Ana sayfa İnternet Firefox”u eğlenceli kılmanın yolları

Firefox”u eğlenceli kılmanın yolları

0

Firefox eklentileriyle web tarayıcınızı kişiselleştirin

Mozilla Firefox, farklı renkleri ve özellikleriyle internet kullanıcıları arasında kendi hayran kitlesini yaratmayı başardı. Bu başarının ardında yenilikçi tasarımının yanı sıra, her gün artan eklentilerin de payı kuşkusuz çok büyük. Web tarayıcınıza eklemlenen minik programlar olan bu eklentilerle, Mozilla Firefox”u çok daha fonksiyonlu bir hale getirebiliyorsunuz. Aynı anda tüm bu fonksiyonları görebiliyor, kullanabiliyor ve değiştirebiliyorsunuz. Firefox eklentilerinin en güzel yanıysa internet kullanımınızı tamamen kişisel hale getirebilmeniz.

Foxmarks
Eğer işte ve evde farklı bilgisayarlar kullanıyorsanız, ya da aynı bilgisayar üzerinde iki işletim sisteminiz varsa, farklı oturumlarda farlı yer imleri kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Foxmarks, bu sorunu ortadan kaldırarak yer imlerinizin her bilgisayarda ya da her işletim sisteminde yanı kalmasını sağlıyor. Bilgisayarlarınızın birinde eklentiyi kurarak, bir kullanıcı adı ve parola belirliyorsunuz. Böylece bir Foxmarks hesabınız oluyor. Sonrasında, diğer bilgisayarınız ya da işletim sisteminde de yine eklentiyi kuruyorsunuz. Böylece her oturumda yer imlerinizin yerli yerinde kaldığınız görebilirsiniz. Ayrıca bambaşka bir bilgisayardayken de aynı adreslere ulaşabilmeniz mümkün. My.foxmarks.com adresine girerek hesabınıza ulaşmanız yeterli. 

Fast video downloader
İşte Firefox”un en popüler eklentilerinden bir diğeri. YouTube ve diğer video paylaşım sitelerinde gezmeyi seviyorsanız, bu eklentiyle kendi video arşivinize sahip olabilirsiniz. Sevdiğiniz müzik videoları, film fragmanları, güldüğünüz videolar hep arşivinizde kalabilir. Kurulmasıysa oldukça basit. Eklentiyi kurduktan sonra, Mozilla firefox”u bir kere kapatıp açıyorsunuz ve ekranınıza yeni eklentinin ikonunun yerleştiğini görüyorsunuz. Artık video paylaşım sayfalarına girebilir ve istediğiniz videoları indirebilirsiniz. üstelik yükleme devam ederken başka sayfaları gezmeye de devam edebilirsiniz.  

Fission
Eğer siz de daha renkli bir araç çubuğu isteyenlerdenseniz, Fission”ı deneyebilirsiniz. üstelik yükleme sırasında yükleme grafiğinin rengini de istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Bu eğlenceli eklentiyle, grafiğin yönünü de değiştirmeniz mümkün. Araçlar sekmesinden Eklentiler”i, buradan da Fission”ı ve Seçenekleri seçerek tüm bu ayarlamaları istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Adres çubuğunuzu istediğiniz renk yaparak hayallerinizin ötesine geçebilirsiniz.

Organize Status Bar
çeşit çeşit eklentileri gördüğünüzde, hepsini denemek istediniz ve birçoğunu bilgisayarınıza indirdiniz. Durum çubuğunuz artık bir çocuğun karmakarışık oyuncak kutusunu andırıyor, kullanımda zaman kaybediyor ve artık daha minimal bir tavrı benimsemek istiyorsanız, tavsiyemiz son bir eklenti olarak Organize Status Bar”ı da yüklemeniz. Böylece durum çubuğunuzu yeniden kontrol altına alabilir, gereksiz eklentileri kaldırabilir ya da eklentileri kullanım sıklığınıza göre yeniden sıralayabilirsiniz.

Personas
Tema aramaktan sıkılanlara, her gün farklı bir renk görmek isteyenlere yönelik eklenti Personas, web tarayıcınızın görünümünü istediğiniz gibi kişiselleştirebilmenizi sağlıyor. Kuruyor ve sonrasında sayfanın alt köşesindeki Personas ikonundan istediğiniz arka planı seçebiliyorsunuz. Arka plana uygun temalarla, tarayıcınız çok daha renkli ve farklı bir hale geliyor. Temalar arasından uzay gemisine benzeyen bir kontrol panelinini, tahta görünümlü bir başkasını ya da sörfünüzü çevreleyecek diğer görünümlerden birini seçebilirsiniz.
 
WebMail notifier
Firefox için küçük, Outlook kullanmayı sevmeyenler için büyük bir adım… E-mail adreslerinize yeni posta gelip gelmediğini kontrol etmek için elektronik posta hizmetinin sayfasına tekrar tekrar girmenize hiç gerek yok. WebMail Notifier ile Gmail, Hotmail, Yahoo! gibi e-posta hesaplarınızın kullanıcı adı ve şifresini tanımlayarak, eklentinin belli aralıklarla, örneğin her 20 dakikada bir, yeni bir posta gelip gelmediğini kontrol etmesini sağlayabilirsiniz. Yeni iletiler, durum çubuğu üzerinden size bildiriliyor.

DownloadHelper
Video sevenlere yönelik diğer eklenti, DownloadHelper. Sadece video değil, yüklediğiniz her içerikte size destek oluyor. Fotoğraf indirirken açılan kutucuk, size yükleme durumunu bildiriyor ve kapanıyor. Videolar için de aynı durum söz konusu. Süreci hızlandıran bu eklentiyi, özellikle video paylaşım sitelerinde vakit geçirenlere tavsiye ediyoruz. Siz videonuzu izlerken, beğendiğiniz video arşivinize insin.

Clippings
Firefox”un online sohbet severlere hediyesi Clippings, sohbetlere hız kazandırmak için ideal. İnternette sık kullandığımız yazıları hafızaya alan ve o yazıyı sadece tek tıklamayla yerleştirmemizi sağlayan eklentiyle kendi özel imzanızı da yaratabilirsiniz.

özellikle forumlarda, tanıtım yazılarında ve eğer isterseniz e-postalarda çok işe yarayan eklenti, sizi imzayı ya da kelimeyi kaydettiğiniz belgeyi açıp kopyalayıp yapıştırmaktan kurtarıyor.  

Colorful tabs
Sekmelerinizin birbirinden farklı renklerde olmasını istemez miydiniz? Hem çok daha hoş görünüyor, hem de aynı anda birçok sekme açıkken aradığınızı bulmanız büyük ölçüde kolaylaşıyor. Eleştirebileceğimiz tek yanıysa sekmelerin renklerini ayarlayamıyor olmanız. Renkler, sırasıyla mavi, yeşil, kırmızı, sarı, mor diye devam ediyor. Yine de aynı görünümdeki sekmelerin arasında “hangi sayfaydı?” diye düşünerek zaman kaybetmekten çok daha iyi bir sonuç elde ediyorsunuz.

Dog Ears
İnternette birçok makale okuyor, ya da farklı bilgiler ve linkler arasından seçtiklerinizi, kitap okuyor gibi işaretlemek istiyor olabilirsiniz. Eğer öyleyse bizim de severek kullandığımız Dog Ears eklentisini tavsiye ediyoruz. Bu özellikle, uzun sayfalarda işaretlemek istediğiniz noktalara, sağ tıklayarak bir etiket yerleştirebiliyorsunuz. Böylece sayfayı tamamen taradıktan sonra bu noktalara dönebiliyor ve aramanızı genişletebiliyorsunuz. Eklentiyi yükledikten sonra, sonradan kontrol etmek istediğiniz bir cümlenin bulunduğu yere sağ tıklıyor ve Dog Ears menüsünden “Mark here” sekmesini (burayı işaretle) seçiyorsunuz. Artık etiketiniz yerinde ve sizin geri dönmenizi bekliyor.

Download Statusbar
Download Statusbar eklentisi, bilgisayarınıza indireceğiniz dosyaların yükleme durumunun durum çubuğunuzda küçük bir simge ile gösterilmesini sağlıyor. Ayrıca, Download Statusbar eklentisinin download devam desteği vermesi, bu eklentinin daha da işe yarar bir hale gelmesini sağlıyor. “Ne kadar kaldı?” diye sabırsızlanmanıza gerek yok, durum çubuğunuzdan kontrol edebilirsiniz.

Fleck
Uzun internet sayfalarında dikkatinizi çeken, gerekli noktalara etiket yapıştırdınız. Ancak şimdi de bu etiketlere notlar yazmak, yorumlar yapmak ve bunları arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsunuz. Fleck eklentisiyle bunu yapabilirsiniz. Fleck”i indirdikten sonra, Mozilla Firefox tarayıcınızın adres çubuğunun sol tarafında sarı bir Fleck ikonu oluşuyor. Bir web sitesinde ilginç bir yer gördüğünüzde ve bunu dostlarınızla paylaşmayı düşündüğünüzde, bu ikona tıklıyorsunuz. Sonrasında, Mozilla Firefox tarayıcınızın alt kısmında, bir kaç tane linkin bulunduğu bir toolbar aktif hale geliyor. Bu toolbarda, “note” sekmesine tıklayarak yeni bir pencere açıyorsunuz. Bu pencerenin içine notunuzu ekliyorsunuz. Notunuzu ekledikten sonra note etiketinin sol üst kısmındaki çıkıntıyı notunuzun bulunduğu paragrafa getiriyorsunuz. Eğer birden fazla notunuz varsa, sayfadaki notların karışmaması için, “note” yerine “bullet” etiketini kullanabilirsiniz. Bullet etiketini küçültebiliyor ve sayfada karışık bir görüntü olmasını engelleyebiliyorsunuz. Notunuzu yazdıktan sonra, sol üst kısma tıklayarak etiketi küçültüyor ve etiketi, notun bulunduğu yazının üstüne rahatça taşıyorsunuz.

ForecastFox
Hava durumundan her an haberdar olmak istemez miydiniz? Böylece hep tedbirli olup yağmura yakalanma ya da üşütüp hasta olma riskini de minimuma indirebilirsiniz.

Bir diğer Firefox eklentisi Forecastfox, dünyanın hemen hemen bütün şehirleri için hava durumu tahminini ekranınıza getiriyor. Eklentiyi yükleyip Firefox”u yeniden başlattıktan sonra küçük birkaç ayarlama yaparak bulunduğunuz yerin hava durumu tahminlerine ulaşabiliyorsunuz. öncelikle eklentinin seçenekler kutusundan ” find code” butonuna basıp, şehrinizin Forecastfox eklentisinde yer almasını sağlıyorsunuz. Sonrasındaysa “unit of measure” bölümünden,  standart yerine “metric” ayarını seçmeniz yeterli.

Image zoom
Image Zoom”la, bir internet sayfası üzerindeki herhangi bir resmi, kolayca büyütüp küçültebilirsiniz. Türkçe desteğiyle gelen eklentinin kurulumu ve kullanımı oldukça basit.

Yükledikten ve tarayıcınızı yeniden başlattıktan sonra, Mozilla Firefox”unuzda açtığınız sayfada, herhangi bir resmin üzerinde farenizle tıklıyorsunuz. Image Zoom eklentisiyle menüye bir Resim Boyutu menüsü eklendiğini göreceksiniz. Bu menüyü kullanarak, üzerine tıkladığınız resmi istediğiniz şekilde yeniden boyutlandırabiliyorsunuz.

Link Alert
Link Alert, Mozilla Firefox”ta açtığınız sayfalarda farklı programlara ve özelliklere ait linklere farenizle dokunduğunuz zaman, linkin hangi programlarla çalıştırılabileceğini anlatan ikonlar görüntülenmesini sağlıyor. özellikle bilgisayar kullanımında yeni olan ve kafası karışan kullanıcılara duyurulur. Eklentinin Seçenekler menüsüne girerek, Basic sekmesinde dosya uzantıları için, imlecinize bir ikon isteyip istemediğinizi de ayarlayabiliyorsunuz.  

Parola yöneticisi
üye olduğunuz her sitede parolanızı hatırlamak zorunda kaldıysanız Mozilla Firefox”un parola yöneticisi ile bu sorununuzu çözebilirsiniz. Bu eklentiyle, parola girmeniz gereken bir siteye girdiğinizde web tarayıcınız size parolanızı kaydetmesinin isteyip istemediğinizi soruyor. Eğer istiyorsanız, bundan sonra o siteye girdiğinizde sayfanız üstünde “parola hatırlatma” uyarısını göreceksiniz.

Tab effect
Tab Effect, aslında kullanımdan çok görsellik ve eğlenceye yönelik bir eklenti. Ancak internet kullanımına eğlenceli ayrıntılar eklenmezse çok sıkıcı olabileceği de açık. Tab Effect kısaca, bir sekmeden diğer bir sekmeye geçerken sayfalar arasında 90 derecelik bir dönüş efekti sağlıyor. Oldukça eğlenceli, gören arkadaşlarınızın da büyük ihtimalle indirmek isteyecekleri bir eklenti.

Tab Sidebar
Tab Sidebar, çok fazla sekmeyle çalışmanız gereken durumlarda işe yarayan eklentilerden bir diğeri. Bu eklentiyle, Mozilla Firefox”un sol tarafında bir pencere açılıyor ve bütün sekmeler, küçük birer ön izlemelerinin yanı sıra “yenile, kapat, geri-ileri” gibi düğmeler de bu pencerede yer alıyor. Böylece ve bu işlevleri tek bir pencereden yürütebiliyorsunuz. çok fazla internet sayfasının aynı anda açık olması gerektiği durumlarda gerçekten de zaman kazandırıyor.

Google Pagerank

PageRank, Google’ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren, 0’dan 10’a kadar olan bir değer. Yani Google, internet üzerinde taradığı sayfalara bazı algoritmalara bağlı olarak kalite derecesi veriyor. Değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişiyor. Pagerank, sitenin Google tarafından arama sonuçlarında sıralanmasını ve Google tarayıcısının siteyi kontrol etme sıklığını da etkiliyor. Google Pagerank eklentisiyle, web sayfaların pagerank değerini, Mozilla Firefox”un durum çubuğundan kontrol edebilirsiniz.

Prism for Firefox
Prism, web kullanımının anlamını değiştirebilecek, en başarılı eklentilerden biri. Siz de bizim gibi “sık kullandığım başvuru sitelerinden bazıları hep masaüstümde olsa ve bir uygulamaymış gibi açıp kullanabilsem” diye düşünüyorsanız bunu Prism”le gerçekleştirebilirsiniz. Gerçekten de bu uygulamayla internet siteniz masaüstünüzün bir öğesi haline gelebiliyor ve siz bu siteye ulaşmak için yer imlerinizi ya da tarayıcınızı açmak zorunda kalmıyorsunuz.

Adblock Plus
Mozilla”nın eğlence ve görünüm kadar güvenliğe dair de eklentileri bulunuyor. Adblock Plus da bunlardan biri. Amacı gereksiz reklam sayfalarının açılmasını engellemek olan eklentinin yerine aslında birçok seçeneği bulunan programlardan birini indirerek de kullanabilirsiniz. Ancak AdBlock Plus hem kolay kurulumu, hem de kolay ve etkin kullanımıyla size zaman kazandırıyor.

Chromifox
Google Chrome, şık arayüzüyle birçok kullanıcıyı etkilemiş durumda. Ancak diğer tarafta Mozilla”nın rahatlığı ve kullanışlı oluşu söz konusu. Chromifox, ikisinin de en iyi taraflarını bir araya getiriyor diyebiliriz. Firefox”a Chrome temasını giydiren eklenti, ara yüzde bir değişiklik yaratmadan Mozilla Firefox”un şıklığına şıklık katıyor.

Ekleyin, düzenleyin
Mozilla Firefox eklentilerinin hemen hepsi Mac OS X ile uyumlu ve kolayca kurulabiliyor. addons.mozilla.org adresinde, kurmak istediğiniz herhangi bir eklentinin sayfasına girip o sayfada yer alan Add to Firefox tuşuna tıklayarak eklentiyi kurabilirsiniz. Kurduğunuz eklentinin çalışabilmesi için öncelikle Mozilla Firefox’u bir kere kapatıp açmanız gerektiğini de hatırlatalım. Ayrıca eklentilerin çalışabilmesi için eklenti ayarlarının da uygun bir şekilde yapılmış olması gerekiyor. Araçlar sekmesinden Eklentiler”i seçerek, ayarlarını değiştirmek istediğiniz eklentinin üzerine tıkladıktan sonra, Tercihler sekmesinden gereken ayarlamaları yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here