediğimiz Groove Template’leri de kullanabilmekteyiz.

Varispeed:
Son derece pratik bir şekilde projemiz temposunu yani audio & MIDI tüm bileşenlerin temposunun tamamını hızlandırmamız ya da yavaşlatmamız için dizay edilmiş.

Speed Fades:
DJ’lerin turntable’lar üzerinde yaptığı gibi ritmik fade ler uygulamamızı sağlar. Bu işlemi uygulamak için standart crossfade aracımızla uygun gördüğümüz alanları taradıktan sonra; track inspector bölümünde bulunan”Fade” menüsünden istediğimizi seçiyoruz.
 

 

 

Flex Time sayesinde Logic Pro 9 ile birlikte yepyeni ve eskisinden çok daha güçlü bir transient algoritması geliyor. Bunun dışında ”Beat Detection” aygıtıyla herhangi bir audio ya da MIDI bölgesi ile projemizin ortalama temposu algılanabiliyor.

Geçen sayımızda da belirttiğimiz gibi başka projelerden dosya alabilir; dilersek tempolarıyla gelmelerini ve projemizin bu tempoya ayarlanmasını sağlayabiliriz. Ya da tam tersini… önümüzdeki sayımızda diğer yenilikler üzerine incelemelerde bulunacağız.

Güçlü müzikler yaratmanız dileğiyle!
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here