Ana sayfa Yazılım FL”de Prodüksiyon

FL”de Prodüksiyon

0
Sound Dergisi”nde, FL Studio üzerine makale yazmaya başlayalı bir yıl oldu. 2010 yılı Mart sayısından itibaren, FL Studio tarihinden başlayarak, başlangıç seviyesinde bir kullanıcının ihtiyacı olacak her türlü bilgiyi, Sound Dergisi sayfalarına taşımaya çalıştım.

FL Studio”nun, kendine has ve diğer programlarla benzerlik taşıyan noktalarını ve temel kullanım için bilinmesi gereken neredeyse her önemli noktayı inceledikten sonra, devamındaki makalelerde, prodüksiyonlar için daha detaylı bilgiler sunmayı amaçlıyorum.

Daha önce değinip detayına girmediğim ve “ileri bir tarihe” ertelediğim konuları, bundan sonraki makalelerde yazmaya çalışacağım. Bu ayki makalede, her türlü yapımda sıkça kullanılan ekolayzır konusunda detaylı bilgiler sunma amacındayım.

FL Studio Producer Edition paketinde, üç adet Image Line tasarımı ekolayzır bulunur. Bunların ikisi, “parametrik” biri ise, “grafik” ekolayzırdır.

Parametrik sınıftaki ekolayzırlar, Fruity Parametric EQ ve Fruity Parametric EQ2″dir. Grafik ekolayzır olarak da EQUO isimli ekolayzır görev yapmaktadır. Parametrik ekolayzırlar içinde bir güncelleme bulunduğu için, biz güncel olan model, yani Fruity Parametric EQ2″yi inceleyeceğiz.

Fl Studio

 

Fl Studio

Fruity Parametric EQ2:

Her şeyden önce çok şık bir tasarımı vardır. Frekanslar görsel ve detaylı olarak, en güçlü ve en zayıf oldukları yerlere göre, söz konusu ses dosyası çalmaya başladığı andan itibaren belirmeye başlarlar.

Dokuz oktavlık bir diziliş söz konusudur. Bu oktav sırasına göre belirlenen frekanslar; “Low Bass, Bass, Low Mid, Mid, Upper Mid, Pass, Treble” olarak sınıflandırılırlar.

İlk üç oktav, “Bass” (bas) sonrasındaki dört oktav, “Middle” (orta) son iki oktav da “Treble” (tiz) sesler olarak sınıflandırılır.

Ekolayzırın başlangıcında, tamamlanmamış bir oktav daha söz konusudur ve varabildği en son frekans değeri, 20 Hz”dir. Bu da insanların duyabileceği en son frekans olup parametrik ekolayzırlarda tamamlanamayan bir oktav değeri olarak kalır. Bu yüzden “tam bir oktav” olmaz.

Fruity Parametric EQ2″nin en yüksek değeri, 20 Khz”dir. Yani 20.000 Hz. 20 Hz ile 20.000 Hz aralığındaki, insanların duyabildiği bütün seslerin değerlendirilebildiği bir ekolayzır söz konusudur. 7 Band bir ekolayzırdır. Aradaki binlerce frekans noktasına, 7 değerden itibaren müdahale edilebilir.

Parametrik ekolayzırlar, frekans kontrolüyle, istediğimiz frekansı dB cinsinden, müsaade sınırları içinde, istediğimiz kadar açmamıza olanak tanır. (Fruity Parametric EQ”de bu sınır, 18 dB”dir.) 12 adet hazır ayar bulundurmaktadır. Bu ayarlar, yönlendirdiğiniz sesin, neye ait olduğuna göre yapılmış genellemelerdir. örneğin, “Vocal Presence” isimli ayar, insan sesine bağlı olarak hazırlanmış bir ayar çeşididir. Bas ve orta frekanslar düşürülmüş, yüksek frekanslar daha da yükseltilmiştir. Genellemeler söz konusu olduğu için, “yanlış” ya da “doğru” demek, her durumda yetersiz kalacaktır.

 

Fl Studio   Yüksek frekansları daha da açarak; düşük frekansları zayıflatmak söz konusu vokale canlılık kazandırabilir, ancak sibilans yani yüksek frekans patlamaları da olasıdır. Bilhassa “s, ş, ç, t, p…” gibi harflerin okunuşunda, daha belirgin olacak bir durumdur. Yüksek frekanlar açılırken sibilansa her zaman dikkat edilmelidir.

Bas, yani düşük frekanslar da kapatılınca sesin doğallığı kaybedilebilir. Tüm bu hususlara dikkat ederek, kendi sesinize uygun ekolayzır ayarını, yine kendinizin bulmasında fayda vardır. Fruity Parametric EQ2″yi kullanırken, bu ekolayzıra yönlendirdiğiniz sesin en güçlü ve en zayıf noktalarını; grafikler yardımıyla, dinamik olarak görüntüleyebilmeniz , doğru müdahale anlamında son derece işlevseldir.
 

Ekolayzırın 7 bandı da bu grafikler içinde nümerik olarak sıralanmıştır. Ayrıca band seviyeleri, dinamik ekranın hemen yanındaki pencereden de ayarlanabilir. Bu penceredeki ayarlardan, “High Pass,” “Low Pass” veya “Peak” gibi otomasyonlar yapılabilir.

örneğin, ilk düzey çubuğunun üstündeki “Band 1 Type” isimli göstergenin üzerine, bilgisayarınızın faresinin sol tuşunu basılı tutarak, fareyi yukarı veya aşağıya doğru hareket ettirirseniz; ekolayzırın dinamik ekranındaki göstergelerin de “Low Pass, Peak” gibi işlemler için değiştiğini görebilirsiniz. “Low Pass” üst frekansları; “High Pass” alt frekanları filtrelemeye yarar. Böylece istenmeyen  dip sesler veya gereksiz gördüğünüz diğer sesleri bu işlemlerle ses otomasyonuna gerek bırakmadan silebilirsiniz.

Her frekans üzerindeki güçlendirme veya zayıflatma değerlerini, ana menünün hemen altındaki bilgi ekranından, dB cinsinden takip edebilirsiniz. örneğin, sesin daha canlı çıkması için 6000 ila 7000 Hz aralığındaki bir frekansı, 2 dB kadar açmak istiyorsanız, Fruity Parametric EQ2″nin varsayılan ayarı üzerinden 7. bandı, bilgi ekranına bakarak; dB bilgisini görerek, açmanız mümkündür.

 

Fl Studio

EQUO:

Bir grafik ekolayzır çeşididir.  Bu tip ekolayzırların frekans noktaları sabittir. Fruity Parametric EQ2″nin, oktavları arası değiştirilebilen noktalar, EQUO”da değişmez.31 adet frekans kontrol noktası vardır.

Frekans aralığı, 20 Hz ile 20480 Hz arasındadır. Her bir frekans kontol noktasını kontrol ederken, yine ana menü altındaki bilgi ekranından faydalanılmalıdır. Bu tip ekolayzırlar, daha çok ince ayar çekmek için kullanılır, ancak IL tasarımı her yazılımda olduğu gibi, EQUO kullanımı da bazı özellikleri dolasıyla, son derece kolaydır. “Analyze” tuşu ile bu ekolayzıra yönlendirdiğiniz ses için en uygun ekolayzır ayarı, size bir saniye içinde sunulmaktadır.

Sonuçları kesin olmamakla birlikte, yönlendirdiğiniz sesin ilk raporunu, bu yöntemle çıkarabilir, bundan sonraki işlemlerinizi, bu sonuçlar doğrultusunda yapabilirsiniz.

“Analyze” tuşunun hemen yanındaki tuşlarla da EQUO frekans kontrol noktalarının, birlikte veya bağımsız çalışmasını da sağlayabilirsiniz. Altı adet hazır ayarı bulunan bu ekolayzır sayesinde, bazı ayarlar konusunda da hemen fikir sahibi olmanız mümkündür.

İyi çalışmalar…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here