Ana sayfa Yazılım FL Studio’da Remix!

FL Studio’da Remix!

0

FL Studio’da remix yapmanın inceliklerine değiniyoruz…
 

Remix, yani bir parçayı farklı veya fazladan kanallarla yeniden yapılandırma uğraşı, modern müzik ve eğlence kültürünün ürünlerinden biri olarak algılansa da verdiği sonuçlar, bazen parçanın ilk halinden daha iyi olabiliyor. Remix, ağırlıklı olarak, davul setleriyle oluşturulmaya çalışılsa da hem aranje hem de tını değişikliğiyle düşünülmeli ve parçanın vokal kaydı gibi bazı temel veya belirleyici unsurları haricinde tüm parça, tekrar elden geçirilmelidir. Remix de bir sanat ürünüdür ve emeğin, duyum güzelliğinin ve farklılığının ortaya çıkması şarttır.
 
fl studio
 
Herhangi bir şarkının remix”ini yapmadan önce, belirlenmesi gereken en önemli öğe tempodur. Yani şarkıda bir dakika boyunca tekrarlanan vuruş sayısı (Bpm)dır. FL Studio”da bir parçanın tahmini vuruş sayısını hesaplamak çok kolaydır. FL Studio”nun playlist penceresine eklenen herhangi bir şarkının üzerine, bilgisayarın faresi ile iki kez seri olarak tıkladığınız zaman, açılacak olan “Channel Settings” penceresinin alt tarafında görülen, “waveform” penceresinin üzerine sağ tıklayıp açılan menüden “Detect tempo” seçeneğini seçerseniz, FL Studio, şarkının tahmini temposunu hesaplamaya başlayacaktır. Tahmini diyorum çünkü bu hesaplama, duyuma göre değil, bir takım matematiksel hesaplamalara dayanmaktadır. Müzik, matematiği pek sevmese de özellikle remix yapımında tempo ve ölçü gibi kavramlar belirlenirken, matematiğin oran hesaplarının iyi kullanılması şarttır. (OKEK gibi). örneğin, Remix”ini yapmak istediğiniz ve 4/4″lük ölçüsü olan ve 50 Bpm hızında bir şarkının vokalinin 50 ve 50″nin katları olan tempo sayaçlarına uyması mümkündür. Yani yapacağınız Remix, 50 – 75 – 100 – 125 – 150 Bpm gibi hızlarda olsa dahi, eğer MIDI yerleştirmede veya akustik çalgı kaydında bir tempo veya giriş-çıkış hatası yoksa, şarkının ahengi bozulmayacaktır.

 

Ek olarak, FL Studio yaptığı tempo tahmininde, küsuratı bol bir sayı belirleyebilir. örneğin, “55.856 – 102.358 vs…” Bu durumda, kulağınıza ve doğal tempo sayacınıza güvenmeniz gerekmektedir. Veya en zor durumlarda, deneme – yanılma yöntemi kullanılarak, ortaya çıkan küsuratlı sayı, “0.500” değeri sınır olarak belirlenip bir üst veya bir alt değerine yakınlığıyla yuvarlanabilir. Yani “101.845” sayısı, “102”ye “101.423” sayısı, “101” tam sayısına yuvarlanıp parça, metronom tutularak bir daha değerlendirilebilir. Ama bu yöntemin, her zaman işe yaramayacağı ve kesinlik arz eden bir yöntem olmadığı da unutulmamalıdır.

Tempo bulmak, her ne kadar bilgisayar yardımıyla yapılabiliyorsa da en iyi sonuçlar, FL Studio”nun üst tarafındaki tempo sayacının üstüne bilgisayarın faresi ile sol tıklayıp aşağı ve yukarı doğru hareketlerle, şarkıdaki baskın vuruşların, Playlist”in sütunlarına uygun hale getirilmesi suretiyle alınabilir. Bu yöntemle, hem gözlem yaparak hem de duyarak ayarlama yapabileceğiniz için, şarkının temposunu daha kesin sayılarla bulmanız mümkündür.
 

fl studio 10
 
Şarkı çalarken, tempo sayacının yanındaki metronom seçeneğini aktive ederek, metronomdan gelen “tik tak” seslerini de yardımcı olması amacıyla kullanabilirsiniz veya projenize FPC”yi ekleyerek, sıralı “kick” veya “snare” sesler oluşturarak tempoyu bulmaya çalışabilirsiniz.

Tempo bulunduktan sonra yapacağınız remix”in şekline göre, FL Studio mikserini ve eklentilerini kullanmak size kalmış ancak benim, özellikle vokal seslerini, herhangi bir efekt kullanmadan kesme, tekrar ettirme konusunda size tavsiyem; playlist penceresine eklenmiş şarkıyı, bu şarkının, en sol üst köşesinde yer alan, dosyanın kendi menüsünden “Chop” seçeneğini kullanarak yapmanız.

 

“Chop” seçeneğinin altında açılan, “Dull aouto slicing, Medium auto-slicing … Chop in beats, … Shutter 1, Shutter 2 …” gibi seçenekleri kullanarak istediğiniz bir kesme şeklini kullanarak, vokal sesin istediğiniz bölgelerini ayırabilir, silebilir veya tekrar ettirebilirsiniz. Beğenmediğiniz bir kesme şekli varsa, geri almak için CTRL + Z tuş kombinasyonunu kullanarak bu işlemi geri alıp yeni bir kesme şekli kullanabilirsiniz.

Remix”in davul setlerini ayarlamak için FPC, bence en uygun VST olacaktır. FL Studio”nun standart paketinde yer alan, “Packs” klasörü altında, hazır olarak gelen yedi tane davul setinin ilgili yapılandırma dosyasını, “Sample Browser” penceresinden, bilgisayarın faresi ile sürükleyip FPC kanalının üzerine bırakmanız, bu setleri FPC”de kullanmanız için yeterli olacaktır.
 

fl studio remix
 
İstediğiniz herhangi başka bir seti, ayarlamaları kendiniz yaparak da FPC”de kolayca kullanabilirsiniz. FPC, FL Studio”nun, MIDI haritasını kullanarak, hangi sesin nerede olduğunu da Piano Roll penceresinde, ismen gösterdiği için diğer davul eklentilerine nazaran en kullanışlı olan “pad controller” eklentisidir.

Şarkının aranjesi, tınısı aslından farklı olmak zorunda olmasa da iyi remix için yeni bir müzikal yorum, şarkıyı daha ilgi çekici kılacaktır. öncelikle şarkının farklı nota veya akorlarda yeniden yapılanması söz konusu olsa da tempo ve ritmden sonra, şarkının gamının bulunması da önemlidir.

 

Şarkının gamının bulunması için Pitcher isimli eklenti kullanılabilir. Pitcher”a yönlendirilen ses dosyası, nota ibrelerinde yer değiştirecek ve size, gam bakımından, bir bakıma kullanabileceğiniz nota alanının genişliği sunulacaktır.
 
remix
 
Remix”in aranjesi hazırlandıktan sonra, FL Studio ile gelen Image Line yapımı Synth ve diğer VST”ler kullanılarak, şarkının tınısı (sound) istenilen şekilde yapılandırılabilir. Bu noktadan sonrası kullanıcının hayal gücüne ve çalışmasına bağlıdır.

Remix, herhangi bir şarkının altına sadece davul seti eklemekle bile mümkün olabilen, ama denendikçe, kesinlikle geliştirilmesi gereken; bilgisayarlı müzik yapımı konusunda iyi bir başlangıç noktası olmakla birlikte, kendi başına bir dal olarak değerlendirilen bir uğraştır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here