Ana sayfa Makale Fitbit Versa vs. Apple Watch Series 3

Fitbit Versa vs. Apple Watch Series 3

2

Fitbit, geniş (ve etkileyici) giyilebilir cihazlar ve sensörler serisi ile fitness izleme endüstrisinde iyi bilinir, ancak ilk olarak akıllı saat alanını Ionic’in geçen yıl piyasaya sürülmesiyle test etti. Şimdi, Fitbit Versa’yı piyasaya sürüyor ve yükseltilmiş akıllı özellikler ve geliştirilmiş tasarım ile rakibi Apple’a hizmet ediyor. Fitbit’in en yeni ürünü, hem görünüş hem de işlevsellikte özellikle kadınlara hitap ediyor.

Versa, Ionic’ten daha küçük ve daha ucuz ama dünyayı sarsan Apple Watch’a karşı nasıl tutunur? Sadece dünyanın en çok satan saati olmakla kalmayıp, Series 3’ün akıllı telefonunuzun yerini alabileceği de söyleniyor. Versa’yı incelerken etkilendik, ancak popüler Apple Watch Series 3’ün yanında nasıl duruyor? Bunu anlamak için ikisini de ele aldık.

Özellikler

Fitbit Versa’nın dahili özellikleri hala tam olarak bilinmemekle birlikte, ilk bakışta hızlı yükleme sürelerine sahip. Series 3’te Apple, önceki sürümde bulunan S2 işlemcisine göre yüzde 70’lik bir performans artışı vaat eden S3 işlemcisini kullanmış.

Bununla birlikte, Series 2 gibi, Apple Watch Series 3 de yerleşik bir GPS’e sahip. Bu sayede, servis alanı dışındayken de antrenmanları kaydedebilirsiniz. Versa, kullanıcıların telefonlarını evde bırakabilmelerine de olanak tanıyor. Ancak, yerleşik GPS olmadan, mesafe izleme sıkıntısı çekiyor. Bir başka açıdan, tam Versa deneyimini elde etmek için bir akıllı telefon almanız önerilir – ancak telefonumuzu evde bırakmaya karar verdiğimiz zaman da iyi performans gösteriyor.

Apple Series 3 akıllı saati de isteğe bağlı SIM kart uyumluluğu ve LTE hücresel bağlantısıyla birlikte geliyor – bu Versa’nın tamamen sahip olmadığı bir şey. Telefonun hücresel bağlantısını kullanmak için fazladan ödeme yapmak zorunda olmanıza rağmen, Apple Watch Series 3 gelecekte, Bluetooth üzerinden bir iPhone’a bağlanmadan arama yapma ve çağrı alma, mesaj gönderme ve akan müzik kapasitesi ile akıllı telefonunuzu yerini tamamen alacaktır.

O zamandan beri, Apple Watch’ın Watch OS4’ü, fitness takibine büyük önem verdi. Fitbit muhtemelen fitness izleme endüstrisinde en tanınmış markadır, bu yüzden Fitbit OS 2.0’in fitness verisi ve kabiliyetine sahip olması şaşırtıcı değil. Akıllı saat işlevi açısından Versa, akıllı telefonunuzdaki uyarıları, metin mesajlarını, uygulama bildirimlerini, telefon görüşmelerini ve takvim etkinliklerini (çoğu Apple Watch’ın da sunabileceği) sağlıyor.

Fitbit’in kadın sağlığını izlemeyi Versa’ya dahil etmesi, ona benzersiz bir yan kazandıracak ve Apple Watch, kendi Sağlık uygulaması aracılığıyla sadece çok basit bir sürümü sunuyor. Apple Health, kullanıcıların aylık döngüler halinde bilgilerini girmelerine izin verirken, derinlemesine bir bakış açısı sunmuyor. Öte yandan Fitbit, özellikle her ay, beslenme, kilo, uyku düzenleri, aktivite düzeyleri vb. gibi çeşitli faktörlere dayanarak kendini özelleştiriyor. Hatta doğurganlık, yumurtlama, adet döngüsü ve yaygın yanlış anlamalarla ilgili genel bir eğitim sunuyor. Apple Watch hala daha genel çalışıyor, ancak kadın sağlığı izlemesi Fitbit için büyük bir kazanç.

 

Kazanan: Apple Watch Series 3 


Tasarım

Fitbit, Ionic’in eski hantal, erkeksi şekline gerekli birkaç iyileştirme yapmış. Versa, özellikle ince bileği olanlarda daha iyi görünecek şekilde tasarlanmış, kavisli kenarlara ve daha agresif köşelere sahip. Uzaktan bir bakışta Apple Watch ile Versa’yı karıştırmak çok kolay. Ağırlık açısından Fitbit, ABD’de bugüne kadarki en hafif metal akıllı saat olduğunu iddia ediyor – hatta daha büyük boyutuna rağmen.

Şu anda sadece açık gümüş veya pembe renkte mevcut olmasına rağmen, Fitbit, silikon, metal ve Horween deri seçenekleri de dahil olmak üzere uygun birçok farklı kayış sunuyor. Standart plastik kayışa ek olarak kendi dokuma kayışları ile birlikte geliyor.

Apple Watch Series 3, dijital kurma kolu üzerindeki 4G LTE renkli noktası hariç, önceki modellere benziyor. Önceki modellerden daha kalın duruyor ancak taktığınızda neredeyse bunu hiç fark etmeyeceksiniz. Apple Watch Series 3, altın, gümüş, uzay grisi alüminyum ve siyah renkli paslanmaz çelik kasalarda mevcut. Ayrıca bir gri seramik Apple Watch sürümünün yanı sıra yeni bir Sport Loop  kayışı da var.

Ekran açısından, hem Fitbit Versa hem de Series 3, açık havada görüntüleme ve canlı renkler elde etmek için 1000 nit parlaklık içeren bir ekrana sahipler. Apple Watch Series 3’ün piksel yoğunluğu açısından Versa’ya göre hafif bir üstünlüğü var, ama bunu neredeyse hiç fark etmezsiniz. Düğmeler açısından Versa, dokunmatik ekranın yanında üç adet donanım düğmesi sunuyor; Apple Watch Series 3 ise daha zarif bir dönen Dijital Kurma Koluna sahip. Hem Versa hem de Apple Watch Series 3, 50 metreye kadar su geçirmiyorlar.

Fitbit kesinlikle iki şirketten en büyük gelişmeyi kaydeden şirket iken, Apple Watch Series 3, piksel yoğunluğundaki avantajı ve daha zarif çerçeve tasarımı sayesinde Fitbit’i biraz zorluyor.

 

Kazanan: Apple Watch Series 3


Pil ömrü

 

 

Her iki model de tasarım açısından neredeyse kafa kafayayken, pil ömrü söz konusu olduğunda, Versa biraz önde. Fitbit, Apple Watch Series 3’ün sunabildiğinin neredeyse iki katı olan, dört günden fazla pil ömrü sağlayan 145mAh’lik bir pil içeriyor. Kağıt üzerinde, Apple Watch Series 3’ün şarjının 18 saate kadar sürdüğü söyleniyor, ancak Apple daha ayrıntılı senaryolar içeren bilgi de sağlıyor. Apple Watch Series 3 LTE modeli, bir iPhone ile eşleştirildiğinde yaklaşık üç saat konuşma süresi sağlıyor, kapalı alan egzersizlerinde yaklaşık on saat sürüyor ve bir iPhone ile Bluetooth üzerinden eşleştirildiğinde on saat boyunca müzik akışı gerçekleştiriyor.

Versa yerleşik GPS veya hücresel bağlantı sunmuyor olsa da, pil ömrü açısından açıkça üstün. Örneğin, özellikle açık hava meraklıları için kullanışlı, bir haftasonu sırt çantası ile gezintiye çıkmak istiyorsanız ve bir şarj cihazını yanınıza almak istemiyorsanız bu özellik oldukça önemli.

Kazanan: Fitbit Versa


Fiyat ve ürünün hazır olma durumu

Fitbit Versa şu anda 1,100 TL’ye alınabilirken, Fitbit Versa Special Edition şirketin web sitesinde $230’dan satılıyor ve Nisan ayında global olarak stok tutulmaya başlandı. GPS’li Apple Watch Series 3 temel modeli ülkemizde 1.649 TL’den satılıyor. Apple Watch, ek özellikler, yerleşik GPS ve hücresel işlevsellik özelliklerine sahip olmasına rağmen, zengin özellikli Fitbit Versa’nın daha ucuz fiyat etiketini görmezden gelmek zor.

Kazanan: Fitbit Versa


Toplamda kazanan: Apple Watch Series 3

Fitbit’in Versa’sı akıllı özelliklere sahip güçlü bir ürün ve Apple Watch Series 3’e açıkça rakip olan bir tasarıma sahip. Pil ömrü ve uygun fiyat etiketi onun kreması gibi – ancak yerleşik GPS eksikliğini es geçemeyiz.

Fitness özellikleri açısından, iki model arasında karşılaştırılabilir benzerlikler görüyoruz. Her ikisi de, hem hız ölçer, hem de kalp hızı monitörü ve yükseklik ölçer sunuyor. Fitbit Versa, kadınların regl döngüsünü takip etmelerine olanak tanıyan eşsiz kadın sağlığı takibi ile kadınlara hitap edecek ek bir noktaya sahip. Bununla birlikte, Apple Watch Series 3, sadece resmi bir uyku izleyicisi bulunmayan aynı özelliklerin çoğunu sağlıyor.

Apple Watch Series 3, gerçekten sunduğu uygulamalar ve işlevselliği ile dikkat çekiyor. Apple, bir uygulama kütüphanesi oluşturmak için daha fazla zamana sahipken, Fitbit Versa şu anda mevcut sınırlı bir seçime sahip. Apple uygulamalarına üretkenlikten oyunlara ve alışverişe kadar, doğrudan bileğinizden ulaşabilirsiniz. Zamanla bunun değişmesi gerekiyor, ancak şimdilik, Apple daha geniş bir akıllı saat işlevine sahip ve özellikleri Versa’yı geride bırakmasını sağlıyor.

 

Özellikler

                                          Fitbit Versa                           Apple Watch Series 3

GPS özelliği                           Yok                                                    Var


İşlemci                                Bilinmiyor                                          S3


İşletim Sistemi                   Fitbit OS 2.0                                      WatchOS 4.0


Gövde (Boyutlar)             35.99 x 29.23 x 21mm           42.5 x 36.4 x 11.44mm


Çözünürlük                      348 x 250 piksel                                 390 x 213 piksel


Ağırlık                                   38 g                                                    52.8 g


CPU                                        –                                                          Çift çekirdek


Ekran                                   LCD                                                   Safir kristal cam


Görüntü                                 1,000 nits                                           AMOLED


Su geçirmezlik                    Evet, 50 m’ye kadar               Evet, 50 m’ye kadar


Fiyat                                 1,100 TL                                                        1,649 TL


Bu yazı, iPad Mag’den alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here