Ana sayfa Yazılım FL Studio”da Otomasyon

FL Studio”da Otomasyon

0

Otomasyon konusuna devam edelim…”Link to Controller”seçeneğini anlatmış ve notasyon ile kontrol sağlayan bir otomasyon biçimi olduğunu belirtmiştim
 

Automation clip:

Otomasyon bakımından, sadece FL Studio”da değil, diğer programlarda da en çok kullanılan otomasyon biçiminin, ufak kliplerle mümkün olduğunu söyleyebilirim. Zaten adından da anlaşılacağı gibi “Automation clip” seçeneği, bu işlemi gerçekleştirmektedir. Bu yöntemin diğer otomasyon biçimlerinden farkı, herhangi bir parametre kaydı olmaksızın, elle müdahale sonucunda düzenlenmesidir. Yani, “Link to controller” gibi nota ile veya “Edit event” gibi yön değiştiren parametrelerin bu yön değişimini otomatik olarak kaydetmez. Her işlem noktası, bilgisayarın faresi ve klavyesi tarafından, her an müdahaleye açıktır ve ancak bu yolla değiştirilebilir. Ayrıca “Automation clip” seçeneği, Playlist penceresi üzerinden çalıştığından, parçanın tümü (Song seçeneği) dinlendiği zaman devreye girer. Sadece bir kanal dinleniyorsa (Pat seçiliyse) çalışmaz. Eğer Playlist penceresinde, otomasyon klibinin yerleştiği kanal kapatılmışsa da otomasyon işlemi gerçekleşmez.
 

fl studio
 
“Automation clip” seçeneğinin nasıl çalışmadığını kısaca öğrendikten sonra nasıl çalıştığına bakalım. FL Studio”nun neredeyse tüm pencerelerinde ve Image Line tasarımı tüm VSTi ve efektlerde çalışan bu seçenek, değiştirilmek istenen parametrenin üzerine fareyle gelip “Create an automation clip” seçeneği seçildikten sonra kullanıma açılır. Düz bir çizgi halinde Playlist penceresine yerleşecek olan otomasyon klibi, üzerine fareyle gittiğiniz zaman, başında ve sonunda değişimlere olanak tanıyan iki daire gösterecektir. Bu daireler, (Check point) kontrol noktalarıdır.

 

Parçanın sonuna kadar uzanan düz çizinin üzerine fareyle sağ tıklarsanız, yeni bir kontrol noktası oluşacaktır. Oluşan kontrol noktasının üzerine sağ tıklayıp açılan menüden “Delete” seçeneğini kullanırsanız, oluşturulan kontrol noktasını silebilirsiniz. Yine bu menüden, klibin etki şeklini değiştirebilir veya yeni bir düzene oturtabilirsiniz. (Hold, Stairs, Pulse, Wave gibi seçenekler, otomasyon klibini düz bir çizgi şeklinden, daha farklı formlarda tasarlamaya yarar.)

Kontrol noktaları, aşağıya veya yukarıya doğru hareket ettirilerek otomasyon işlemi gerçekleştirilir. Otomasyon klibin, iki kontrol noktasının tam olarak ortasında, daha belirgin bir daire ile simgelendirilen bir gerginlik (tension) noktası belirir. Bu nokta, birbirine en yakın iki kontrol noktası arasındaki gerginliğe, yani klibin geçiş noktaları arasındaki iniş çıkışlara rötuş yapılmasını sağlar.
 

fl studio otomasyon
 
Edit Events:

“Edit events” seçeneği, “Automatin Clip” seçeneğinden grafik ve işleme bakımından farklılık gösterir ve kanal (Pat) üzerinden çalışır. Daha detaylı bir işlem olan, “Edit events” seçeneği, sayısız kontrol noktasına sahiptir. “Edit events” yöntemli otomasyon uygulaması için FL Studio”da herhangi bir parametrenin üzerine fare ile gelip sağ tıklarsanız, açılacak menüden “Edit events” seçeneğini görebilirsiniz. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra, açılacak olan pencere, Piano Roll penceresini andırıp herhangi bir nota barındırmamaktadır. Bu pencerenin üzerine gelip fareyle sol tıklarsanız, bir kontrol çizgisinin, aşağıdan başlayarak, fare imlecinin bulunduğu noktaya doğru uzandığını görebilirsiniz. Fareyle çizilmiş alandan başlayarak artan kontrol grafiği, farenin en son durduğu seviyeden itibaren, aynen devam eder. Fare imlecini aşağıya doğru çekerseniz, çizilen grafiğin de değiştiğini ve seviyenin, aşağılara çekildiğini görebilirsiniz. Bu eylem, oluşan otomasyonun atandığı parametrenin etkisini bir süre arttıracağını, devamında azaltacağını gösteren bir harita gibidir.

Oluşturduğunuz klip, kanal (Pat) üzerinden çalışır ve grafik tamamen silinmeden, her zaman devrede kalır. “Edit event” seçeneği, herhangi bir parametrenin fare ile sürekli değişimini kayıt altına alıp bu işlemi sürekli olarak tekrarlayabilir, ancak bu işlem, daha önce saydığımız “Automation clip ve Link to controller” işlemlerinden bağımsız olarak gerçekleşmez.

 

FL Studio”nun, kendine has çalışma prensiplerine bağlı olarak, her üç seçeneğin birleşiminden oluşan ve her hamlenin kaydını gerçekleştiren işlemler, birbirine bağlı olarak ve birbiri arasında form değişikliği sunabilen yapılardadırlar.

Fareyle gerçekleştirdiğimiz bir parametre değişikliğini, kayıt altına alabilmek için bir örnek üzerinden gitmek, konuyu daha iyi kavramamız bakımdan faydalı olacaktır. Açtığımız yeni ve boş bir FL Studio projesine, Harmless isimli eklentiyi ekleyelim. Harmless penceresinin orta kısmında, “freq” isminde, bir frekans kontrol düğmesi bulunmaktadır. Biz, otomasyonu bu parametreye uygulayacağız. Otomasyon klibini kaydedebilmemiz için, öncelikle işlenebilecek ve kontrol ünitesi olarak algılanacak bir “Automation clip” oluşturmamız veya mikser üzerinden “Formula controller” gibi bir kontrol etkisi eklememiz gerekmektedir. Biz, bunlardan, “Automation clip” seçeneğini tercih edelim ve “freq” tuşu üzerine sağ tıklayıp “Create an automation clip” seçeneğini seçelim. Otomasyon klibi, Playlist penceresine eklenecektir. (Bu klip, bize sadece kontrol ünitesi görevi yapacağı için, Playlist penceresinden kaldırılabilir.)
 

otomasyon
 
Daha sonra, yine aynı tuş üzerine gelip, “Link to controller” seçeneğini seçelim. Böylece bu tuş üzerinde yapacağımız tüm işlemleri kaydetme seçeneğine ulaşacağız. Açılan, “Remote contol settings” isimli pencerenin “Internal controller” seçeneğinin altında yer alan, “Record automation” çentiğini işaretleyelim. Böylece fareyle “freq” tuşu üzerinde yapacağımız tüm işlemlerin kaydı mümkün olacaktır.

 

Son olarak, aynı kanal (Pat) üzerindeyken, üstteki, “Record” düğmesine basıp gelen pencereden, “Automation & score” seçeneğini seçelim. üstteki ortam tuşlarından “Play” tuşuna basıp metronom sayımından sonra kayda başlayalım. Kayıt başladıktan sonra, fare ile “freq” tuşu üzerine gelip bu tuşu sağa ve sola rastgele veya düzenli şekillerde oynatalım. Yalnız bu işlemi, kanalın oynatma süresi bitince durduralım ki kanalda süre sarkması olmasın.
 
metin keskin
 
Kayıt bitince, “Record” tuşunu etkisiz hale getirip tekrar “Play” tuşuna basalım, Harmless üzerindeki “freq” isimli frekans tuşunun, az önce oynattığımız gibi otomatik olarak hareket ettiğini gözlemleyebiliriz. Yine aynı tuş üzerine fareyle sağ tıklayıp açılan menüden, “Edit events” seçeneğini seçerseniz, az önceki işlemle kayıt altına alınmış tüm hamlelerin grafik görüntüsünü de görebilirsiniz.

Bu makaleyle birlikte 2010 Mart tarihinde başladığımız, iki yıllık yazı dizisinin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu tür programların yazınsal olarak ifadesi, görüntülü ve sesli anlatımlara nazaran her ne kadar daha zor olsa da elimden geldiğince bildiklerimi ve henüz öğrendiklerimi birkaç ekran görüntüsüyle birlikte Sound Dergisi”nde yazarak, en başından itibaren anlatmaya çalıştım. Bu anlatım boyunca meydana gelen şekil ve içerik hatalarının tarafınızdan affolunmasını dilerim.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here