Ana sayfa Yazılım Flash Video ve Yayımı

Flash Video ve Yayımı

0

Flash video artık neredeyse web yayınında standart halini aldı. Fakat Flash videonun kaliteli yayınlanmasında yeterli teknik bilgilere sahip miyiz?

CS4 ile flash video kullanımı artık çok kolay oldu. CS4″ün ilgili programlarının da entegrasyonuyla zengin flash video oluşumları yaratabiliyoruz. Adobe Media Encoder ile birlikte 3 temel video dosyası üretmek son derece kolay artık. Fakat bunlara geçmeden önce Flash video dağıtım metotlarından bahis etmekte fayda var.

Flash Video Dağıtım metotları

Temel anlamda üç video dağıtımı, yani kullanıcının bilgisayarına yollanması durumu var.
 
 

Adobe Flash Media Server
Birçok durumda streaming denilen akıcı video kullanımı yarar sağlıyor. üç ana yarardan söz edersek bunlar:
1.İçerik zaten hızlı dağıtım için optimize edilmiş durumda
2.Server tarafı yeterli derecede sorunsuz akışı vermek için yapılandırılmış durumda
3.İçerik ise son kullanıcının bilgisayarında depolanmadığı için güvende. Ayrıca ek olarak Reklam istatistiği derdiniz varsa ya da videonun görüntülenme istatistiğini görmek istiyorsanız, ayrıntılı istatistik bilgilerini almanız mümkün. Adobe Flash Media Server ayrıca videonun dağıtımı ile ilgili yönetim paneliyle kontrol sağlıyor.

Flash Media Server aslında server tarafında çalışan bir uygulama. İster kendi Flash Media Server uygulamasını barındırır ya da ya da bu uygulamayı barındıran bir servis sağlayıcı ile çalışabilirsiniz. Flash Media Server, bant aralığını kontrol edip,  uygun büyüklükteki videoyu kullanıcıya yollayacaktır.
 

Flash tarafında streming (akıcı) video”yu dahil etmek basitçe şu şekilde oluyor;
Lokal olarak dosyaladığınız video clip”i Flash”a dahil edip, daha sonra Flash Media Server tarafına yolluyorsunuz ve burada Media server yerini (lokasyonunu) güncelliyor. Video oynatımı için ise ya Flash component”lerden ya da ActionScript”ten yararlanabiliyorsunuz.
 

 

 

Progressive Download (Süreceli indirim)

Progressive download denilen süreceli videoyu son kullanıcının bilgisayarına indirmesi çok kullanılmakta fakat web sitesi yoğun olmayan ve limitli video kullanan bir web site ulaşımı sağlıyorsa. Ayrıca bu şekilde indirilen bir video klip gerçek zamanlı olarak server”dan akış gerçekleştirmeyecektir. Bunun yerine kullanıcı eğer yeterli video klip süresi indirdiyse, oynat butonuna basıldıktan sonra klipi oynatacaktır. Aslında bu bir tercih meselesi. Süreceli indirim (progressive download) ile en azından kullanıcı klipin tümü yüklenmeden önce klipi seyretmeye başlayacaktır. Bu işlem daha çok SWF dosya büyüklüklerini düşük tutmak için ideal.

Embedded Video (Gömülü video)
Eğer çok ufak ya da kısa video klip dosyaları ile çalışıyorsanız bunları direkt olarak Flash dokümanı içerisine alabilirsiniz. SWF”yi oluşturduğunuzda video içine dahil olacaktır. Fakat benden söylemesi, bu tip bir yaklaşım dosya boyutunu şişirip, ses ve video arasında senkronizasyon sorunu yaratabilmektedir.

Bu arada unutmamak gerekir ki ilk önce video klipleri server”a atıp (upload), daha sonra Flash dosyasını yaratıp component”leri ve/veya Action Scriptleri kullanabilirsiniz. Eh, ne de olsa bunlara link verilecek değil mi?

Gelelim server tarafından dağıtım teknolojisi kullanan, component”leri ya da Action Scriptleri kullanan Flash video uygulamasının bir kaç güzel özelliğine.
Dış video dosyaları (server”a atılanlar) doküman kare oynatma hızından farklı kare oynatma hızlarında olabilir (frame rates), bu da kullanıcı arayüzü için düşük kare hızlarını oluşturabilmeniz video için ise yükseltebilmenizi sağlayacaktır.

Uzun video dosyaları ayrı bir yerde olduğundan ve gömülü dosyalara oranla RAM tarafında az gereksinim olacağından bunlarla çalışabilirsiniz
Video”nun ilk bölümü cache alındığından, oynamaya başladıktan sonra, istek üzerine ya da arka planda yükletebilirsiniz.
Başlıklar”ı metadatalar ile birlikte oluşturabileceğinizden özellikle engelliler için video oluşturabileceksiniz.
Yapım aşamasında arayüz için sadece SWF oluşturacağınızdan tekrar videoyu göstermeniz gerekmeyecektir. Bu da ön izleme süresini kısaltacaktır.

Flash Video Dağıtım Formatları
Flash Videoya mimari olarak baktığınızda iki farklı uzantı ve üç farklı sıkıştırma tipi ile birlikte birkaç farklı bileşen barındırdığını göreceksiniz. Hangi formatı seçeceğiniz sizin son kullanıcıyı baz almanız, ya da bazı teknik gereksinimleri göz önünde bulundurmanıza bağlı.
?imdi gelin bu üç tanesine birlikte inceleyelim.

H264 –F4V
Flash video dosya formatının en genç üyesi F4V. Bu dosya açık standart algoritması olan H264 üzerine (MPEG-4 Part10 ya da AVC olarak da bilinir) yazılmıştır. Düşük dosyalarda daha kaliteli resim kalitesi sunmaktadır. Fakat son kullanıcı bilgisayarında açmak için işlemci gücünün iyi olmasını ister.
F4V dosyası kullanımı için kullanıcı Flash oynatıcı versiyon başlangıcının 9.0.r115 olması gerekmektedir.
Dosya, gömülü Alfa kanallarını desteklemeyip, Action Script ile oluşturulan Cue Points”lere zorluk çıkarmaktadır.
Not: Cue Points video zaman çizgisinde belirli sahnelere verilen duraklar olup, bunlara Action Script ile müdahale edilebilir.
Ama sizi bu dezavantajlar yıldırmasın. H264 son derece yaygın bir kullanımda özellikle taşınabilir medya aygıtı olan iPod”larda. Ayrıca H264 video ve F4V format işin geleceği sadece biraz bekle gör durumları gerektiriyor.

On2 VP6 – FLV
Eğer Flash video oynatıcısı 8 ve üst sürümü ile çalışacaksanız On2 VP6 codec (compressor-decompressor/sıkıştırma-açma) en ideali. Sorenson Spark Codec”e oranla, daha yüksek resim kalitesini, benzeyen veri değerlerinde veriyor. Bunun yanında video kompozit için gerekli olan 8-bit alfa kanalı desteği var. Sorenson Spark”a oranla encoding tarafında daha fazla işlemci süresi ihtiyacı olsa ve son kullanıcı işlemcisinin yüksek olmasını gerektirse de, H264 oranla daha az işlemci ihtiyacı göstermekte.

Sorenson Spark – FLV

Flash oynatıcısı 6 ile başlayan video macerası Sorenson Spark video codec tarafından güçlendirilmişti.

Video”yu Flash”a taşımakta önemli rol oynasa da şimdi artık yaşlı kalmış durumda. FLV dosyalarını eski bilgisayar tabanlarında konumlandırmak yerine yeni teknolojik içerikleri olan bilgisayarlarda konumlandırmakta, modern video codec”leri ile başa çıkamamaktadır.
Diğer taraftan sıkıştırma formatları yaklaşımları için şu soruları yanıtlamanız gerekebilir;

Taşınabilirlik
Ne kadar kolaylıkla aygıttan aygıta taşınabilir? Sıkıştırılan dosya yeterince küçük mü internet üzerinden ve belli bir bağlantı hızıyla transfer için?
Uyumluluk
Dosya bir çok uygulamada ya da web tarayıcıda görüntülenebilecek mi?
Kalite
Resim ya da ses kalitesi hedef kitlenizin ihtiyaçlarına uyacak mı?
Bütçe
Codec ve donanım gereksinimleri sizin bütçeniz dahilinde mi? Herhangi bir lisans ödemesi söz konusu mu?
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here