Ana sayfa Yazılım FL Studio 10 Yayınlandı!

FL Studio 10 Yayınlandı!

0

Uzun bir tasarım ve bekleme sürecinden sonra, FL Studio 10 kararlı ve sorunsuz versiyon olarak yayınlandı.
 

Bugüne kadar gördüğüm en kapsamlı güncelleme paketi olarak Mart ayında beğeniye sunulan program, Image Line ve FL Studio kullanıcıları adına bir dönüm noktası. Program, bugüne kadar FL Studio”yu sadece denemiş veya program üzerinde sürekli çalışan tüm kullanıcıların, şikayet öneri ve görüşlerine yer verilerek tekrar elden geçirilmiş. Makalelerimi takip edenlerin hatırlayacağı gibi, FL Studio 9.5 Beta sürümünden itibaren denenmeye başlanan ve FL Studio 9.9 Beta sürümüne kadar, baş döndürücü bir hızla gelişen sürümler, henüz 9.1 kararlı versiyonu kullanırken bile hepimizde merak uyandırmıştı ve o zamandan şimdiye kadar, size gelişmeleri aktarmaya çalışmıştım.
 
fl studio 10 güncellemeleri
 
Makaleler dolusu yenilik taşıyan bu Beta sürümler, son olarak FL Studio 10 versiyonunda nihayete erdi ve en son paket güncellemesine kadar da yeniliklere devam edildi. FL Studio 10 versiyonun tanıtımı için de Image Line tarafından, kullanıcılara özel, amacına uygun, ufak bir reklam kampanyası da başlatıldı. FL Studio 10″un çıkışını, Facebook profilinde, kişisel bloğunda veya müzik alanında yayın yapan sitelerin herhangi birinde duyuran kullanıcıların şanslı 5 tanesi, 1010 Dolar”dan başlayan para ödüllerinin sahipleri olacaklardı. Nisan ayında biten yarışma, Internet”in her tarafını, FL Studio 10 sürümünün çıkışını duyuran iletiler ve mesajlarla doldu ve kesinlikle amacına ulaşan bir kampanyaydı.

Kampanya olmaksızın da her FL Studio kullanıcısının, diğer kullanıcılara, yayması gereken bir güncelleme söz konusu olduğu için bu ayki makalemizi de FL Studio 10 versiyonuna ayırıyoruz. (Bundan sonraki makaleler de FL Studio 10 baz alınarak yazılacaktır.) FL Studio 9 sürümüne göre, saymakla bitmeyecek güncelleme ve değişim söz konusu olduğundan, soru cevap şeklinde bir tanıtım yapmak daha doğru olacaktır.

 

FL Studio 10″un eski sürümlere göre en büyük avantajı nedir?

Kesinlikle kolaylık… Artık bir parçayı sil baştan yaparken veya düzenlemelerle uğraşırken, Piano Roll, Playlist, Mixer, Step Squencer ve Sample Browser pencereleri kullanıcı ve sisteme göre çalışıp çok büyük prensipler taşımıyorlar. Bu da mühendislerin, özgünlük arayışından, kolaylık arayışına girdiğine işarettir. Zaten 10 yıldan fazla bir süredir sürekli geliştirilen FL Studio, kendine özgü nitelikleri fazlasıyla barındırıyor. Pencereler birbirinden bağımsız değil, birlikte çalışıyorlar. örneğin Piano Roll penceresinden, Playlist penceresinin kaydırma çubuğu kontol edilebiliyor.
 

fl studio
 
Mikser panelindeki ses dalgası görünümü de Playlist penceresindeki ses görünümlerinin aynen takip edilebilmesine imkan tanıyor. Sample Browser penceresi, sürekli olarak ekranın solunda durmak zorunda değil artık. Katlanabilen yapısıyla ekranın her tarafına rahatlıkla taşınabilen ve hiçbir pencereyi engellemeyen bir sisteme sahip. Tüm bu yeni özellikler, eski fonksiyon ve geçiş özelliklerine sahip oldukları için geçmiş deneyimlerinizin kaybı veya alışkanlıklarınızın değişimi kesinlikle söz konusu değil. Yani Playlist penceresi, eski sürümlerde olduğu gibi yine F5 fonksiyon tuşuyla açılıp kapanıyor ve üzerindeki diğer tuş ve seçenek görevleri de aynı…

 

FL Studio 10 ile gelen VST ve efektler neler?

Güncellemenin en iddialı taraflarından biri de kesinlikle yeni eklentiler ve sanal enstrumanlar, bunlar:

Pitcher, NewTone, Autopan, zGameEditor Visualizer, Plugin Picker, Patcher, Harmor

Pitcher ve Newtone vokal kayıtlarındaki aksaklıkları gidermek veya kayıtları daha iyi hale getirmek için tasarlanmış “Pitch Editor”ler. Autopan, küçük ve kullanışlı bir panorama eklentisi. Bu eklentiyle, otomasyon klibine gerek kalmaksızın panlama yapılabiliyor. zGameEditor Visualizer, çok güzel bir görsel eklenti. Eklenti sayesinde, yaptığınız çalışmalar için ufak klipler hazırlayabilir, dinleyicilerinize sürpriz yapabilirsiniz. Geliştirmelere açık olan program, FL Studio 10 paketiyle geldi. önceki beta sürümlerde tanıtımı yapılmış bir öğe değildi. Plugin Picker, de görselliğe önem veren düzenleyici bir eklenti. Bahsettiğimiz kolaylıklardan bir diğeri aynı zamanda… Bu özellik sayesinde, ekrana, parça içinde kullanılan tüm MIDI ve ses kayıtlarını getirebilir, bunları parçanın istediğimiz yerine dahil edebiliriz. Patcher, bir mikser slotuyla birden fazla efekt kullanabilmemize olanak tanıyan ve eklenen her efektten en ince detayına inebilen işlevsel bir düzenleyicidir. Harmor, Nisan ayı ortalarında ve FL Studio 10 paketinden yaklaşık bir ay sonra gelen bir sanal enstruman. Gövdesindeki kontroller sayesinde, efekt olarak da kullalıbiliyor. Yeni tanıtılan bir ürün olduğu ve henüz kararlı veriyonu indirmeye açılmamış olduğundan ileriki makalelerimizde değineceğimiz bir VST.
 

newtone
 
Ek olarak neler var?

Değerlendirme kapsamına aldığım ve Image Line tarafından yayınlanan basın bülteninde yer alan diğer özellikler:

64 Bit plugin wrapper: Artık 64 bit ile çalışan gelişmiş bir Wrapper ile çalışacaksınız. 64 Bit”lık VST”leri FL Studio”da zorlanmadan kullanabileceksiniz.

Autosave / Autobackup: Otomatik kaydetme ile elektrik kesintisi, sistem çökmesi veya hatası sonrasında yaşanan veri kaybına son… Geri dönüşüm yaparak, projenizi en son çalışan haliyle, tekrar açabilirsiniz.

Ve tabii ki ömür boyu bedava güncelleme hakkı…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here