Ana sayfa Yazılım Fl Studio 9.1 Yayınlandı !

Fl Studio 9.1 Yayınlandı !

0

Piyasaya sunulan FL Studio 9.1 sürümü

Kullanıcı sorunlarının belirlenip bu sorunların giderilmesi ve kullanım kolaylığını arttırması açısından önemli güncellemeler yapmış olan Image Line firması; FL Studio”nun son versiyonun başlıca on adet yeniliğini, programın resmi sitesinde, bir video ile kısa ve öz olarak anlatmaya çalışmış.
 

 
Edison Yenilikleri

Benim, kuşkusuz en çok ilgimi çeken yenilikler, Edison ses kaydedicisiyle alakalı olanlar. İki önemli güncelleme var:

1– Artık Edison”da kaydettiğiniz seslerin ister tümünün ister bir bölümünün, “Playlist” penceresine aktarımı mümkün kılınmış. Böylece, Edison kullanılarak yapılan kayıtlar için Windows Explorer aracılığıyla yapılan dosya aktarmalarına son verilmiş.
2 – Edison ses kaydedicisinde kaydını yapıp bilgisayarımızda saklayacağımız ses dosyalarını “.mp3” formatında da saklamaya olanak tanınmış. Böylece kaydettiğimiz dosyalar .wav dosyalarına göre daha az yer kaplayacak. Ancak unutulmaması gereken nokta; aynı özelliklerde bir “.wav” dosyasının, bir “.mp3” dosyasından daha kaliteli olduğudur. 

 

Fruity Convolver

Mikserin, istediğiniz kanalından parçanıza dahil edebileceğiniz, gerçek zamanlı bir reverb ve delay etkisi… Sese, şu ana kadar kullanılan tüm Image Line tasarımı etkilerinden daha güzel bir derinlik ve gerçekçilik kattığını söylemeliyim. özellikle 50/ms”lik bir delay ayarıyla, solist kayıtları için çok verimli.
 


 
Harmless VST

İlerki makalelerimizde değineceğimiz, FL Studio”nun başlıca VST”leri arasına katılan Harmless, kaliteli sesi ve geniş ses bankasıyla kullanıcıların parçalarına yeni bir soluk getirecek. özellikle alt yapıyı oluşturan sesler, bu VST ile yeniden canlanıyor gibi. Denemenizi öneririm.

Piano Roll penceresini yenilikleri

Tam ekranda Piano Roll penceresi açmış ve notasyon işlemlerini gerçekleştirirken; bu pencereyi kapattıktan ya da küçülttükten ya da ilgili kısa yolundan Step Squencer penceresini açtıktan sonra, ilgili VST”yi açmaya çalışmanın verdiği zaman kaybı, FL Studio mühendislerinin de dikkatini çekmiş olmalı…  Artık, Piano Roll penceresinin üst tarafında, VST isminin yazıldığı yere mouse ile sağ tıkladığınız zaman, ilgili VST”yi kolaylıkla açabilirsiniz.

 

Tek tuş ile akor

Herhangi bir bilgisayar klavyesiyle müzik yapmak, elbette MIDI klavye ile yapılan çalışmalara göre daha zordur. Bu açıdan MIDI klavyesi olmayan kullanıcılar veya sadece akor denemesi yapmak isteyen kullanıcılar için; bilgisayar klavyesinin tek tuşuyla akor (üç sesin aynı anda çalınması) basma imkanı sunulmuş. Bu özelliği uygulamak için; “Toolbar” bölümünde yer alan, “Recording Panel”deki ufak bir klavye ile simgelendirilmiş, “Typing Keyboard to Piano Keyboard” seçeneğine, mouse ile sağ tıklayın ve açılacak listeden, “Major Chordmap” seçeneğini tıklayın.
 

 
Benim, özellikle dikkatimi çeken yenilikler bunlar, ancak size de  www.image-line.com/ sitesindeki videoyu izleyip yeni sürümün güncellemelerini görsel olarak takip etmenizi tavsiye ederim.

Temel Ayarlara Devam…

Mayıs ayı makalemizde FL Studio”nun temel ayarlarına girişimizi yapmış, ancak konuyu bitirememiştik. Son başlık olarak ses kartı seçimini incelemiştik.?imdi kaldığımız yerden devam edelim:

Ses Kartının Giriş ve çıkışları:

Kullandığınız ses kartının, birden fazla girişi veya çıkışı olabilir. Hatta günümüzde kullanılan kartların (onboard hariç) büyük kısmında, iki veya daha çıkış bulunur. Bunun, duyum ve kullanım bakımından büyük faydaları vardır. örnek vermek gerekirse; özellikle sahne performanslarında, FL Studio ile önceden derlediğiniz  bir alt yapıyı farklı bir çıkıştan, (hoparlör, monitör, kulaklık) üzerine çalacağınız canlı bir bölümü farklı bir çıkıştan dinletebilir, seslerin birbirini ezmesini engelleyebilirsiniz. Veya üzerinde çalıştığınız parçanın nasıl duyulduğunu test etmek için farklı çıkışları, “jack” değişimi yapmadan deneyebilirsiniz.

 

çıkışları değiştirmek için FL Studio Mikser”ini açın ve “Master” kanalının üzerine tıklayıp (herhangi bir başka kanal da olabilir) mikserin sağ alt kısmında bilgisayarınızda sürücüleri kurulu ve kullanımda olan ses kartının marka ve modelinin yazılı olduğu, “Audio Output Target” penceresinin üzerine tıklayıp istediğiniz çıkışı listeden seçin. (Ses kartınızın birden fazla çıkışı yoksa tabii olarak listede farklı çıkışları göremezsiniz. Ayrıca ses alabilmeniz için seçeceğiniz çıkışın, gerekli bağlantılarını önceden yapmış olmanız gerekmektedir.)

Ses kartınızın özelliklerine göre bu liste ve içeriğinin değişebileceğini de unutmamak gerekir. Donanım ürününüzün, karakteristik özelliklerini keşif için deneme-yanılma yolunu kullanmanız sorun yaratmaz.
 


 
Ses kartınızın, aynı zamanda birden fazla girişi de olabilir. Bu özellik sayesinde birden fazla enstrüman, solist vs. ses kaydını aynı anda yapabilirsiniz.

Girişleri değiştirmek için yine aynı yöntem kullanılır. Az önce, sağ alt köşeden değiştirdiğimiz çıkış ayarının aynısını; bu defa sağ üst köşedeki, “Audio Input Source” yani giriş bölümünden yapmak gerekir.

MIDI klavye bağlantısı:

MIDI klavye, dijital müzik yapımının en önemli noktalarındandır. Bilgisayarınıza MIDI kaydetmenizi kolaylaştıran ve nota, tuşe ayrıca piyano bilginizi geliştirmenize yarayan bu cihaz; parçalarınıza ahenk ve estetik olgularını, bir bilgisayar klavyesine göre daha hızlı ve müzik yapımına daha yakın bir duruş sergileyerek yerleştirebilmeniz açısından önemlidir.

 

Yeni bir MIDI Klavye aldıysanız, ilk MIDI klavyenizi aldıysanız veya MIDI klavyeniz ile FL Studio üzerinde ilk kez çalışacaksanız, MIDI Klavyeniz ile FL Studio arasındaki veri akışının nasıl sağlanacağını da bilmeniz gerekir. Ufak, ama önem arz eden bir işlemdir. Klavyenizle FL Studio arasında senkronizasyon sağlamak için FL Studio”nun üst menüsündeki, “Options” seçeneğinden, “MIDI Settings” sekmesine tıklayın veya direk F10 tuşuyla bu pencereyi açın. (öncesinde MIDI Klavye”nizin sürücülerinin bilgisayarınıza başarılı bir şekilde kurulduğundan; klavyenizin bilgisayarınıza bağlı ve çalışır vaziyette olduğundan emin olun.) Açılan pencerenin, “Input” bölümünde, şu anda aktif olan donanım ürünleri listelenecektir, eğer listede MIDI Klavyeniz yoksa, bu pencerenin sol alt kısmındaki, “Rescan MIDI Devices” tuşunu kullanıp tekrar tarama yaptırın. Eğer klavye ve bilgisayar arasında bağlantı varsa, klavyeniz listede görünecektir. Listede, klavye göründükten sonra; bu listenin hemen altındaki ve yanında “Enable” yazan çentiğin üzerine tıklayıp klavyenizi aktif hale getirin. Bundan böyle, FL Studio gövdesindeki, “MIDI input aktivity” isimli ufak uyarıcıdan, MIDI Klavye”nizin aktivasyonlarını takip edebilir, klavyenizin herhangi bir tuşuna her bastığınızda, bu uyarıcının ışıdığını görebilirsiniz.   

İyi çalışmalar…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here