Ana sayfa Yazılım FL Studio”da Otomasyon

FL Studio”da Otomasyon

0

“Otomasyon” kelimesinin anlamı, insan ile makineler arasında, üretim sırasındaki görev paylaşımıdır. Gelelim bunun FL Studio’daki yansımasına
 

Müzik teknolojileri bakımından da “otomasyon”un terim anlamı pek değişmez. Yani değişken veya olasılığı bol bir hamle insan tarafından; sık ve tek sonuçlu işlemler ise bilgisayar (DAW) tarafından yapılır. Otomasyon konusu, kavram olarak karışık olsa da konumuz dahilinde ve FL Studio kapsamında kolay anlaşılabilir bir konudur. Sadece müzik yapımcılarının değil, aynı zamanda dinleyicilerin de fark ettiği, ses şiddetinin veya belirli bir parametrenin alçaktan, yükseğe (fade out) veya yüksekten, alçağa (fade in) doğru yön değiştirmesi bizim ilgilendiğimiz “otomasyon” konusunu oluşturur.
 
fl studio
 
FL Studio”da amatörce otomasyon (automation) birkaç bilgisayar faresi işlemi ile tamamlanabiliyorken, profesyonele yakın işlemler için bir hayli uğraşmanız gerekebilir. FL Studio ile çalışırken, otomize edilemeyecek neredeyse hiçbir parametre bulunmaz. Ses şiddeti, yoğunluğu, frekans noktaları, efektlerin başlangıç ve bitiş noktalarını tümü otomatik veya manuel kontrollere açıktır. Program içerisinde otomasyon başlığı üçana başlıkta toplanır ve her biri arasında, ufak farklar bulunur, bunlar; Link to controller, Edit Events ve Automation clip seçenekleridir.

Link to controller: Bu seçenek, otomasyon işleminin, MIDI klavye, bilgisayar klavyesi ya da bu görev için tasarlanmış bir FL Studio eklentisi (örneğin, Fruity Formula Controller) veya “aç/kapa – alçalt/yükselt” işlemi görebilecek harici bir donanım aygıtının (Pad) söz konusu parametreye hakimiyeti sonrasında yapılmasını sağlar.

 

Bu özelliği devreye sokmak için öncelikle, kontrolü yapacak eklentiyi projenize eklemeniz veya harici donanım ürününü, bilgisayarınıza bağlamış olmanız gerekir. Sonrasında, kontrolü bırakmak istediğiniz parametrenin üzerine, bilgisayarınız faresi ile gelip sağ tıklayıp açılan menüden, “Link to controller” seçeneğini seçmeniz gerekir. Açılacak olan, “Remote control settings” penceresinin orta kısmındaki “Internal controller” başlığının altında, üzerine fare ile sol tıkladığınızda açılacak olan listeden, söz konusu eklenti veya Pad, bundan sonra, atanmış olan parametreyi yönetmeye başlayacaktır.
 
fl studio da otomasyon
 
“Link to contoller” seçeneğini MIDI klavyeden veya bilgisayarınızın klavyesinden, basit bir “MIDI out” kanalı oluşturmak suretiyle kontrol edebilseniz de FL Studio”da sadece bu iş için tasarlanmış bir VST var olduğundan, bu konuyu, onun üzerinden görmek daha sağlıklıdır diye düşünüyorum. Bahsettiğim bu VST, Fruity Keyboard Controller isminde, standart VST listesinde bulunur. Fruity Keyboard Controller, çok ani veya yavaşça artarak devam eden otomasyon hareketlerini MIDI klavyenin nota tuşlarıyla yapmamıza olanak tanır. Bu kontrol eklentisi üzerinden örnek bir çalışma yapabilmek için Fruity Keyboard Controller isimli eklentiyi projemize dahil edelim. MIDI klavyeden veya bilgisayar klavyesinden -belirlenmiş oktavdaki- herhangi bir tuşa bastığımızda, aynı zamanda Keyboard Controller”ın nota tuşlarının da aktif hale geldiğini görebiliriz.

Ardından projemize herhangi bir “kick” sesi veya başka bir ses ekleyip bu sesin, “Step Squencer” üzerindeki ses seviyesi tuşunun üzerine fare ile sağ tıklayıp “Link to Controller” seçeneğini seçelim. Açılacak olan “Remote control setting” penceresinin “Internal Controller” başlığının altındaki listeden “Kb Ctrl (Kb Ctrl) – Note” seçeneğini seçip alttaki “Accept” onay tuşu ile denetimi aktif hale getirelim ve az önce bastığımız klavyenin nota tuşlarına bir daha basalım. Bastığımız tuşlar sonrasında, “Step Squencer” penceresi üzerindeki ses şiddeti tuşunun, klavyemizden, batığımız her tuş sonrasında, arttığını veya azaldığını gözlemleyebiliriz.

 

Yaptığımız otomasyonu kayıt altına almak için Fruity Keyboard Controller isimli VST”nin Piano Roll (besteleme) penceresini açıp fare ile istediğimiz notaları yazabiliriz. Veya söz konusu kaydı canlı ve klavye ile yapmak istersek; FL Studio”nun Playlist penceresinden boş bir “Pattern” seçtikten sonra, programın üst tarafında yer alan, ortam tuşlarından, “Record” düğmesine tıklayıp, açılacak olan pencereden, “Automation and score” seçeneğini seçip klavyeden gelen komutları, Piano Roll penceresine otomatik olarak aktarabiliriz.

Oluşan kayıt, Playlist penceresine yerleştikten sonra, notalar üzerinden otomasyon yapacaktır. Link to controller seçeneğini anlatmaya başlarken değindiğim ve kontrol amaçlı tasarlanmış olan Fruity Formula Controller gibi eklentiler ise projeye, mikser üzerinden eklenmektedir. Bu eklentilerin müdahale kabiliyetleri, klavye kontrollü otomasyonlara göre daha kısıtlıdır. Fruity Formula Controller üzerinden devam edecek olursak, örnek teşkil edecek bir deneme için, yeni bir proje açıp FL Studio mikserinin alakalı bir kanalının boş bir “slot”una Formula Controller isimli eklentiyi ekleyelim. Projeye ekleyeceğimiz “kick” sesinin, yine “Step squencer” penceresi üzerindeki ses şiddeti tuşunun üzerine sağ tıklayıp “Link to controller” seçeneğini seçelim. Açılacak olan, “Remote control settings” penceresinin, “Internal controller” seçeneğinin altında yer alan listenin üzerine, fare ile sol tıklayıp “Formula Ctrl (Insert … ) Out” seçeneğini seçip onay verelim. FL Studio mikserinden, eklediğimiz Formula Controller eklentisin açıp eklentinin sağ üstündeki “a – b – c” tuşlarının herhangi birini arttırıp azaltalım. Kontrolü atadığımız ses şiddeti tuşunun da “a – b – c” tuşlarının aktivitesi gibi hareket etmeye başladığını gözlemleyebiliriz.

Fruity Formula Controller gibi eklentilerin hareketleri, Fruity Keyboard Controller”da olduğu gibi, notasyon ile kayıt altına alınmaz.

Bu eklentilerin hareketlerini kayıt altına almak:
– Hazır ayarlar, (preset)
– “a – b – c” gibi aktivasyon tuşlarına; henüz değinmediğimiz manuel otomasyon grafikleri çizmek veya bunları “Edit events” seçeneği ile kaydetmek,
– Eklentinin üzerindeki parametreleri değiştirip parçamızın stiline uygun ayarlar yapıp bu ayarları kaydetmek şeklinde mümkün olur.

Tavsiyem, otomasyon için hazırlanmış olan eklentilere de otomasyon yapıp karışıklığa sebep olmaktansa (başta bahsettiğim “profesyonel otomasyon” tam olarak böyle bir şey) bu eklentilerin hazır ayarlarını kullanmanız. Eğer, projeye uygun bir “preset” bulamazsanız kendiniz bir tane oluşturabilirsiniz veya Fruity Keyboard Controller seçeneğini tercih edebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here