Ana sayfa İnternet Firefox”tan Adobe Flash Player”a veda

Firefox”tan Adobe Flash Player”a veda

0

Mozilla Firefox’un yeni sürümlerinde Adobe Flash Player yer almayacak

Nightly sürümlerinde ‘Shumway’ adlı kendi geliştirdiği bir HTML5 Flash Player’ı kullancak olan web tarayıcısında Flash Player’a artık gerek kalmayacak gibi görünse de yeni uygulamayı önceden deneyen kullanıcılar ondan pek de memnun değiller.
 

“Son derece kararsız” bir durumda olduğu söylenen ‘Shumway’in Flash’ın yerini tutup tutmayacağı şu an için şüpheli. SWF dosyalarını doğal bir kod desteği olmaksızın etkin bir şekilde çalıştırmayı hedefleyen bir HTML5 teknolojisi kullanacak olan uygulamaya, Mozilla destek vereceğini açıklamıştı. SWF dosyalarını işlemeyi ve render’lamayı amaçlayan proje öncelikle web standartlarını gözeten bir platform oluşturmaya çalışıyor. Bu bağlamda bir başarı söz konusu olduğunda Firefox projeyi bünyesine katacağını belirtti.

‘Shumway’i denemek isteyenler öncelikle http://nightly.mozilla.org adresinden Nightly sürümünü indirip bilgisayarlarına kurduktan sonra, about:config yazarak “shumway:disabled” ayarını “false” olarak değiştirip Araçlar > Eklentiler sekmesinden Flash’ı devre dışı bırakmalı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here