Ana sayfa İnternet Firefox”tan akıllı telefon pazarına sert giriş

Firefox”tan akıllı telefon pazarına sert giriş

0

Firefox, yeni planı ile cep telefonu yazılımlarını çok farklı bir boyuta taşımaya hazırlanıyor.

Program yazanların önündeki en büyük engel, her telefon markası için ayrı bir yazılım kiti gerekmesi ve çevrimiçi uygulama satan sitelerin markalara özel olması. Programları geliştirenler bir ürünü tüm telefonlar için üretemiyorlar. Peki, bu yakında mümkün olabilir mi? Bir program geliştirilip, tüm telefonlarda kullanılır hale getirilebilir mi?

Mozilla yeni mobil Firefox ile tam da bunu hedefliyor. Söylenenlere göre mobil Firefox, yani Fennec tüm telefon pazarında en hızlı Javascript’e sahip tarayıcı olacak. Mantık çok basit; uygulamalar telefon üzerinden değil tarayıcı üzerinden çalışacak. Böylelikle HTML ve javascript bilgisine sahip biri platform gözetmeksizin uygulama geliştirebilecek.

Tasarı mantıklı gözükse de hala açıkları bulunuyor. İnsanlar her zaman internet bağlantısına sahip değiller ya da telefonlar her daim çekmiyor. Böyle durumlarda uygulamalar kullanılırken sıkıntı çekilebilir. Zaten Mozilla yetkilileri de konuya gerçekçi yaklaşıyorlar ve bu yeniliğin kullanılmasının zaman alacağını kabul ediyorlar. Ancak yine de mobil Firefox çok kısa bir zamanda hazır olacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here